Makat Deliği Kaşıntısı
Anüs Kaşintisi

ANÜS KAŞINTISI
Anus (şerç); yani sindirim kanalının doğrubağırsak denilen son kısmındaki çıkış deliği veya çevresinde (oturak yerinde) görülen kaşıntıların nedeni çeşitlidir. Bunlar arasında; kılkurtları, sümüksü akıntı, basur, çatlak, ishal veya kabızlık, egzama (mayasıl), sinir bozukluğu veya yeteri kadar temizliğe dikkat edilmemesi sayılabilir.

Etiketler:makatta dayanılmaz kaşıntı makat deliği kaşıntısı geceleri ve dışkılamadan sonra kaşıntı makat deliğinde kaşıntı anüs mukozası anal kaşıntı nedenleri Götür deliğinin kasınmasının tedavisi Götür deliğinin kaşınmasının nedenleri kaşınan makat deliği anüste kaşıntı nedenleri kaşıntılı anüs kaşıntı anüs Anüs Deliği kaşınması anuste kasinti nedenleri
Anüs: Anüs veya makat, sindirim sisteminin sonunda yer alan ve çıkartımın yapıldığı dış açıklıktır. Anüsün açıklık ve kapalılığını büzgen kaslar denetler.
Makat fistülü ve apsesi: Makat fistülü, makat kanalı ile makat derisi arasında olmaması gereken bir tünelin varlığıdır. Anal fistül, perianal fistül, anorektal fistül olarak ta adlandırılır.
Makat kanseri: Makat kanseri (Anüs kanseri veya anal kanser), makat kanalından kaynaklanan ve bağırsak kanserinden farklı bir kanser türüdür.
Makat çatlağı: Makat çatlağı; makat yırtığı veya anal fissür olarak ta adlandırılır. Sıklıkla, makatta yırtılır gibi şiddetli bir ağrı, dışkılama sırasında veya tuvalet kağıdına bulaşmış olarak parlak kırmızı renkte kan ile belirti verir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir