Kış Mevsiminde Yetişen Meyve Ve Sebzeler

Sponsorlu BağlantılarKış Meyveleri – Kış Meyveleri Nelerdir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Bu yazı Kış Mevsiminde Yetişen Meyve Ve Sebzeler ve Kış Mevsiminin Meyve Ve Sebzeleri hakkında bilgiler içerir. Bu not umarım işinize yarar.


Kış Meyveleri – Kış Meyveleri Nelerdir

Kış Meyveleri – Kış Meyveleri Nelerdir
ELMA : Elma içerdiği E ve C vitaminleri gibi antioksidan öğeler ile bağışıklılık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnci artırmaktadır. Potasyum içeriği de oldukça zengin olan elma bu özelliği ile de bağırsak faaliyetlerini düzenlerken hücrelerarası besin iletiminin düzenlenmesine yardımcı olur.

Ayrıca elmanın oldukça zengin bir pektin kaynağı olması da kolesterolün düşürülmesinde ve kalp damar hastalıklarına karşı korunmadaki önemini göstermektedir. Yine zengin bir posa kaynağı olan elma bu özelliği ile de kabızlığın önlenmesinde ve doygunluk hissinin oluşmasında etkilidir

NARENCİYE(PORTAKAL, MANDALİNA, GREYFURT) : Kış mevsiminin vazgeçilmez meyveleri arasında yer alan narenciye grubu meyveler özellikle içerdiği zengin C vitamini ile hastalıklara karşı vücudun savunma mekanizmasını harekete geçirmede ve diş eti hastalıklarının önlenmesinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Potasyum içerikleri de yine elmada olduğu gibi oldukça zengindir.

Turunçgillerden bir meyve. Akdeniz çevresinde ve sıcaklık ortalaması 23° ilâ -3°C arasında olan yerlerde yetişen ağaçlardır. Bu ağaçların meyveleri portakal adını alır. Portakal meyveleri tam yuvarlak veya yumurta şeklindedir.

Kabukları sarımsı turuncu renkte, hoş kokulu ve suyu mayhoş tatlıdır. Portakal ağacı genellikle 2-3 m boyundadır. Verdiği meyve de 500-600 civarındadır. Yaprakları sert ve düz kenarlıdır. Kökleri derine iner.
Portakal çiçekleri beyaz, beş çanak ve taç yapraklı olup hoş kokuludur. Meyvelerin kabuğunun hemen altında beyazımsı ve acımsı lezzette albedo kısmı bulunur. Meyveleri sarımsı-kırmızı renkli çok gözlü ve gözleri etli tüylerle doludur. Meyve kabuğu derimsi olup çok sayıda salgı cepleri taşırlar. Portakalın çekirdekli ve çekirdeksiz çeşitleri vardır. Çekirdeksiz cins olan Finike, Mersin ve Hatay’da yetişen “yafa portakalı” kalın kabuklu ve uzunca meyvelidir.

Kabuklarından reçel yapılır. Dörtyol portakalı ise çekirdeklidir. İnce kabuklu ve suludur. Washington meşhur olup çekirdeksizdir.

ARMUT: Armudun da zengin bir lif kaynağı olması özellikle çocukluk döneminde gözlenen kabızlığın önlenmesinde oldukça önemlidir. İçerdiği fosfor ve B vitaminiyle zihinsel yorgunluğu giderir.

NAR : Antioksidan kapasitesi oldukça zengin olan nar önemli miktarda da potasyum, lif, C vitamini ve niyasin içermektedir. Zengin içeriği ile de kış mevsiminin vazgeçilmezleri arasındadır.

Etiketler:kış mevsiminde yetişen meyve ve sebzeler kış mevsiminin meyve ve sebzeleri kış meyvaları neler kış meyve ve sebzeleri kış meyveleri kış meyveleri neler kış meyveleri nelerdir kış sebze ve meyveleri nelerdir kış sebzeleri nelerdir kışın çıkan meyveler kışın meyveleri ve sebzeleri nelerdir kışın yetişen meyveler yaz mevsimi sebzeleri nelerdir yaz meyveleri kis meyveleri yaz meyveleri nelerdir yazın çıkan meyveler ve kışın çıkan meyveler
Kış Olimpiyat Oyunları:
Kısa film: Kısa film ya da kısa metraj, belirli bir süreden daha kısa süren sinema yapıtlarına verilen genel isim.
Kış Savaşı: Kış Savaşı ya da Fin-Rus Savaşı, II. Dünya Savaşı'nın başlarında Finlandiya ile Sovyetler Birliği arasında yaşanan savaştır.
Kısa çizgi: Tire (Fransızca tiret), ya da kısa çizgi bir noktalama işaretidir. (-) şeklinde sembolize edilir.
Meyve suyu: Meyve suyu, doğal olarak meyve dokusunda bulunan sıvıdır. Meyve suları, ısı veya çözücü kullanmadan, taze meyvelerinin ezmesi veya sıkıştırması ile hazırlanılır.
Drosophila: Drosophila, küçük bir sinek cinsidir. Üyeleri genelde "meyve sineği" olarak adlandırılır. Ayrıca sirke sineği, şarap sineği, posa sineği ve üzüm sineği olarak da adlandırılır.
Meyveş Nine: Meyveş Morçol, 1835 yılında Sürmene`de dünyaya geldi. 1965`de vefat etti. Öldüğü güne kadar tarlada çalışmıştı ve okuma yazma bilmiyordu.
Meyve aromalı maden suyu: Meyve aromalı maden suyu, maden suyu üretiminde devrim olarak kabul edilen, klasik maden suyuna aroma eklenerek üretilen yeni nesil maden suyu çeşididir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir