Kısa Devre Nasıl Meydana Gelir

Sponsorlu BağlantılarKısa Devre Nasıl Meydana Gelir ve Kısa Devre Nasıl Oluşur ile ilgili bu yazıda Kısa Devre Nasıl Oluşur? hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. Not denizinden…


Kısa Devre Nasıl Oluşur?

Kısa Devre Nasıl Oluşur?

Name:	Kisa Devre Nasil Olusur.jpg <br />
Views:	158 <br />
Size:	21,2 KB (Kilobyte) <br />
ID:	30701İletken telin direnci, ampulün direncine göre çok azdır. Bu yüzden akım ampul yerine iletken telden geçer ve ampul söner. Bu tür bağlantıya kısa devre denir.

Ev ve iş yerlerinde elektrikli aletlerin kablolarının birbirine değmesi kısa devreye sebep olur. Bu olay yangın ve elektrik çarpması gibi tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Dolayısıyla elektrikli aletler kullanılırken, kablolarının sıyrık olmamasına dikkat edilmelidir.

Kısa devre, devredeki toplam direnci düşürdüğü için, ana koldan geçen akım artar. Bu da sigortanın atmasına sebep olur.

Sigorta Nedir?
Devreden aşırı derecede akım geçtiğinde aşırı ısınmaya sebep olur. Yangın çıkabilir. Bu tür tehlikelerden korunmak için elektrik devrelerinde sigorta kullanılır. Sigorta, elektrik devrelerine seri bağlanır. Devreden aşırı elektrik geçince sigorta ısınır ve devreyi keser, böylece yangın gibi tehlikeler önlenmiş olur.
linkz_publisher_id = 12369;
linkz_scope = [‘linkzarea01′];

Etiketler:Kısa Devre Nasıl Meydana Gelir Kısa Devre Nasıl Oluşur
Kısa film: Kısa film ya da kısa metraj, belirli bir süreden daha kısa süren sinema yapıtlarına verilen genel isim.
Hikâye: Öykü ya da hikâye, gerçek ya da gerçeğe yakın bir olayı aktaran kısa, düz yazı şeklindeki anlatıdır.
Kısa çizgi: Tire (Fransızca tiret), ya da kısa çizgi bir noktalama işaretidir. (-) şeklinde sembolize edilir.
Kısa mesafe koşuları: Kısa mesafe koşuları veya sprintler, atletizm karşılaşmalarında 60, 100, 200 ve 400 metre mesafelerinde yapılan koşuların genel adı.
Kısa forvet: Kısa forvet veya Üç Numara, pota altı ve üç sayı çizgisi etrafında, uzun ve kısa oyunculara yardım eden, gerektiğinde şutör gard ve uzun forvetliğe de soyunabilen (örn:Hido, Bootsy Thornton, Lamar Odom, Ron Artest) şut ve ribaunt kabiliyeti olan, iyi savunma yapan çok yönlü basketbol oyuncularına verilen addır.
Devrek: Devrek, Zonguldak ilinin bir ilçesidir.
Devrekani: Devrekani, Kastamonu'nun bir ilçesidir. İlçe merkezinin nüfusu yaklaşık 6000 kadardır. Halkın temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.
Devre analizi: Devre analizi bir elektrik devresinde bulunan bütün düğüm voltajlarını ve kollardaki akımları bulmak için tercih edilen bir yöntemdir.
Devrez: Devrez Çayı (Hitit dili: Dahara); Kızılırmak'ın batı kanadında kalan en önemli ikinci koludur. Devrez Çayı 211 km uzunluğunda ve 8.9 m³/sn'lik yıl içi ortalama debiye sahiptir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir