Kişisel Eşyalarımız Nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar
aile artan banyo berber bir bozar defa deride gelir genel gibi herkes kiri kirin olur solunum temizlik ter uygun uzun Kişisel Eşyalarımız Nelerdir Kişisel Temizlik kişisel bakım araçları kişisel eşyalarımız nelerdi..Kişisel Temizlik Gereçleri Nelerdir – Kişisel Bakım Nasıl Olur

Kişisel Bakım ve Temizlik Araçları
kişisel temizlik gereçleri nelerdir – kişisel bakım nasıl olur

Kir ve Kirlenme Nedir

Biyolojik Kirlenme, Hava kir
Ter bezlerinden deri yüzeyine ter, üre ve diğer metabolizma artıkları salgılanır. Ter, boşaltım sisteminin bir parçasıdır. Atıklarla kaplanan deri, aynı zamanda yağ bezlerinden salgılanan yağ ile kirlenmeye devam eder.

Yağ, ter, epidermis hücreleri, çevreden bulaşan toz, organik ve inorganik maddeler kiri meydana getirir. Kir, yukarıda sıralanan maddelerin bir karışımıdır. Kirlenme hergün giderek artan bir olaydır. Kirlenme oranına göre temizlenme alışkanlığı kazanılmalıdır.
Kirlenme, beslenme alışkanlığı, uygun giyim, çalışma hayatı ve yaşanan ortam ile yakından ilişkilidir.

Kirin ve Kirlenmenin Zararları

Kir, vücudumuzu örten deri dokusunun solunum, boşaltım ve duyu alma işlevlerini azaltır ya da bozar. Kir uzun süre deride kalırsa, kokuşma meydana gelir. Ter ve kir kokusu çevreyi rahatsız ederek kişisel ilişkileri bozar.

Kir giyeceklerin kirlenmesine neden olur. Kirli ve kir kokan giyecekler kişinin fiziksel görünüşünü bozar. Kirli giyecekler çabuk eskir ve temizleme giderlerini artırır. Kirli deri ve giyeceklerde patojen mikroorganizmalar daha kolay çoğalır. Kirli insan hem kendisi hem de çevresi için bir enfeksiyon kaynağıdır. Kir enfeksiyonun bulaşmasında bir araçtır.

Temizlik Araç Gereçleri, Kir Nasıl Çıkar

Kişisel hijyende kullanılan araç ve gereçler kişisel olmalıdır. Hijyen araçları, başkaları tarafından kullanılmamalıdır. Kullanılması halinde bir çok hastalıklar insandan insana bulaşır.
Topluma açık duş, banyo ve hamam gibi yerlerde dahi herkes kendi eşyalarını kullanmaya özen göstermelidirler.

Hijyen araç-gereçleri, aile bireyleri arasında da belirlenmelidir.
Berber, kuaför gibi genel yerlerde bir defa kullanılıp atılan eşyalar kullanılmalı, çok kullanımlı eşyalar antiseptiklerle her kullanımdan sonra temizlenmelidir.

Hijyen kurallarına uyulmaması halinde bir çok enfeksiyon hastalıkları yanında, mantar hastalıkları, Hepatitler, AİDS ve diğer sosyal hastalıklar sağlam kişilere bulaşır.

Temizlik araçlarının başında su ve sabun gelir. Su tüketimi uygarlık ölçütüdür. Temizlik su ile birikte sabun ile yapılır. Sabun, kimyasal yapısı nedeniyle kiri eriten ve moleküllerine bağlayan bir özelliğe sahiptir.

Kirin erimesi ve sabun moleküllerine bağlanması için yeterli sürede sabunun kullanılması gerekir. Bu süre 3-5 dakika olmalıdır.
Sabun aynı zamanda antiseptiktir. Bu nedenle kirdeki mikroorganizmaların zararsız hale gelmeleri ve deriden atılmaları sağlanır. Sabunlanmadan sonra bol su ile durulanmak temizlenmeyi tamamlar. Kirin eritilmesi ve atılmasında banyo suyunun ısısı da çok önemlidir. Sıcak banyolar daha etkilidir.

Kişisel hijyen araçlarından diş fırçası, tarak, tırnak makası, el fırçası, banyo lifleri, sünger ve bunun gibi araçların temiz olması sık sık değiştirilmesi ve yenilenmesi, uygun olanının seçilmesi sağlığın korunması için önemlidir. Uzun süre kullanılan kişisel hijyen araçlarında bazı mikroorganizmalar üreyebilir.

Etiketler:kişisel bakım araçları kişisel eşyalarımız nelerdir kişisel temizlik kişisel bakım nedir vikipedi kişisel bakım eşyaları nelerdir kişisel bakım nasıl yapılır kişisel bakım nelerdir kişisel bakımlar nelerdir kişisel bakım ve temizlik aracları ve kullanımı kişisel bakım ve temizlik araçları kişisel bakım ve temizlik araçları ve kullanımı ile ilgili yazı kişisel bakım nedir kısaca kişisel bakım kaynakları nelerdir kişisel bakım araçları ve kullanımı kişisel bakım eşyalarımız nelerdir kişisel bakım araçları nelerdir kişisel bakım ve temizlik araçları nelerdir kişisel bakımlarımız nelerdir kişisel bakım gereçleri kişisel eşyalar nelerdir kişisel eşyalarınızı nasıl kullanıyorsunuz
Kişisel bilgisayar: Kişisel bilgisayar veya PC (İng: Personal Computer), şahsi kullanımına yönelik özel olarak tasarlanmış, herhangi bir uzman veya operatörün yardımı olmadan kişilerin kendi başlarına kullanabileceği bilgisayar türü.
Cep bilgisayarı: Cep bilgisayarı - PDA (Personal Digital Assistant - Kişisel Sayısal Yardımcı), taşınabilir küçük cep bilgisayarları.
Kişisel kimlik: Kişisel kimlik, herhangi bir bireyin hangi koşullar ve durumlar dahilinde bir ‘kişi’ sayılabileceğini, 'kişi kimliğine' sahip olabileceğini konu alan felsefî meseledir.
Kişiselcilik: Bir edebi akım olarak kişiselcilik (personalizm), soyut düşüncülükle özdekçiliğin karşısına tinsel gerçekliği, sözü geçen iki bakış açısının da parçalara böldüğü birliği yeniden yaratacak sürekli çabayı koyar.
Kişisel alan ağı: Kişisel alan ağı ya da WPAN (Wireless Personal Area Network), kablosuz bir bilgisayar ağı sistemidir. Günümüzde bir endüstri standardıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir