Kızlarda Kahverengi Akıntı

Sponsorlu Bağlantılar
adet belli beyaz doktora durum gelen gibi hormon hormonlar kendi ko sorun vajina yani yeni Kızlarda Kahverengi Akıntı Bakirelerde Kahverengi Akıntı genc kızlarda kahverengi akıntı kızlarda kahvereng..Kahverengi Akıntı

adet döneminden sonra hala gelen kahverengi akıntı nedir

Kahverengi Akıntı

Fizyolojik akıntılar

Kadınların önemli bir kısmında hiç bir hastalık söz konusu olmamasına karşın akıntı vardır. Fizyolojik akıntı olarak nitelendirilen bu akıntının en önemli özellikleri akıntının uzun zamandan beri var olması, hemen her gün bulunması, kokusuz olması, renginin şeffaf-beyaz veya açık sarı renkli olması, beraberinde ağrı, idrar yaparken yanma, kanama ve diğer belirtilerden hiç birinin bulunmamasıdır. Bu özelliklere sahip bir akıntının bir hastalıktan kaynaklanması pek olası değildir.

Bazen fizyolojik akıntı ped kullanımı gerektirecek kadar fazla olabilir. Esasen hijyenik ped üreticilerinin “günlük ped” adı altında bir ürün geliştirmelerinin nedeni kadınlarda fizyolojik akıntının nispeten sık görülen bir durum olmasıdır.

Fizyolojik akıntı, rahim ağzı salgılarıyla birlikte kendini sürekli olarak yenileyen vajina dokusundaki artıkların atılmasından ibarettir. Bu açıdan bakıldığında fizyolojik akıntının aslında önemli bir işlevi olduğu söylenebilir.

Fizyolojik akıntılar hormonlar tarafından kontrol edildiklerinden özellikle aktif hormon üretiminin devam ettiği üreme çağında görülürler.

Fizyolojik akıntı adet döngüsünün her gününde var olabileceği gibi yalnızca belli günlerde ortaya çıkabilir. Yumurtlama döneminde rahim ağzından yumurta akı kıvamında, lastik gibi uzayabilen berrak bir sıvı salgılanır ve bu sıvı kadın tarafından çoğunlukla hissedilerek “akıntı” olarak nitelendirilir.

Unutmayın: Akıntının özellikleri yukarıdakilere uymuyorsa bu sizde bir sorun olduğuna işaret edebilir. Özellikle yeni başlayan, yani alışkın olmadığınız bir akıntı söz konusuysa kendi kendinize “fizyolojik akıntı” tanısını koymamalı ve doktora başvurmalısınız.

Fizyolojik olmayan akıntılar

Yeni ortaya çıkmış, koyu sarı, yeşil, kahverengi renkli, kanlı, köpüklenen, kötü kokulu, beraberinde ağrı, idrar yaparken yanma, normal dışı kanama gibi belirtilerle seyreden bir akıntı çoğu durumda bir genital sistem sorununa işaret eder ve mutlaka doktor değerlendirmesi gerektirir. Çoğu durumda neden bir genital enfeksiyondur.

Akıntının kaynağı olan genital enfeksiyon çoğu durumda vajinaya sınırlı iken (vajinit), bazı durumlarda rahim ağzı enfeksiyonu (servisit) veya genital sistemin daha üst bölgelerini tutan bir pelvik enfeksiyon söz konusu olabilir.

*

Vajinitler genital hijyenin bozulmasına neden olabileceklerinden ve özellikle de gebelik döneminde yaratmaları muhtemel sorunlar nedeniyle genellikle tedavi edilmeleri önerilen enfeksiyonlardır.

*

Servisit nedeni olan bakteriler üst genital kanala sıçrayarak daha ciddi enfeksiyonlara neden olabileceklerinden mutlaka tedavi edilmelidirler.

*

Pelvik enfeksiyonlar tüplerin tıkanmasına ve abse oluşumuna neden olabileceklerinden her zaman ciddiye alınmalıdırlar.

Enfeksiyon dışında, ender görülse de özellikle rahim ağzındaki kanser öncüsü lezyonların ve kanserlerin de yalnızca akıntı şeklinde belirti verebileceği unutulmamalı ve akıntının nedeninin aydınlatılması için kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.

Vajinal Akıntı Sorunu

Adet öncesi kahverengi akıntım oluyor sol kasıhım da sızı oluyor.

Kahverengi Akıntı

Etiketler:genc kızlarda kahverengi akıntı kızlarda kahverengi akıntı bakirelerde kahverengi akıntı kızlarda kahverengi leke kızlarda kahverengi akıntı ne anlama gelir bakirelerde kahverengi akıntı neden olur Kizlarda kahverengi akinti kahverengi akıntı kızlarda bakirede kahverengi akıntı genç kizlarda kahverengi akinti genç kızlarda adetten önce kahverengi akıntı adet öncesi kahverengi akıntı neden olur kızlarda akıntı çok olurmu genç kızlıkta kahverengi neden kahverengi sıvı akar adet zamanında kahverengi akintı bekarlarda kahverengi akıntı olması neden geç kızlarda adet öncesi lekelenme nedir kahverengi akıntı kızlarda neden akar reglden sonra kahverengi akıntı
Kahverengi cüce: Kahverengi cüceler, ilk kez 1995 yılında keşfedilen, ne yıldız ne de gezegen kategorisine konabilen gök cisimleri.
Kahverengi algler: Kahverengi algler ya da Phaeophyta; çok hücreli alglerin büyük kısmını oluşturan Protista şubesidir.
Kahverengi kariyaku: Kahverengi kariyaku (Mazama gouazoupira), geyikgiller (Cervidae) familyasından bir kariyaku türüdür. En yaygın kariyaku türlerinden biri olan gri broket Orta Amerika'nın güneyinden Güney Amerika boyunca Arjantin ve Uruguay'a kadar olan bölgede yaşar.
Kahverengi karınlı bağırtlak: Kahverengi karınlı bağırtlak (Pterocles exustus), bağırtlakgiller (Pteroclididae) familyasından bir kuş türü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir