Koyun Turleri

Sponsorlu Bağlantılar
afyon anadolu asya bir bu burma genel haline konya koyun orientalis uzun Koyun Turleri Türkiyedeki Koyun Çeşitleri koyun çeşitleri koyun turleri türkiyedeki koyun çe..Ünlü Koyun Cinsleri

ÜNLÜ KOYUN CİNSLERİ

YABAN KOYUNLARI Ve evcil koyunların kırk kadar çeşidinin arasında çok büyük bir ayrılık dikkati çeker. Evcil koyunların uzun bir kuyruğu ve yünlü bir postu vardır. Yabani türler buna karşılık kısa kuyrukludur, vücutları da sert kıllarla kaplıdır. Koyunu değerli bir yün kaynağı haline getiren, insanoğlunun metodlu üretme metotları olmuştu. Günümüzün otoriteleri, evcil koyunun atasının «kızıl koyun» (Ovis orientalis) olduğu kanısındadırlar.

20 kiloluk bir kuyruk:
Koyun, Asya kabilelerinin ve Anadolu halkının başlıca zenginliğidir. Türkistan’daki göçebe Kırgızların hayatı tamamıyla koyuna dayanır. Bu ulus, kaba etlerinde çok fazla yağ bulunan dumba adında bir koyun çeşidi geliştirmiştir. Bu cinsin uzun ve yağlı kuyruğu 20 kilo ağırlığında olabilir. Bir tabiat bilgini Taşkent’te, muazzam kuyruğunu, kendisine koşulmuş küçük bir arabanın içinde taşıyan armağan kazanmış bir koyun görmüştü. Kırgızlar koyunun etini yemekle kalmayarak, hayvanın yününü de giyim eşyası yapımında kullanır, ayrıca döverek, çadırlarını örtmeye yarayan kalın bir keçe haline getirirler. Türkiye’de de koyun eti, sütü ve kemiği gayet makbul olduğu gibi yünü ve derisi de çok kullanılır. Hatta gübresi de bahçeler için en kıymetli gübrelerdendir. Türkiye koyunların eti ‘ve sütü bakımından en makbulü «kıvırcık» tır. Trakya, Kocaeli, Bursa ve Balıkesir bölgelerinde çok yetişir. Beyaz renkli, küçük ve sivri kuyruklu, burma boynuzludur. Sütü en bol olan koyunlardandır. Kıvırcık’ın «karayaka» türü Ordu, Sinop ve Tokat bölgelerinde yetişir. Bunların etleri oldukça lezzetliyse de, yünleri çok kötü olduğundan yapağılarından faydalanılamaz.
Türkiye’de yetişen koyunların büyük kuyruklu olanları «dağlıç» ve «karaman» dır. Dağlıç genel olarak beyaz renklidir. Eti lezzetlidir. Konya, Afyon, Eskişehir ve Ege bölgelerinde yetişir. Sonunda bir uzantı bulunan kuyrukları 5-6 kilo gelebilir. Gözleri ve ağızları siyahtır.
Karaman cinsi, «mor karaman» ve «kızıl karaman» diye ikiye ayrılır.
Orta ve Doğu Anadolu hayvanıdır. Eti ötekiler kadar makbul değildir. Bir de İzmir civarında beslenen ve Sakız adasından getirilmiş olan bir beyaz «sakız» koyunu vardır. Bakımları çok güçtür. İkiz ve üçüz doğurmakla ün salınışlardır.

Türkiye De En Çok Bilinen Koyun Türleri Hangileridir?

Türkiye de en çok bilinen koyun türleri hangileridir??

Esenboğaz Köyü Göle

Esenboğaz Köyü Göle
Göle Esenboğaz Köyü – Esenboğaz Köyü Hakkında – Esenboğaz Köyü Resimleri – Esenboğaz Köyü Tanıtım

İlçe : Gölge

İL : Ardahan

Esenboğaz , Ardahan ilinin Göle ilçesine bağlı bir köydür.
bu köyün eski adı kelpekor’dur ve köy 1915 ermeniler tarafından yakılmıştır. Kaynaklara göre o dönemde büyük bir köy olan kepikor ermenilerin insanları toplayıp samanlıkta toplayıp yakmalarıyla köy yok edilmiştir, o dönemde köyden ayrılmış olanlar döndüğünde kadın,yaşlı,çocukherkesin katledildiğini görmüşlerdir burad saklanarak kurtulan bir kaç kişi olmuştur bunlardan birisi henüz 2 yaşında ve diğeri 5-6 yaşında iki çocuk yaralı olarak ismleri esker ve memo’dur bunlar dışında da bir kaç kişi daha sağ kurtulabilmiştir.bunlar ve o dönemde köyün dışinda olan bir kaç aile tarafından köy yen,den kurulmuştur. bolgenin Rusların eğemenliği altında ermenilerin kontrolünde olduğu dönemde mısto ve mıhe kardeşler ciddi savaş vermişlerdir. Köyün nufusunun tamamı kürt boyları ve aşıret mensuplarından oluşmaktadır. Bu köyde Celaliler.kendilerini cunniki olarak tarıf eden ancak kökenleri celali olan lar . gurriler ve zazalar olarak bilinen xırrani aşıreti mensupları.ve retkiler yaşamaktadırlar.Tabiki kız alıp verme nedenleriyle tamamı birbirine karışmış ve akraba olmuş bir köydür
bu köylerde doğuya has lezzette yemekler yapılır bunlar; bunlarmantı çeşitleri,buğday çorbası,özellikle tandır,lavaş ve hılati ekmeği bilinir
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır..

Köy Muhtarı : Erol TAŞ

Muhtarlık Erişim Bilgileri :

Telefon : Bilgi Yok

Cep Telefonu : Bilgi Yok

Demografik Bilgiler :

Nüfusu : 2000 / 462

1997 / 460

İle Uzaklığı : 54 km

İlçeye Uzaklığı : 10 km

Rakım : 2150 m

Göle Esenboğaz Köyü Altyapı Bilgileri


Göle Esenboğaz Köyünden bir kaç resim

Etiketler:koyun çeşitleri koyun turleri türkiyedeki koyun çeşitleri koyun türü koyun türleri koyunceşitleri turkiyenin meshur koyunlari türkiyedeki koyun cinsleri yaban koyunu çeşitleri koyn çeşitleri türkiye de üretilen koyun yünü türleri koyunçesitlerı türkiyedeki koyun türlerinin özellikleri koyun çeşiteri turkiyedeki koyun turleri begamasca koyun türü türkiyede koyun türleri Koyun turu beyaz renkli koyun türü alatyada yetiştirilen koyun cinsleri
Koyunhisar Muharebesi: Koyunhisar Muharebesi, Bafeus Muharebesi, Bapheus Muharebesi, 18 Temmuz ve 27 Temmuz 1302 tarihleri arasında Osmanlı Beyliği ile Bizans İmparatorluğu'nun yaptığı muharebe.
Koyun Adaları Muharebesi: Koyun Adaları Muharebesi Kaptan-ı Derya Mezomorto Hüseyin Paşa komutasındaki Osmanlı Donanması'nın 9 Şubat 1695'te Venedik Cumhuriyeti Donanması ile Koyun Adaları önünde yaptığı deniz muharebesi.
Koyun eti: Koyun eti özellikle Ortadoğu ülkelerinde tercih edilen kırmızı bir ettir. Türkiye'de 1980'lere kadar en çok tercih edilen et olmasına karşılık günümüzde yerini tavuk ve dana etine bırakmıştır.
Koyunlu, Niğde: Koyunlu, Niğde ile Bor ilçesi arasında yer alan kasaba. Ünlü Koyunlu halılarının üreticisi Birko A.Ş. bu köyün halkı tarafından kurulmuş ve fabrika ana yoldan Koyunlu'ya dönen yolun girişi üzerindedir.
Türlerin Kökeni: Türlerin Kökeni, İngiliz doğa bilimci Charles Darwin'in 24 Kasım 1859'da yayınlanan kitabı. Orijinal adı, “Doğal Seçilim Yoluyla Türlerin Kökeni ya da Hayat Kavgasında Avantajlı Irkların Korunumu Üzerine" idi ve 1872'de "Türlerin Kökeni" olarak değiştirildi.
Türlerin Yaşam Planı: Türlerin Yaşam Planı (Species Survival Plan veya SSP), 1981'de Amerikan Hayvanatbahçeleri ve Akvaryumlar Derneği tarafından hayvanat bahçelerinde ve akvaryumlarda çoğunlukla doğal yaşam ortamlarında yaşamları tehlike altında veya soyu tükenmek üzere olan türlerden alınmış canlıların hayatlarını devam ettirmelerini kolaylaştırmaya yönelik olarak geliştirilen bir programdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir