Kömür Çeşitleri

Sponsorlu BağlantılarBu makalede Kömür Çeşitleri ve Kömür Çeşitleri Hakkında Bilgi hakkında kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz. Lütfen not alın. Kömür Çeşitleri Nelerdir? ile iligli olan sorularınızı gidereceğini düşünüyorum.


Kömür Çeşitleri Nelerdir?

Kömür Çeşitleri Nelerdir?

Kömürler çeşitli şekillerde sınıflandırılabilir. Üç tip kömür vardır: antrasit, taş kömürü ve linyit.

Antrasit en değerli kömür türüdür %95 i karbondan oluşur. En sert kömür türü olup yandığında diğerlerinden daha fazla ısı verir. Taş kömürünün %70’i, Linyitin %50` sinden daha az bir kısmı karbondur. Kömürler organik olgunluklarına göre linyit, alt bitümlü kömür, bitümlü kömür ve antrasit tiplerine ayrılırlar.

İsim:  komur1.jpg<br />
Görüntüleme: 6179<br />
Büyüklük:  10,5 KB (Kilobyte)

Linyit ve kısmen alt bitümlü kömürler genellikle yumuşak, kolayca ufalanabilen ve mat görünüştedirler. Bu tip kömürlerin ana özelliği göreceli olarak çok yüksek nem içerirler ve karbon içerikleri düşüktür. Antrasit ve bitümlü kömürler ise genellikle daha sert, dayanıklı, siyah renkli ve camsı parlak görünüştedirler. Göreceli olarak nem içerikleri daha düşük olup, karbon oranları daha yüksektir.

İsim:  1294791779.jpg<br />
Görüntüleme: 6089<br />
Büyüklük:  88,6 KB (Kilobyte)

Jeolojik olarak kömürlerin yaşları 400 milyon yıl ile 15 milyon yıl arasında değişir. Genellikle yaşlı kömürler daha kalitelidir.

Kömürler mikroskobik homojen bileşenlerine göre çeşitli kayaç tiplerine de ayrılır. Bu sınıflandırma kömürün türediği malzemeyi ve kömürleşme süreçlerini ele aldığından, aslında genetik bir sınıflandırmadır. Bu sistemde kömür dört temel tipe ayrılır: vitren, klaren, düren ve füzen.

Bir başka sınıflandırma sistemi de kömürün ticari değerine yer verir madde içeriğine ve içerdiği katışıklar dikkate alınır.

Kömür çok eskilerden beri enerji üretiminde, sentetik boyaların çözücülerin, ilaçların hazırlanmasında ara madde olarak kullanılan çeşitli hoş kokulu maddelerin elde edilmesinde kullanılmaktaydı. Ayrıca kömürün yakılmasıyla elde edilen gazlardan yakıt olarak yararlanılır.

Etiketler:kömür çeşitleri kömür çeşitleri hakkında bilgi kömür çeşitleri nelerdir
Kömür Çuvalı Bulutsusu: Kömür Çuvalı Bulutsusu (veya sade olarak Kömür çuvalı) gökyüzündeki en ünlü karanlık bulutsudur. Çıplak gözle kolayca Samanyolu'nun güneyinde karanlık bir yama olarak gözlenebilir.
Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu: Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu ya da AKÇT, Soğuk Savaş döneminde Batı Avrupa ülkelerini birleştirmesi amacıyla kurulmuş, altı üyeli uluslararası bir örgüttü.
Kömürcü, Niğde: Kömürcü, Niğde ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.
Kömürköy, Vize: Kömürköy, Kırklareli ilinin Vize ilçesine bağlı bir köydür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir