Kitle İletişim Araçlarının Olumlu Ve Olumsuz Yönleri

Sponsorlu BağlantılarBu yazı Kitle İletişim Araçlarının Olumlu Ve Olumsuz Yönleri hakkında özet bilgiler içerir. Kitle İletişim Araçlarının Olumlu Ve Olumsuz Yönleri ve Kitle İletişim Araçlarının Olumlu Ve Olumsuz Yönleri Nelerdir hakkında kısa özet bilgi olarak işinizi göreceğini düşünüyorum. Tam da not almalık…


Kitle İletişim Araçlarının Olumlu Ve Olumsuz Yönleri

Kitle İletişim Araçlarının Olumlu ve Olumsuz Yönleri

Kitle İletişim Araçları:Yazılı,sesli yada görsel yapıtların dağıtımını yada yayımını sağlayan her türlü teknik iletişim aracına kitle iletişim araçları denir.Gazete,radyo televizyon ,internet kitle iletişim araçlarından bazılarıdır.

Ülkemizin geneli göz önüne alındığında ülkemizde en etkili kitle iletişim aracının televizyon olduğu söylenebilir.Çünkü televizyon diğer kitle iletişim araçlarından farklı olarak herkesin evinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kamuoyu Oluşumunda Kitle İletişim Araçlarının Önemi;

İnsanları ilgilendiren ortak konularda, genellikle sorunlarda yine insanlar tarafından üretilen ortak çözüm yoluna, ortak düşünceye kamuoyu denir. Herhangi bir sorunun çözümünde insanların geneline ulaşmak, onları bu konu hakkında yüz yüze bilgilendirmek oldukça zor ve hatta imkansızdır. Dolayısıyla bu şekilde kamuoyu oluşturmak da imkansızdır. Oysa kitle iletişim araçlarını kullanarak çok sayıda insana ulaşmak, bilgilendirmek, görüşlerini ve desteklerini almak daha kolaydır.

Kitle İletişim Araçlarının Olumsuz Yönleri;

*Kişiler arası ilişkilerde yüz yüze etkileşimi bir anlamda ortadan kaldırdığı için sosyalleşmeyi engeller.
*Uzun süre takip edildiği durumlarda sağlık sorunlarına yol açabilir.(göz bozukluğu gibi)
*Kontrolü sağlanmazsa zaman kaybına yol açan araçlar haline gelebilirler.
*Özellikle küçük yaştaki insanlarda şiddet, sihir, cinsellik gibi içerikli programlar ruhsal bozukluklara yol açabilir, normal dışı eğilimlere yol açabilir

Etiketler:Kitle İletişim Araçlarının Olumlu ve Olumsuz Yönleri Kitle İletişim Araçlarının Olumlu ve Olumsuz Yönleri Nelerdir Kitle İletişim Araçlarının Olumlu Yönleri Kitle İletişim Araçlarının Olumsuz Yönleri Kitle İletişim AraçlarınınYararları ve Zararları
Basın-Yayın: Basın-yayın (kitle iletişim araçları, kitlesel medya), günlük dilde radyo, televizyon, gazete, dergi gibi elektronik veya yazılı basın organlarını anlatmak için kullanılan bir terimdir.
Kitle imha silahı: Kitle imha silahları, (KİS: İngilizcede: Weapons of Mass Destruction (WMD)) büyük sayılarda ölümlere sebep olabilecek silahlara verilen lakaptır.
Kitle kaynak: Diyelim ki bir örgütün/kurumun bir sorunu var. Kurum bu sorunu dört yoldan çözmeye çalışabilir. En ucuzu ve en kolayı hazır almaktır.
Kitle ve İktidar: Kitle ve İktidar (özgün adıyla "Masse und Macht"), Elias Canetti'nin kitle ve iktidar olgularını inceleyen eseri.
Kipa (şirket): Tesco Kipa, Türkiye`nin çeşitli illerinde alışveriş merkezleri bulunan hipermarketler zinciridir.
İletişim Yayınları: İletişim Yayınları, 12 Eylül 1980 Askeri Darbesinin yerini sivil partilere bıraktığı süreçte oluşmuş olan bir yayınevidir.
İletişim protokolü: İletişim protokolü veya ağ protokolü, iki bilgisayar arasındaki iletişimi sağlamak amacıyla verileri düzenlemeye yarayan, standart olarak kabul edilmiş kurallar dizisidir.
İletişim ve işbirliği sistemi:
İletişim bilimleri: İletişim bilimleri, insan iletişimlerini inceleyen bilim dallları ailesidir. Bilim dalları ailesinin ilki Wilbur Schramm tarafından 1950'de Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Michigan State University'de kurulmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir