Kolon Kanseri Ölümcülmü

Sponsorlu Bağlantılar
bir boyu buna dair kolon kanseri korunma risk tam tarama ya Kolon Kanseri Ölümcülmü Kolon Kanseri Ne Yemeli kolon kanseri olanlar ne yemeli kolon kanseri ölü..Kolon Kanseri

Kolon Kanseri

Bağırsak kanseri kanserden ölüm nedenleri arasında üçüncü sırada yer alıyor. Belirti vermeyen ve yavaş ilerleyen hastalık özellikle 50 yaş ve üzerindekileri tehdit ediyor. Bugün sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde kadın ya da erkeklerde yaşam boyu kolon kanserine yakalanma riski yüzde 6 civarında.

Nedenleri

Genetik bir rol oynasa da bağırsak kanserinin tam olarak nedeni bilinmemektedir.

Bu kanserin ailede görülüp görülmediği önemlidir. Eğer 45 yaşın altında bu teşhisin konulduğu birinci dereceden bir yakınınız ya da etkilenen iki tane birinci dereceden yakınınız varsa risk altında olup olmadığınıza dair doktorunuzdan bir tarama talebinde bulunun.

Yaşınıza bağlı olarak bağırsak kanserinde taşıdığınız risk: Teşhisteki ortalama yaş 70’dir. Fakat genç insanlarda da rastlanmaktadır.

Herkes kolon kanseri riski altındadır ancak 50 yaş ve üstündeki kişiler için risk artar. 50 yaşın üzerindekiler alkol alıyorsa, kırmızı et yemeyi tercih ediyorsa, sigara kullanıyorsa ve şişmansa onlar açısından tehdit daha da büyür. Genetik olarak bağırsak kanserine eğilimli olanların yüzde 75’i riskli grubuna girer.

Doktorunuza danışın

“Bağırsak kanserine yakalanma riskini azaltmak için akıllıca bir diyet nasıl yapılır?”
“Eşim son zamanlarda çok fazla miktarda kan kaybetti, buna sebep olan nedir?”
” Kız kardeşime bağırsak kanseri teşhisi kondu, bu konuda beni bekleyen zorluklar nelerdir?”
Korunma

• Bağırsak kanserinde diyetin önemli bir rolü olduğuna inanılır.
• Her gün en az beş porsiyon meyve ve sebze tüketimi, içerdikleri antioksidan vitamin ve mineraller sayesinde koruyucu rol üstlenir.
• Uygun seviyedeki egzersiz de bağırsak kanserine karşı koruyucu nitelik taşır.
• Folik asit, selenyum, kalsiyum ve D vitamini kullanmak, günde 1200 mg kalsiyum almak,
• Yağlı gıdalardan kaçınarak liften zengin besinler, sebze; meyve tüketmek kolon kanserini önleyici faktörler arasındadır.
• Sigara barsak kanseri riskini arttıran etmenlerin başında gelir. Bu açıdan riski azaltmak adına sigara içilmemelidir.

Belirtiler Aşağıdaki durumlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız doktorunuz ile görüşün

• Dışkıda kan.
• Düzenli bağırsak hareketlerinde iki yada daha fazla süredir duyduğunuz kabızlık yada ishal gibi bir değişim.
• Karın ağrısı yada iki yada daha fazla süredir duyduğunuz bir rahatsızlık.
• Açıklanamayan kilo kaybı

Bazı insanlarda baş dönmesi, yorgunluk hissi, nefes almada zorluk görülür.

Teşhis ve tedavi Doktorunuz sizi tedavi için hastaneye sevk etme ihtiyacı duyar.

Hastanede uzman size kolonoskopi gibi çeşitli testler önerir. bir video kamera içeren, uzun hassas bir tüp rektum ve kolona kadar ilerletilir. Kalın bağırsağın tümünün incelenmesini içeren bir yöntemdir. Hasta bu işlem sırasında uyutulduğu için sanıldığının aksine korkulacak bir işlem değildir. Polip saptandığında işlem sırasında çıkartılır ve incelenmek üzere patolojiye gönderilir. Bir kez polip alınan kişinin daha sonra kolonoskopi ile düzenli olarak izlenmesi gerekir.

Eğer teşhis kanserse ana tedavi ameliyattır. Genellikle kanserli kısım alınır ve kalan kısmın iki ucu birleştirilir.

Ameliyat kadar kemoterapi ve radyoterapi de önerilir.

Göğüs ve kolon kanseri üzerine Kaliforniya üniversitesinde yapılan çalışma sonuçları tartışılmaz görülmektedir; buna göre düzenli egzersiz yapan kadınlarda göğüs kanseri riski anlamlı olarak azalmaktadır. Haftada düzenli olarak 1–3 saat arasında egzersiz yapan kadınların göğüs kanseri riski % 30, 4 saatten fazla egzersiz yapanlarda % 55 oranında azalmaktadır.

Etiketler:kolon kanseri olanlar ne yemeli kolon kanseri ölümcülmü kolon kanseri ne yemeli kalın bağırsak kanseri ölümcülmüdür kolon kanserinde ölüm nedenleri kolon kanseri neler yemeli bağırsak kanseri ölüm oranı bağırsak kanseri olanlar ne yemeli kolon kanserli hastalar ne yemeli kolon ksnserı olanlar ne yemelı kolon kanserli hasta ne yemeli rektum Kanserli hastlar ne yemeli bağırsak kanseri ölüm riski kalın bağırsak kanseri hastalarında yemek yeme kalın bağırsak kanseri ölüm oranı kolon kanseri olan kişi ne yemeli kolon kanseri hastalar ne yemeli bağırsak kanseri ne yemeli bagırsak kanseri hastası ne yemeli bağırsak kanseri hastaları neler yemeli
Koloni: * Koloni (ticaret): Türki'yenin en büyük filo araç kiralama firması.
Koloni (politik): Koloni, bir devletin nüfusunun bir bölümünü yerleştirmek için denizaşırı bir ülkeye sahip çıkması ve yurttaşlarını oraya iskan etmesi halinde meydana gelen yeni yurttur.
Kolonya: Kolonya, 1709 yılında İtalyan Giovanni Maria Farina tarafından ilk kez üretilen etil alkol, su ve limon, çiçek veya tütün esansı gibi hoş koku veren maddelerin karışımından oluşan bir tür parfüm. İçerisindeki alkol oranı derece ile belirtilir örneğin 70, 80 derece gibi ve genelde bu isim ile anılır.
Sömürgecilik: Sömürgecilik, genellikle bir devletin başka ulusları, devletleri, toplulukları, siyasal ve ekonomik egemenliği altına alarak yayılması veya yayılmayı istemesi, müstemlekecilik, kolonyalizm (TDK Sözlüğü)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir