Mehmet Önder Kimdir

Sponsorlu Bağlantılar
adet ankara bilim bonn dil eski genel hibe konya nde sanat tarihi tarih turizm yurt Mehmet Önder Kimdir Mehmet Önder Hayatı mehmet önder mehmet önder kimdir mehmet önder haya..Mehmet Önder Kimdir 7.sınıf Türkçe Kitabı

MEHMET ÖNDER


1926 Yılında Konya’nın Çumra İlçesi’nde doğan Mehmet Önder, Konya Lisesi’nin ardından, Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Sanat Tarihi bölümünü bitirerek Konya Müzesi’ne atandı. 1963 yılı sonuna kadar bu müzenin müdürlüğünü yaptı. 1964 yılında Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürü, 1967-74 yılları arasında Kültür Müsteşarı görevlerinde bulundu. 1977 yılında Almanya Bonn Büyükelçiliği Kültür Müşavirliği’ne atanarak 1983 yılına kadar bu görevde kaldı. Dönüşte Kültür ve Turizm Bakanlığı Baş Müşaviri oldu. 1987 yılında emekli olan Mehmet Önder,Türkiye İş Bankası Kültür ve Sanat Müşavirliği’ne getirildi. Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu üyesi de olan Dr. Mehmet Önder, yurt içinde ve yurt dışında yüze yakın uluslar arası ve ulusal bilim, kültür ve sanat kongrelerine katılarak bildiriler verdi. Mehmet Önder’in Türk kültürü ve sanat tarihi ile ilgili yayınlanmış 74 kitabı ve bine yakın makalesi vardır. Mehmet Önder binbir emekle topladığı toplam 4 bin 500 adet değerli kitabı Koyunoğlu Müze ve Kütüphanesi’ne hibe etmiştir. Mehmet Önder, 2004 yılı Ağustos ayında hayatını kaybetti.

Etiketler:mehmet önder mehmet önder kimdir mehmet önder hayatı mehmet önder vikipedi mehmet önderin hayatı mehmet önder kimdir vikipedi mehmet mehmet önder hayatı vikipedi mehmet önder wikipedia mehmet önderin hayatı vikipedi mehmet önder 74 kitabı mehmet onder mehmet önderin kimdir mehmet öneder mehmet önder kimdir 7 mehmet önder edebi hayatı mehmet onder kimdir mehmet önder kimdir kısa aydan önder özgeçmiş mehmet önder hayatı uzun
Mehmet Âkif Ersoy: Mehmet Âkif Ersoy, (doğum adı: Mehmet Ragif, 20 Aralık 1873 - 27 Aralık 1936), baba tarafından Arnavut, anne tarafından Özbek asıllı Türk olan Cumhuriyet Dönemi şairi, veteriner hekim, öğretmen, vaiz, hafız, Kur'an mütercimi, yüzücü, milletvekili.
Mehmet Fuad Köprülü: Mehmet Fuat Köprülü, Ord.Prof.Dr. (d. 4 Aralık 1890 - ö. 28 Haziran 1966), İstanbul (Erkek) Lisesi mezunu, Türk tarihçi, edebiyat araştırmacısı ve siyaset adamıdır.
Mehmet Özdilek: Mehmet Özdilek (1 Nisan 1966; Ladik, Samsun), Şifo Mehmet lakaplı Türk teknik direktör ve eski futbolcu.
Mehmet Aurélio: Mehmet Aurélio (Portekizce: Marco Aurélio Brito Dos Prazeres) (d. 15 Aralık 1977 Rio de Janeiro) orta saha mevkinde görev yapan Brezilya asıllı Türk futbolcu.
Önder Turacı: Önder Turacı (d. 14 Temmuz 1981, Liège Belçika), Belçika'da yetişmiş Türk millî futbolcu. Uzun seneler Fenerbahçe'de forma giymiştir.
Önder Çakar: Önder Çakar (d. 6 Ekim 1961, İstanbul), Türk eski futbolcu.
Önder Sav: Önder Sav (d. 1937, Manyas, Türkiye), Türk siyasetçi.
Önder Çengel: Önder Çengel (d. 21 Temmuz 1982, Kahramanmaraş), Türk asıllı İsviçreli forvet futbolcudur. Elazığspor'da oynamaktadır.
Önder Mustafaoğlu: Önder Mustafaoğlu (d. 1953 - ö. 30 Eylül 1982, Gümüşhacıköy), Fenerbahçe'de uzun yıllar forma giymiş Türk eski millî futbolcu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir