Köpek Balıklarında Üreme

Sponsorlu Bağlantılar
avantaj bir bunun daha daki dna gelen ingiltere kendi nebraska yeni yok zira Köpek Balıklarında Üreme Köpek Balığı Üreme köpek balığı üremesi köpek balıklarında üreme köpe..Köpek Balıkları Çiftlesmeden Yavrulayabiliyor

Bilimadamları, dişi köpekbalıklarının erkek köpekbalığının spermleri olmaksızın yavrulayabildiklerini ortaya çıkardı.

İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nden araştırmacılar; Nebraska’daki bir hayvanat bahçesinde çekiç başlı türü, üç dişinin bulunduğu bir havuzda dünyaya gelen bir köpekbalığının DNA’sını inceledi.

Havuzda erkek köpekbalığı bulunmuyordu.

Bilimadamları genetik incelemenin üreme sürecinde hiçbir erkek köpekbalığının katılımının söz konusu olmadığını söylüyor.

Bazı böcek türlerinin Partanogenesis (eşeysiz üreme) yoluyla kendi kendilerini dölleyebildikleri biliniyor.

Ancak bu, balık ve sürüngenlerde çok ender görülen bir durum.

Memelilerde ise henüz böyle bir örnek yok.

Bu bulgu, köpekbalıklarının nesillerin devamı konusunda bazı kaygıları da beraberinde getirdi.

Aşırı avlanma nedeniyle bazı köpekbalıklarının sayısı hızla azalıyor.

Eş bulmakta zorlanan köpekbalıklarının kendi başlarına yavrulamayı seçmeleri halinde nüfuslarının daha da azalabileceği belirtiliyor.

Zira biliamdamları, bu tür üremenin genetik çeşitliliği zayıflattığını bunun da organizmanların yeni çevre koşullarına uyum sağlamasını ve yeni hastalıklara karşı bağışıklık kazanmasını zorlaştıracağını söylüyor.

Normal yollarla yani anne ve babaların DNA’larının karışmasıyla doğan yavruların genetik zenginliğinin ise yeni çevre koşullarına uyumda avantaj sağladığı belirtiliyor.

Etiketler:köpek balığı üremesi köpek balıklarında üreme köpek balığı üreme köpek balığının üremesi köpek baliklarinin üreme kopekbaligi ureme köpek balıklarının üremesi köpek balıkları üremeleri köpek balıkları üreme köpekbalığıüremesi köpek baliği üremesi köpek balığında üreme köpek baligi uremesi
Köpekgiller: Köpekgiller (Canidae), etçiller (Carnivora) takımına ait bir familya.
Köpekbalığı: Köpekbalığı (Selachimorpha), kıkırdaklı balıklar (Chondrichthyes) sınıfının Elasmobranchii alt sınıfını oluşturan iki üst takımdan biri olan Selachimorpha (diğeri, Batoidea) içinde sınıflanan canlı türlerinin ortak adıdır.
Köpeksi maymunlar: Köpeksi maymunlar veya Uzun kuyruklu maymungiller (Cercopithecidae) Eski Dünya maymunları grubundan bir maymun familyasıdır.
Köpek ırkları: Köpek ırkı, köpek (Canis lupus familiaris) türünün ırkları.
Üreme yalıtımı:
Cinsel organlar: Cinsel organ veya üreme organı, erkeklerde penis, kadınlarda vajinaya verilen genel isimdir.
Üreme sistemi: Üreme sistemi, bir canlının üremesinde rol alan anatomik yapıların bütününe verilen bir isimdir. Bir organ sistemi olan üreme sistemi, üreme organlarını barındırır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir