Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Özeti

Sponsorlu Bağlantılar
bu cevap eden halley istanbul katta kenar mahalle mektup olay panik rahmi Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Özeti Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Kitap Özeti kuyruklu yıldız altında bir izdivaç kuyruklu yıldı..Hüseyin Rahmi Gürpınar – Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Özeti

Hüseyin Rahmi Gürpınar – Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Özeti Kitap Özeti

KiTABIN ÖZETİ

1910 yılının Mayıs ayında Halley Kuyruklu Yıldızı’nın dünyaya çarpacağı söylentisi yayılır. Bu haber dünyada olduğu gibi İstanbul’da da bir panik yaratır. Kenar mahallelerdeki cahil kadınlar da bu işi kendi anlayışlarına göre yorumlarlar.Romanın kahramanı olan İrfan Galib’de bu mahallede oturmaktadır.Zengin bir ailenin oğlu olan İrfan ,batı ilimlerini tahsil etmiş ,geniş fikirli fakat tuhaflıkları olan bir gençtir. Yolda peçeli bir kadın görür.Onun çok güzel ve bilgili bir genç kız olduğunu hayal ederek peşine takılır.Bir çok tesadüften sonra ,bu güzelle ilgili hayaller kurar.Acemice bir konuşma girişiminden sonra kadın tarafından terslenir.Bu olay onu büyük bir kadın düşmanı yapar. Kadınların zayıflığı ile ilgili makaleler yazar.Kadınları korkutarak küçük düşürmek için Halley Kuyruklu Yıldızı ile ilgili konferanslar düzenlemeye karar verir. Anatomi ,astronomi,fizik karışımı tuhaf konferransına ,bir de kuyruklu yıldızın çarpmasıyla kopacak olan kıyameti tasvir eden korkunç rüya ekler.Bir süre sonra maceraperest bir kadından mektup alır.İrfan bu mektuba coşkun ve duygulu bir cevap yazdıktan sonra konferansının ikinci bölümünü hazırlar.Ev halkını ,mahalle esnafını kıyametin kopacağına inandırmıştır.Herkes birbirine itiraflarda bulunarak helalleşir.İkinci konferansta İrfan’ın kıyamet sahnesini tasvir ettiği sırada ,önceden hazırladığı küçük oyun sahnelenir.Etrafta patlayan çatpatlar ,fişekler ,yukarı katta devrilen masa ve dolaplar ,kadınları çılgına çevirir. Bu sırada tanımadığı hayranı ile mektuplaşması sürmektedir.Onun hakkında çok kötü şeyler öğrenmesine rağmen kadına evlenme teklif eder.Kadının bu evlilik için bir şartı vardır. Kuyruklu yıldızın çarpacağı ana kadar İrfan’a yüzünü göstermeyecektir. Halley’in görüneceği gün düğün yapılır.Evin damında dürbünle gökyüzünü araştıran gelinle güvey arasında bilimsel , felsefi ,uzun konuşmalar geçmektedir. Genç gelin ,evliliğinin ilk gününden aklını ,bilgisini kocasına ispat ederek, eşit şartlarda sürecek bir beraberliğin temelini atmıştır.Gelin hanım İrfan’dan kadınların öcünü almak için bir oyun yapmıştır ve bu oyunun sonunda İrfan’ın ona iyi bir koca olacağını anlamıştır.

KİTABIN ANAFİKRİ

İnsanların cahilliklerinden dolayı farklı yorumlanan bazı olaylar sonucunda ,kandınların ve erkeklerin eşit şartlarda muhakeme gücüne sahip olduklarını ve kurulan yeni bir yuva anlatılıyor.

KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

İRFAN GALİB : Batı tahsili görmüş, yaratıcı zekasını iyi kullanan insanları çok rahat etkileyebilen tuhaf ,yakışıklı bir gençtir.

LÜTFİYE : İrfan’ın evlendiği ,zeki ve güzel ,iyi bir eğitim almış hanımefendidir.

EV HALKI :Cahil, herşeye çok rahat inanabilen sevdiklerine yürekten bağlı olan kişiler.

ESNAF : Her duyduğuna çok çabuk inan ,araştırmayı sevmeyen cahil insanlar.

KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER

Kitapta ustaca hazırlanmış entrikalara yer verilmiş. Toplumun çok çeşitli alanlardaki günlük yaşayışı ,değer hükümleri eleştirilmiştir.Batı özentisi olanlara şiddetle çatılmaktadır.Bunun için yazar ,mizah unsurunu ustalıkla kullanmıştır.Mizahi boyutuyla düşündüren ,okurken değişik dünyalara götüren güzel bir roman.

KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ – Hüseyin Rahmi Gürpınarın Hayatı(1864-1944)

Roman, hikaye ve oyun yazan. İstanbul’da doğdu. Babası Mehmed Said Paşa’dır. Çok küçük yaşta annesini kaybetti, anneannesi ile teyzesinin yanında büyüdü. Mahalle mekte¤¤Sansürlenmiştir¤¤bi ile Mahmudiye Rüştiyesi’nde okudu. Özel dersler alarak Fransızca öğrendi. 1880′de Mülkiye Mektebi’ne girdi, hasta¤¤Sansürlenmiştir¤¤landığı için İkinci sınıftan ayrıldı. Adliye ve Nâfıa (Bayındırlık) bakanlıklarında kısa süreli memurluklarda bulundu. 1908′den sonra hayatını kalemi ile kazandı. V.ve Vl’ıncı dönemlerde (1935-1943) Kütahya milletvekili olarak TBMM’nde bulundu.Hayatının son 30-31 yılını Heybeliada’da geçirdi. Kabri aynı adadadır.
Hiçbir edebî topluluğa katılmayan Hüseyin Rahmi ilk ro¤¤Sansürlenmiştir¤¤manı olan Sık ile tanınarak Tercüman-ı Hakikat gazetesinin yazarları arasına katıldı. Bir müddet tercüme ile uğraştıktan sonra kendini tamamen telif romana verdi. Sayıları altmışa yaklaşan hikâye ve roman kitapları yayımlandı. 1921-1924 yıllan onun yazı hayâtının en verimli yıllandır. Eserlerinde gözleme büyük değer verdi. Yaşadığı devrin insanlarının hayatını, İnançlarını, kavgalarım, gülünç hallerini anlattı.

Bilhassa sosyal problemleri, bâtıl inançları, yanlış batılılaş¤¤Sansürlenmiştir¤¤manın toplum hayâtında yarattığı sarsıntıları başarılı bir şe¤¤Sansürlenmiştir¤¤kilde tasvir etti. Kahramanları kendi dilleri ite ustalıkla ko¤¤Sansürlenmiştir¤¤nuşturarak canlı eserler verdi. Meddah, Karagöz ve Orta¤¤Sansürlenmiştir¤¤oyunu geleneğinden de faydalanarak romanlarında güldürü unsuruna ağırlık verdi.

Hüseyin Rahmi Gürpınarın Romanları – Eserleri

1. Şık (1889), 2. İffet (1896), 3. Mutallaka (1998), 4. Mürebbiye (1899), 5. Bir Muadele-i Sevda (1899), 6. Metres (1900), 7. Tesadüf (1900), 8. Şıpsevdi (1911) 9. Nî-metşinas (1901), 10. Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç (1912), 11. Gulyabânî (1913), 12. Cadı (1912), 13. Sevda Pe¤¤Sansürlenmiştir¤¤şinde (1912), 14. Hayattan Sayfalar (1919), 15. Hakka Sığın¤¤Sansürlenmiştir¤¤dık (1919), 16. Toraman (1919), 17. Son Arzu (1922), 17. Tebessüm-! Elem (1923), 18. Cehennemlik (1924), 19. Efsun-cu Baba (1924), 20. Meyhanede Hanımlar (1924), 21. Ben De¤¤Sansürlenmiştir¤¤li Miyim? (1925), 22. Tutuşmuş Gönüller (1926), 23. BÎHÛr Kalp (1926), 24. Evlere Senlik, Kaynanam Nasıl Kudurdu? (1927), 25. Mezarından Kalkan Şehit (1928), 26. Kokotlar Mektebi (1928), 27. Şeytan İşi (1933), 28. Utanmaz Adam (1934), 29. Eşkıya İninde (1935), 30. Kesik Baş (1942), 31. Gö¤¤Sansürlenmiştir¤¤nül Bir Yeldeğlrmenidfr, Sevda Öğütür (1943), 32. Ölüm Bir Kurtuluş Mudur? (1954), 33. Dlrilen İskelet (1946), 34. Düny⤤Sansürlenmiştir¤¤nın Mihveri Kadın Mı Para Mı? (1949), 35. Deli Filozof (1964), 36. Kaderin Cilvesi (1964), 37. İnsanlar Maymun Muy¤¤Sansürlenmiştir¤¤du? (1968), 38 Can Pazarı (1968), 39. Ölüler Yaşıyor Mu? (1973), 40. Namuslu Kokotlar (1973).

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç/hüseyin Rahmi Gürpınar

Kitabın Konusu

Kuyruklu bir yıldızın dünyaya çarpacağı haberi ve kadın ile erkek arasında olan çatışmalar ve doğan büyük bir aşk anlatılıyor.

Kitabın Özeti

1910 yılının Mayıs ayında Halley Kuyruklu Yıldızı’nın dünyaya çarpacağı söylentisi yayılır. Bu haber dünyada olduğu gibi İstanbul’da da bir panik yaratır. Kenar mahallelerdeki cahil kadınlar da bu işi kendi anlayışlarına göre yorumlarlar. Romanın kahramanı olan İrfan Galib’de bu mahallede oturmaktadır.Zengin bir ailenin oğlu olan İrfan ,batı ilimlerini tahsil etmiş ,geniş fikirli fakat tuhaflıkları olan bir gençtir. Yolda peçeli bir kadın görür.Onun çok güzel ve bilgili bir genç kız olduğunu hayal ederek peşine takılır. Bir çok tesadüften sonra, bu güzelle ilgili hayaller kurar. Acemice bir konuşma girişiminden sonra kadın tarafından terslenir. Bu olay onu büyük bir kadın düşmanı yapar. Kadınların zayıflığı ile ilgili makaleler yazar.Kadınları korkutarak küçük düşürmek için Halley Kuyruklu Yıldızı ile ilgili konferanslar düzenlemeye karar verir. Anatomi ,astronomi,fizik karışımı tuhaf konferransına ,bir de kuyruklu yıldızın çarpmasıyla kopacak olan kıyameti tasvir eden korkunç rüya ekler.Bir süre sonra maceraperest bir kadından mektup alır.İrfan bu mektuba coşkun ve duygulu bir cevap yazdıktan sonra konferansının ikinci bölümünü hazırlar. Ev halkını ,mahalle esnafını kıyametin kopacağına inandırmıştır.Herkes birbirine itiraflarda bulunarak helalleşir. İkinci konferansta İrfan’ın kıyamet sahnesini tasvir ettiği sırada ,önceden hazırladığı küçük oyun sahnelenir.Etrafta patlayan çatpatlar ,fişekler ,yukarı katta devrilen masa ve dolaplar ,kadınları çılgına çevirir. Bu sırada tanımadığı hayranı ile mektuplaşması sürmektedir.Onun hakkında çok kötü şeyler öğrenmesine rağmen kadına evlenme teklif eder.Kadının bu evlilik için bir şartı vardır. Kuyruklu yıldızın çarpacağı ana kadar İrfan’a yüzünü göstermeyecektir. Halley’in görüneceği gün düğün yapılır.Evin damında dürbünle gökyüzünü araştıran gelinle güvey arasında bilimsel , felsefi ,uzun konuşmalar geçmektedir. Genç gelin ,evliliğinin ilk gününden aklını ,bilgisini kocasına ispat ederek, eşit şartlarda sürecek bir beraberliğin temelini atmıştır.Gelin hanım İrfan’dan kadınların öcünü almak için bir oyun yapmıştır ve bu oyunun sonunda İrfan’ın ona iyi bir koca olacağını anlamıştır.

Kitabın Anafikri

İnsanların cahilliklerinden dolayı farklı yorumlanan bazı olaylar sonucunda ,kandınların ve erkeklerin eşit şartlarda muhakeme gücüne sahip olduklarını ve kurulan yeni bir yuva anlatılıyor.

Kitaptaki Şahısların Değerlendirilmesi

İrfan Galib : Batı tahsili görmüş, yaratıcı zekasını iyi kullanan insanları çok rahat etkileyebilen tuhaf ,yakışıklı bir gençtir.

Lütfiye : İrfan’ın evlendiği ,zeki ve güzel ,iyi bir eğitim almış hanımefendidir.

Ev Halkı : Cahil, herşeye çok rahat inanabilen sevdiklerine yürekten bağlı olan kişiler.

Esnaf : Her duyduğuna çok çabuk inan ,araştırmayı sevmeyen cahil insanlar.

> Hüseyin Rahmi Gürpınar / Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç

1864-1944 yılları arasında yaşamıştır.Mülkiyedeki öğrenimini,geçirdiği bir hastalık yüzünden yarıda bırakmak zorunda kalmıştır.Hayatını kalemiyle kazanmıştır..Hayatının sonuna kadar Tercüman-ı Hakikat’te yazmıştır.1936-1943 yılları arasında Kütahya milletvekilliği yapmıştır.Hayatının son otuz bir yılını Heybeliada’daki köşkünde geçirmiştir.
Hüseyin Rahmi Gürpınar, Servet-i Fünun döneminde yaşamış;fakat topluluğa katılmamıştır.Romanlarında sosyal sorunları,batıl inançları,aile geçimsizliklerini,yanlış batılılaşma konularını Naturalizm akımından da etkilenerek işlemiştir.Başlıca eserleri;EVLERE ŞENLİK KAYNANAM NASIL KUDURDU?,MÜREB-BİYE,ŞIK,ŞIPSEVDİSEVDA PEŞİNDE,KESİK BAŞ,TESADÜFTÜR.
Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın en çok bilinen romanlarından biridir.Yazar,dünyaya çarpma ihtimali olan kuyruklu yıldız çerçevesinde batıl inançları,yanlış batılılaşmayı ve bir aşk öyküsünü realist bir üslupla anlatmıştır.
Başlıca kahramanlar:
İrfan Galip;romanın baş kahramanıdır.Utangaç,kadın düşmanı,Batılılaşma meraklısı bir kişidir.Kadınlardan nefret eder.
Feriha;pervasız,kendine güvenen,modern,eğitimli ve kültürlü bir genç kızdır…

KUYRUKLU YILDIZ ALTINDA BİR İZDİVAÇ

Roman on iki bölümden meydana gelmektedir.Romanın ilk bölümünde,bir mahallede yaşayan insanların günlük yaşantısı anlatılmaktadır.Kadınların kendi aralarındaki konuşmaları ve cahillikleri söz konusu edilir.Mahalledeki herkes ve bütün istanbul,5 Mayıs 1910’da dünyaya çarpma ihtimali olan kuyruklu yıldızı konuşmaktadır.Herkes panik içindedir.
İrfan Galip,Defterdar Galip Efendi’nin oğludur.Avrupai yaşama özenmekte
Kadınların cahillikleri ile alay etmektedir.Babasından yüklü bir servet kalan İrfan Galip,Aksaray’da oturmaktadır.Okuduğu kitaplardaki Batıya ait düşünceleri çevresindeki insanlara uygulamaya çalışmaktadır.Fakat etrafındaki cahil halk,onu anlayamamaktadır.Ailesinden ve Türk kızlarından şikayet eder durur.Kendine uygun seviyeli bir Türk kızının olmadığını düşünerek evlilik konussunda karamsarlığa kapılır.
Halley Kuyruklu Yıldızı’nın dünyaya çarpacağı söylentilerini gazetelerden İrfan Galip de takip etmektedir.İrfan Galip,kendisinin çok bilbili olduğunu düşündüğü için bu konuda halkı bilgilendirmek zorunda olduğunu düşünür.Panik ve korku içinde olan mahalle kadınlarını toplar,onlara bir konuşma yapar.Aslında asıl amacı geçmişte türlü nedenlerle onu küçük düşüren kadın milleti ile alay etmektir.Toplantıdan birkaç gün sonra bir kızdan mektup alır.Mektup,oldukça bilgili,eğitimli birinin eliyle yazılmıştır.İrfan Galip,bundan çok etkilenir ve mektubu yanıtlar.Mektuplar ,İrfan Galip’in aradığı gibi eğitimli,kültürlü bir genç kızantarafından yazılmaktadır.İrfan Galip,yorucu bir arama sonunda mektubu yazan genç Feriha’ya ulaşır.Feriha,tam tahmin ettiği gibi Fransızca bilen,kadın erkek eşitliğini savunan,kibar bir genç kızdır.Halley Kuyruklu Yıldızı’nın geçtiği gece dünya mutlu bir evliliğe şahit olur……….

Etiketler:kuyruklu yıldız altında bir izdivaç kuyruklu yıldız altında bir izdivaç özeti kuyruklu yıldız altında bir izdivaç kitap özeti kuyruklu yıldız altında bir izdivaç özet kuyruklu yıldız altında bir izdivaç geniş özet Kuyruklu yıldız altında izdivaç özet kuyruklu yıldız altında bir izdivaç geniş özeti kuyruklu yıldız altında bir izdivaç kitabının geniş özeti kuyruklu yıldız altında bir i kuyruklu yıldız altında bir izdivaç uzun özet kuyruklu yıldız altında izdivaç kuyruklu yıldız altında bir izdivaç kitap özetleri kuyruklu yıldız altında bir izdivaç ayrıntılı özet kuyruklu yildiz altinda bir izdivaç ozet kuyruklu yildiz altinda bir izdivac hüseyin rahmi gürpınar kuyruklu yıldız altında bir izdivaç kuyruklu yıldız altında bir izdivaç kısa özeti kuyruklu yıldız özet kuyrukklu yıldız altında bir izdivaç kuyruklu yıldız altında bir izdivaç özetsiz
Kuyruklu yıldız: Kuyruklu yıldızlar, "kirli kartopu" ya da "buzlu çamur topu" olarak anılırlar. Buz (su ve donmuş gazlar) ve (bir nedenle güneş sisteminin oluşumu sırasında gezegenlerde yoğunlaşamamış) kozmik toz karışımından oluşurlar.
Kuyruklu kurbağalar: Kuyruklu kurbağalar ya da Semenderler (Caudata ya da Urodela), iki yaşamlıların yaklaşık 500 türünün ortak adıdır.Vücutları uzunlamasına ve uzun kuyrukludurlar.
Piyano: Piyano, tuşlu bir çalgıdır. Tuşlarına basıldığında, sahip olduğu karmaşık çekiçli mekanizma sayesinde tellere vurarak ses veren klavyeli çalgı.
Köpeksi maymunlar: Köpeksi maymunlar veya Uzun kuyruklu maymungiller (Cercopithecidae) Eski Dünya maymunları grubundan bir maymun familyasıdır.
Kuyruklu a: @ ya da okunuşu ile kuyruklu a, bir İnternet simgesi, Türkçede "yaklaşık olarak eşit" ve "kuyruklu a" olarak adlandırılır ve "et" olarak telaffuz edilir.
Yıldızeli: Yıldızeli, Sivas ilinin bir ilçesidir. Eski adı Yenihanndır. 1936'da yıllarda ismi, kuzeyindeki Yıldız Dağı'ndan esinlenilerek Yıldızeli olmuştur.
Yıldız Savaşları: Yıldız Savaşları, George Lucas tarafından tasarlanmış, öncelikle filmleriyle tanınmış, sonraki yıllarda çizgiroman, bilgisayar ve konsol oyunları, televizyon yapımları vb.
Yıldız Teknik Üniversitesi: Yıldız Teknik Üniversitesi (kısaca YTÜ veya Yıldız), İstanbul'da bulunan devlet üniversitesi. 1911 yılında Kondüktör Mekteb-i Alisi adıyla, Ecol de Conducteur'ün müfredat programı esas alınarak, Nafıa Nazırlığı'na bağlı olarak kurulmuştur.
Yıldız kümesi: Yıldız kümeleri, kütleçekim ile birbirine bağlı yıldız topluluklarıdırlar. İki ayrı alt türe ayrılırlar: açık yıldız kümeleri ve küresel yıldız kümeleri.
Altındağ: Altındağ, Ankara'nın 16 metropol ilçesinden biridir. Ankara İli Merkez İlçesi 1983 yılında metropol ilçe haline gelmiş ve Altındağ adını almıştır.
Altındağ, Bornova: Altındağ, İzmir ili Bornova İlçesi'ne bağlı, yerleşimin yoğun olduğu bir semttir. Işıkkent semtindeki İzmir Otobüs Şehir Terminali (İZOTAŞ) semt merkezinden sadece birkaç dakika uzaklıktadır.
Altındağ (mitoloji): Altındağ - Türk, Altay ve Moğol mitolojilerinde kutsal dağ. Değişik Türk dillerinde Altantav, Altantağ, Altuntah, Altantak ve Altaytav olarak da söylenir.
Altındağ (anlam ayrımı): * Altındağ - Ankara ilinin ilçesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir