Mevlanaya Göre Ahlak

Sponsorlu Bağlantılar
evren evreni halde iyi kabul mevlana gibi sevmek vahdet ya yunus emre Mevlanaya Göre Ahlak Mevlanaya Göre Ahlak Nedir yunus emrenin ahlak ile ilgili sözleri mevlanaya g..Mevlananın Hacı Bektasi Velinin Yunus Emrenin Ahlak Felsefesindeki Görüşleri

Mevlananın Hacı Bektasi Velinin Yunus Emrenin Ahlak Felsefesindeki görüşleri

Mevlana : Mevlana’ya göre öncesiz, sonrasız mutluluk, güzel iyi ve mutlak doğru olan Tanrı gücünü ve yüceliğini göstermek için bu evreni yaratmıştır. O halde evren Tanrı’nın kendini gösterdiği görüntüler alanıdır. Vahdet-i Vücud (varlığın birliği) adı verilen bu anlayışa göre tanrı evrenin özü, diğer varlıklar ise belirtileridir. Yani evren Tanrı’nın güzelliğinin bir görüntüsüdür. İnsan ise eşref-i mahluktur (varlıkların en şereflisi). Tanrı, insanı diğer yarattıklarından ayrı tutarak ona Tanrı’nın bilgisine ulaşma şerefi vermiştir. Varlıklar içinde bir tek insan, Tanrı’nın verdiği ilahi ruh ile Tanrı’nın özünü ve güzelliğini sezebilir. Ancak bedensel ve toplumsal zevkler Tanrı’ya ulaşmayı engeller. Bunun için insan bu zevklerden uzaklaşıp aşk yolu ile Tanrı’ya ulaşmalıdır. Aşk sayesinde insan, Tanrı’nın yarattığı her şeyi Tanrı adına sever. Mevlana’nın felsefesi, aşk temelinde evrensel bir ahlak yasasının varlığını kabul eder.

Yunus Emre : Mevlana gibi Yunus Emre’ye göre de gerçek varlık Tanrı, doğru bilgi ise Tanrı’yı tanımaktır. Tanrı’ya ulaşmanın yolu ise hiçbir çıkar beklemeden sevmektir. Varlık, Tanrı’nın bir yansımasıdır. O halde evrendeki her şey Tanrısaldır ve her şeyi sevmek gerekir. Sevgi, insanı Tanrısal öze götürür. Yunus Emre de evrensel ahlak yasasının varlığını kabul eder.

Hacı Bektaş Veli : Hacı Bektaş Veli de “vahdet-i vücud” anlayışını kabul ederek evrenin Tanrı’nın güzelliğinin bir yansıması olduğunu kabul eder ve Tanrı’ya ulaşmanın yolunu üç aşamada gösterir.

– Vahdet-i Şuhud aşamasında insan çevresinde gördüğü her şeyi Tanrı ile açıklar.

– Vahdet-i Kusud aşamasında, insan çevresinde gördüğü değişik şeylerin aynı “öz” den geldiğini anlar.

– Vahdet-vücud aşamasında ise her şeyin tek bir varlığın insan biçimdeki belirtisi olduğunun bilincine varır.

Vahdet- vücud aşamasında insan “kamil kişi” (olgunlaşmış insan) olur ve yaratanla yaratılanı bir görür.

Hacı Bektaş Veli de evrensel ahlak yasasının varlığını kabul eder.

Etiketler:yunus emrenin ahlak ile ilgili sözleri mevlanaya göre ahlak mevlanaya göre ahlak nedir hacı bektaş veli ahlak anlayışı yunus emreden mevlanadan ve hacıbektaş veliden güzel sözler yunus emrenin ahlaki sözleri hacı bektaş veli ahlak üzerine sözleri mevlana ahlak hacı bektaşı velinin ahlakı ve anlayışı vikipedi mevlananin ahlak felsefesi ile ilgili düşünceleri ve görüşleri yunus emrenin felsefesi tasavvuf düşüncesinde mevlananın görüşlerinin incelenmesi yunus emre ahlak felsefesi sözleri yunus emre ahlak ile ilgili sözleri ve yorumu yunus emrenin ahlak felsefesi ile ilgili sozleri ve yorumlari mevlananın ahlak konusundaki görüşü hacı bektaş velinin tasavvuf felsefesinde kamil insan aşamaları mevlanananın evrensel görüşü yunus emre sevgi sözleri mevlananın hacı bektaşı velinin felsefi ve felsefegörüşleri
Görele: Görele, Türkiye Cumhuriyeti, Giresun ilinde bir ilçe ve ilçe merkezi olan sahil kasabasının adıdır.
Görelilik kuramı: * Genel görelilik kuramı
Görevimiz: Tehlike (film): Mission: Impossible 1996 yapımı, Türkiye'de Görevimiz Tehlike ismiyle gösterilmiş 60'lı ve 70'li yılların Mission İmpossible isimli televizyon dizisinden yola çıkarak çekilmiştir.
Gore Verbinski: Gregor "Gore" Verbinski (doğum:16 Mart 1964) Amerikalı film yönetmeni ve yazarıdır.
Gore Vidal: Eugene Luther Gore Vidal (d. 3 Ekim 1925 — ö. 31 Temmuz 2012), ABD'li romancı, oyun yazarı, deneme yazarı, senarist ve siyasi aktivist.
Etik: Etik veya en yalın tanımıyla töre bilimi. Etik terimi Yunanca ethos yâni "töre" sözcüğünden türemiştir.
Ahlaksız Teklif: Indecent Proposal 1993 yapımlı romantik dram filmidir. Yönetmenliğini Adrian Lynenin yaptığı film zamanında iyi bir çıkış yapmıştır, filmin senaristi Amy Holden Jones'dir ve filmin başrollerinde Robert Redford, Demi Moore ve Woody Harrelson vardır.
Ahlak sosyolojisi: Ahlak Sosyolojisi, Ahlakın kavramsal çerçevesinden başlayarak, ahlaki davranış ekseni, ahlak tipleri, yaşanmış ahlak örnekleri, sosyal ahlak, ahlk eğitimi ve lik ahlak üzerinde duran yazar, ahlk sosyolojisinin olanaklığını öne sürmektedir.
Ahlaki teoloji: Ahlâki teoloji veya ahlâk teolojisi, dini yaşamın ve teolojik unsurların ahlâki ve etiksel boyutlarıyla ilgilenen bir teoloji alt-disiplinidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir