Koyun Çeşitleri

Sponsorlu Bağlantılar
anadolu asya bu burma göçebe haline orientalis Koyun Çeşitleri Türkiyede Çok Bilinen Koyun Türleri koyun türleri koyun çeşitleri türkiyede çok biline..Türkiye De En Çok Bilinen Koyun Türleri Hangileridir?

Türkiye de en çok bilinen koyun türleri hangileridir??

Ünlü Koyun Cinsleri

ÜNLÜ KOYUN CİNSLERİ

YABAN KOYUNLARI Ve evcil koyunların kırk kadar çeşidinin arasında çok büyük bir ayrılık dikkati çeker. Evcil koyunların uzun bir kuyruğu ve yünlü bir postu vardır. Yabani türler buna karşılık kısa kuyrukludur, vücutları da sert kıllarla kaplıdır. Koyunu değerli bir yün kaynağı haline getiren, insanoğlunun metodlu üretme metotları olmuştu. Günümüzün otoriteleri, evcil koyunun atasının «kızıl koyun» (Ovis orientalis) olduğu kanısındadırlar.

20 kiloluk bir kuyruk:
Koyun, Asya kabilelerinin ve Anadolu halkının başlıca zenginliğidir. Türkistan’daki göçebe Kırgızların hayatı tamamıyla koyuna dayanır. Bu ulus, kaba etlerinde çok fazla yağ bulunan dumba adında bir koyun çeşidi geliştirmiştir. Bu cinsin uzun ve yağlı kuyruğu 20 kilo ağırlığında olabilir. Bir tabiat bilgini Taşkent’te, muazzam kuyruğunu, kendisine koşulmuş küçük bir arabanın içinde taşıyan armağan kazanmış bir koyun görmüştü. Kırgızlar koyunun etini yemekle kalmayarak, hayvanın yününü de giyim eşyası yapımında kullanır, ayrıca döverek, çadırlarını örtmeye yarayan kalın bir keçe haline getirirler. Türkiye’de de koyun eti, sütü ve kemiği gayet makbul olduğu gibi yünü ve derisi de çok kullanılır. Hatta gübresi de bahçeler için en kıymetli gübrelerdendir. Türkiye koyunların eti ‘ve sütü bakımından en makbulü «kıvırcık» tır. Trakya, Kocaeli, Bursa ve Balıkesir bölgelerinde çok yetişir. Beyaz renkli, küçük ve sivri kuyruklu, burma boynuzludur. Sütü en bol olan koyunlardandır. Kıvırcık’ın «karayaka» türü Ordu, Sinop ve Tokat bölgelerinde yetişir. Bunların etleri oldukça lezzetliyse de, yünleri çok kötü olduğundan yapağılarından faydalanılamaz.
Türkiye’de yetişen koyunların büyük kuyruklu olanları «dağlıç» ve «karaman» dır. Dağlıç genel olarak beyaz renklidir. Eti lezzetlidir. Konya, Afyon, Eskişehir ve Ege bölgelerinde yetişir. Sonunda bir uzantı bulunan kuyrukları 5-6 kilo gelebilir. Gözleri ve ağızları siyahtır.
Karaman cinsi, «mor karaman» ve «kızıl karaman» diye ikiye ayrılır.
Orta ve Doğu Anadolu hayvanıdır. Eti ötekiler kadar makbul değildir. Bir de İzmir civarında beslenen ve Sakız adasından getirilmiş olan bir beyaz «sakız» koyunu vardır. Bakımları çok güçtür. İkiz ve üçüz doğurmakla ün salınışlardır.

Koyun Türleri Nelerdir?

türkiyede yaşıyan koyun türlerini bilen varmı

Etiketler:koyun türleri koyun çeşitleri türkiyede çok bilinen koyun türleri koyun çeşitleri ve özellikleri türkiyede en çok bilinen koyun türleri koyun türü türkiyede koyun çeşitleri kuyruğu yağlı koyun türü koyunçinsleri koyuntürleri en verimli koyun türü türkiye çok bilinen koyun türleri türkiyedeki koyun cinsleri En ıyı koyun lar hangilerıdır beyaz renkli bir koyun türü yagsız koyun türü artvin koyuntürü kuyruğu iri yağlı koyun türü türkiyede yetişen yabancı koyun cinsleri bir koyun türü bulmacamerinos koyunu gibi
Koyunhisar Muharebesi: Koyunhisar Muharebesi, Bafeus Muharebesi, Bapheus Muharebesi, 18 Temmuz ve 27 Temmuz 1302 tarihleri arasında Osmanlı Beyliği ile Bizans İmparatorluğu'nun yaptığı muharebe.
Koyun Adaları Muharebesi: Koyun Adaları Muharebesi Kaptan-ı Derya Mezomorto Hüseyin Paşa komutasındaki Osmanlı Donanması'nın 9 Şubat 1695'te Venedik Cumhuriyeti Donanması ile Koyun Adaları önünde yaptığı deniz muharebesi.
Koyun eti: Koyun eti özellikle Ortadoğu ülkelerinde tercih edilen kırmızı bir ettir. Türkiye'de 1980'lere kadar en çok tercih edilen et olmasına karşılık günümüzde yerini tavuk ve dana etine bırakmıştır.
Koyunlu, Göle: Koyunlu, Ardahan ilinin Göle ilçesine bağlı bir köydür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir