Laktik Asit Fermantasyonu

Sponsorlu BağlantılarBu makalede Laktik Asit Fermantasyonu ve Laktik Asit Fermantasyonu Hakkında Bilgi hakkında kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz. Lütfen not alın. Laktik Asit Fermantasyonu Nedir? ile iligli olan sorularınızı gidereceğini düşünüyorum.


Laktik Asit Fermantasyonu Nedir?

Laktik Asit Fermantasyonu

3 karbonlu pirüvik asit glikoliz evresinde üretilen NADH2’nin hidrojenlerini (H) tutarak laktik asite dönüşür. Laktik asit kana geçer. Karaciğerde glikoza dönüşür ve karaciğerde glikojen olarak depo edilir. Laktik asitin bir kısmı kana geçtikten sonra pirüvik asite dönüşür ve oksijenli solunumda kullanılır.Laktik asit insanda yorgunluk hissine sebep olur. Bu fermantasyonda etilalkol fermantasyonu gibi sitoplazmada gerçekleşir.

Etiketler:laktik asit fermantasyonu laktik asit fermantasyonu hakkında bilgi laktik asit fermantasyonu nedir
Laktik asit: Laktik asit, 1780 yılında Carl Wilhelm Scheele tarafından keşfedilen, formülü CH3CHOH-COOH ve kimyaca adı alfa hidroksipropanoyik asit olan, bir organik hidroksi asittir.
Laktik asit fermantasyonu: Laktik asit fermantasyonu, oksijen yetersizliğinde bazı bakteri ve hayvan hücrelerinde görülen bir fermantasyon biçimidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir