Mideden Ekşi Su Gelmesi

Sponsorlu Bağlantılar
bizi enzimler kas kendi ki korku merak salya ya yumurta Mideden Ekşi Su Gelmesi Mideden Boğaza Doğru Yanma reflünün zararları mideden ekşi su gelmesi mideden..Midedeki Düşman: Reflü !

Yemekten sonra midede oluşan yanma, ekşi bir tat ya da acı su reflü belirtisidir.

Teknoloji her anlamda etrafımızı sardı. Neye elimizi atarsak, neyi merak edersek, doğru ya da yanlış bir sürü bilgi her yerde var. İşte tehlike de buradan sonra başlıyor. Son yıllarda reflü daha bir hoşumuza gider oldu ya da daha bir merak sardık. Doktor ve hasta artık daha çok reflü demeye başladı. Reflü hayatımıza daha çok girdi, daha fazla reflü hastası ile karşılaşır hale geldik. Çünkü daha bilgili olduk, bilgili oldukça daha fazla tanır olduk. Tanıdıkça daha yakınlaştık. Lütfen korku, panik, endişe, kaygı sıfatlarıyla yaşamayalım, bizi bu şekilde yaşatmalarına izin vermeyelim.

Sağlık konusunda başımıza bir şeyler gelmeden, yumurta kapıya dayanmadan adımlar atalım. Hatta kendi başımıza doktorluk yapmayıp doktora gitme zamanlamasını ertelemeyelim.

Reflü tanımı öncesi sindirim sisteminin özellikle üst kısmının işleyişinden biraz bahsetmek bu hastalığı daha doğru anlamamıza yardımcı olacaktır. Gıda alımını takiben bazı enzimler ağızdan salgılanır, salya ile karışır ve çiğnenir. Yutmanın ardından, yemek borusu kasılmaları ile gıda mideye doğru itilir. Yemek borusunun bitiminde kas ve sinirden zengin aşağı özefagus (yemek borusu) sfinkleri ( AÖS ) bulunur. Gevşeyerek gıdanın geçmesine izin verir ve sonrasında istirahat basıncına dönerek mide içeriğinin ve asidin geri kaçmasını önler. Mide asidi ile gıda parçalanır ve mide kasılmaları ile bağırsaklara parçalar halinde gönderilir. Açlık halinde de aralıklı olarak AÖS gevşer ve bir miktar asit yukarı kaçabilir. Yer çekimi etkisi ve yemek borusundaki bazı salgılar ile savunma sağlanır.

Başlıca şikayetler

Sindirim sisteminde mide asidinin yukarıya doğru, yemek borusu ve boğaza kaçması ile ilgili şikayetlerin tümüne birden reflü adı verilir. Önemle vurgulamak gerekir ki halk arasında bilinenin ve alışılagelmişin aksine, reflüde asla birkaç belli bulgu ya da şikayet olmaz. Birçok şikayet ya da sadece tek bir yakınma reflü kaynaklı olabilir veya başka birçok hastalığa ait olabilir. Şikayetler reflü ve diğer hastalıklarla aynı anda görülebilir. Mide asidinin yemek borusunda yaptığı zararlar göğüs kafesi arkası, boyun ve kollarda şikayet, kalp hastalıkları, boğazda tahrişler, kulak burun boğaz ve solunum yolu hastalıklarına benzer bulgular ve yakınmalar olabilir. Yukarıda anlatılan tüm mekanizmalar reflü şüphesinde akılda tutulmalı ve uzman tarafından dikkatlice sorgulanmalıdır. Reflü özefajit ise mide asidinin yemek borusunda yaptığı hasara denilir. Bu endoskop ile gözle görülebilir ya da gözle görülemez ve mikroskopik olabilir.

Boğazda takılma ve sertlik

Reflü herkeste zaman zaman görülür. Ancak yemeklerden sonra ortaya çıkan ve günde 10-15 kez tekrarlayan bu durum kişiyi rahatsız edecek boyutlara ulaştığında hastalık olarak kabul edilir. Reflünün 4 ana semptomu bulunmaktadır:

* Göğüste yanma (rahatsız, değişken şiddette göğüs kafesi arkasında yanma)

* Mide asidi ve ekşi içeriğin ağza geri gelmesi

* Zor ve/veya ağrılı yutma

* Göğüs ağrısı

Bunların dışında boğazda baskı, takılma, sertlik, bazen yutma güçlüğü, sanki bir şey varmış gibi boğazı temizleme isteği görülebilir. Ses tellerinde tahriş ile ses kısıklığı, kabalaşma, tonunda bozulma ve horlama yaşanabilir. Asidin akciğerlere kaçması ile öksürük ve aralıklı solunum seslerinde bozulma, balgam çıkartma ve hırıltı, asidin ağza kadar ulaşması ile diş minelerinde birtakım kayıplara neden olabilir. Medikal tedeviyle hastaların şikayetleri geçmiyorsa ya da kanama ve darlık gibi komplikasyonlar varsa, doktora gitmek gerekir. Reflü özellikle mide fıtığıyla birlikte görüldüğünde yaşam kalitesini çok etkiliyor. Cerrahi tedavi, reflünün mekanik kökenini ortadan kaldıran tek yöntem olarak görülüyor.

Takvim

Etiketler:reflünün zararları mideden ekşi su gelmesi mideden boğaza doğru yanma yemekten sonra balgam midede sertlik reflü zararları göğüs kafesinde yanma midenin ağza gelmesi mide asidinin zararları reflü ve balgam reflünün zararlari midede reflü boğazda sertlik hissi midede kasılma reflü balgam boğazda yanma ve balgam yemeklerden sonra balgam midenin ağıza gelmesi midede balgam
Artı ve eksi işaretleri: Artı ve eksi işaretleri (+ ve -), pozitif ve negatif kavramlarıyla birlikte toplama ve çıkarma işlemlerini belirtmek için kullanılan matematiksel sembollerdir.
Elektron: Elektron/Elektra veya eksicik, en küçük eksi (-) yüküne sahip temel parçacıktır.
Ekşi Sözlük: Ekşi Sözlük, her türlü kelime, olay, durum ve kavram hakkında, kayıtlı yazarların yorumlarını içeren ve subjektif sunumlarıyla genişletilen katılımcı sözlük tarzında ağ sayfasıdır.
Eksicik yakalanması: Eksicik yakalanması (Ters beta çözünmesi veya Elektron yakalanması), atom çekirdeğinde yüksek sayıda proton, ve pozitron yayımına yetecek kadar erkenin bulunmadığı izotoplar için bir çözünme kipidir.
Ekşi yoncagiller: Ekşi yoncagiller (Oxalidaceae), çoğunlukla otsu, yağışlı orman altlarında bulunan bitkileri içeren bitki familyası.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir