Kümes Hayvancılığı Nedir

Sponsorlu Bağlantılar
abd adet anadolu anzer aricilik bunun ege elde erzurum gelir gibi izmir koloni manisa marmara meksika mumu ordu tonu zengin Kümes Hayvancılığı Nedir Kümes Hayvancılığı Nerelerde Yapılır kümes hayvancılığı nerede yapılır kümes hayvancılı..Kümes Hayvancılığı Ve Arıcılık

KÜMES HAYVANCILIĞI ( Tavuk , horoz, hindi, kaz, ördek,devekuşu)

Kümes hayvanları içinde en fazla yetiştirilen tavuktur. Kümes hayvancılığı bütün bölgelerimizde yapılabilmektedir. Ama en fazla Marmara ve Ege Bölgelerinde gelişmiştir. İstanbul, İzmir, Manisa, Balıkesir, Ankara gibi büyük kentler çevresinde gelişmiştir.

ARICILIK

Bal, bal mumu, polen ,arı sütü elde etmek için arıcılık bütün bölgelerimizde yapılabilmektedir. En fazla Ege ve Doğu Anadolu Bölgelerinde gelişmiştir. Muğla, Manisa,İzmir, Balıkesir,Çanakkale, Ağrı, Erzurum, Hakkari, Rize (Anzer yöresinin balları çok ünlüdür.) ,Artvin , Ordu önemli bal üretim merkezlerimizdir.
Türkiye değişik iklim bölgeleri ve coğrafyasından dolayı çok zengin ve çeşitli arı florasına sahiptir. Bu özelliği nedeni ile Çin, ABD ve Meksika’dan sonra koloni varlığı açısından 3.5 milyon adet koloni ile dünyada 4. sırada yer almaktadır. Türkiye’nin toplam bal üretimi 65.000 tondur. Bunun 4.000 – 8.000 tonu dış satıma gitmektedir. Halen 38.000 aile arıcılık yaparak, bal ve diğer arı ürünlerini üretmektedir. Bu ailelerin 10.000 adedi geçimini sadece arıcılıktan sağlamakta, diğer 28.000 aile ise yan gelir olarak arı ürünleri üretmektedir.
Ancak ülkede koloni başına ortalama bal verimi 15 – 17 kg civarında olup, arıcılıkta gelişmiş ülkelerdeki verimin 1 / 3′ ü kadardır.

Etiketler:kümes hayvancılığı nerede yapılır kümes hayvancılığı nedir kümes hayvancılığı nerelerde yapılır ege bölgesinde kümes hayvancılığı kümes hayvancılık nerede yapılır kümes hayvancılık kümes hayvancılığı türkiyede kümes hayvancılığı kümes hayvancılığı en çok nerede yapılır marmara bölgesinde neden kümes hayvancılığı yapılır kumes hayvancılıgı kümes hayvacılığı nerede yapılır kümes hayvancılığı nerede yaygındır vikipedi kümes hayvancılığı ve arıcılığı ege bölgesinde neden kümes hayvancılığı yapılır kümes hayvancılığı nerede yapılır neden en çok kümes hayvancılığı hangi ilimizdedir ege bölgesinin kümes hayvancılığı neden yapılır kümes hayvancılığının nedeni türkiyede hayvancılık arıcılık
Kümes hayvanları: Kümes hayvanları, eti, yumurtası ve tüyü için yetiştirilen evcil, kanatlı hayvanlar. Tavuk, ördek, hindi ve kaz, birçok ülke hayvancılığında önemli bir yer tutarken, beçtavuğu ve güvercin yetiştiriciliği genellikle yerel olarak önem taşır.
Kümes kenesi: Kümes kenesi (Argas persicus), kış kenesigiller (Argasidae) familyasından kene türüdür.
Kümesler, Bartın: Kümesler, Bartın ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir