Meksika Körfezi

Sponsorlu Bağlantılar

Meksika Körfezi ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Bu not umarım işinize yarar.

Meksika Körfezi
Vikipedi, özgür ansiklopedi


Meksika Körfezi’nin 3 boyutlu görüntüsü.

Meksika Körfezi, Atlas Okyanusu’nun batısında, Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinden başlayıp Meksika’nin Yucatán eyaletinde son bulan bir körfez. Yüzölçümü 1,6 milyon km²’dir. Körfezin doğu, kuzey ve kuzeybatı kıyılarında Amerika Birleşik Devletleri bulunur. Güneybatı ve güney kıyılarında ise Meksika vardır. Meksika Körfezi, Atlantik Okyanusu’na Amerika ve Küba arasındaki Florida boğazlarıyla; Karayip Denizi’ne de Meksika ve Küba arasındaki Yucatan Kanalıyla bağlanır. Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida, Alabama, Mississippi, Louisiana ve Teksas eyaletlerinin körfeze kıyısı vardır. Meksika’nın ise Tamaulipas, Veracruz, Tabasco, Campeche, Yucatán eyaletlerinin kıyıları vardır.

Etiketler:
Meksika (şehir): Meksiko (İspanyolca: Ciudad de México, okunuşu Siyudad de Mehiko) Meksika'nın başkenti ve en büyük şehri.
Meksika Millî Futbol Takımı: Meksika Milli Futbol Takımı Meksika'yı uluslararası düzeyde temsil eden futbol takımıdır. Yeşil-Beyaz-Kırmızı renklere sahiptir.
Meksika Körfezi: Meksika Körfezi, Atlas Okyanusu'nun batısında, Amerika Birleşik Devletleri'nin Florida eyaletinden başlayıp Meksika'nin Yucatán eyaletinde son bulan bir körfez.
Meksika-Amerika Savaşı: Meksika-Amerika Savaşı veya Meksika Savaşı ABD ile Meksika arasında, ABD'nin 1845'te Teksas'ı ilhakı ve sınır anlaşmazlıkları nedeniyle çıkan savaş (1846-1848).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir