Mısır Nasıl Patlatılır

Sponsorlu Bağlantılar
bile bu daha eden misli yapan Mısır Nasıl Patlatılır Misir Nasil Patlar mısır nasıl patlar mısır nasıl patlatılır misir na..

Mısır Nasıl Patlar?

BURSA (İHA) – Mısırın bile nasıl patladığını araştıran uzmanlar, bunun müthiş bir mekanik mukavemete sahip kabuğundan kaynaklandığını belirledi.

Geçmişi 5 bin yılı bulan patlamış mısırın nasıl patladığı üzerinde araştırmalar yapan uzmanlar, mısır tanesinin içinin çok güzel bir ısı geçiş özelliğine sahip olduğunu, kabuğunun ise müthiş bir mekanik mukavemete sahip olduğunu belirledi. Mısırın etrafındaki kabuğun kalın ve su geçirmez özelliğe sahip olduğunu tespit eden araştırmacılar, ısının diğer mısır tanelerine oranla patlayan mısırda iki katı daha hızlı yayıldığını gördü.

Kalın kabuğun ısıtılmaya başlandığında mısırın içinde oluşan basınçlı su buharının giderek arttığını ve adeta dış kabuğun yırtılarak infilak ederek, mısırın patladığını gören araştırmacılar, patlayan tanenin ise eskisine oranan 30 misli büyüdüğünü belirledi.

Bu arada, araştırmacılar, bir mısır tanesinin ideal bir şekilde patlayabilmesi için, en az yüzde 14’ünün su olması gerektiğini kaydederek, bunun altındaki su oranına sahip tanelerde kısmen patlama olacağını, istenilen sonucu vermeyeceğini ifade etti.

Ayrıca mısır tanesinin iğne ile delinmesi halinde ise patlamanın gerçekleşmeyeceği belirtildi.

Etiketler:mısır nasıl patlar mısır nasıl patlatılır misir nasil patlar mısır neden patlar mısır neden patlamaz patlak mısır mısır neden patlıyor misir nasil patlatilir mısır nasıl patlıyor misir nasıl patlatılır misir asil patlar mısır nasıl patla mısırlar nasıl patlar mısır nasıl patlar bilgi misir neden patlar mısır nasıl patli Mısır nasıl patlatilir mısırın nasır patlatılır misir nasil patliyor PATLAK MISIR
Mısır Millî Futbol Takımı: Mısır Milli Futbol Takımı, Türkçe'de Firavunlar anlamına gelen Pharaohs ismiyle anılır ve Mısır Futbol Federasyonu tarafından yönetilir.
Mısır (bitki): Mısır, genellikle çok nemli iklim bölgelerinde yetiştirilebilen, tek yıllık özellikle yağı doymamış yağ grubunda olan bir tarım bitkisi.
Mısır Memlûk sultanlar listesi: Mısır Memlûk sultanlar listesi, Bahri Hanedanı ve Burci Hanedanı başta olmak üzere Mısır Memlûk hanedanlarının sultanlar listesidir.
Mısır mitolojisi: Mısır mitolojisi ve Mısır dini Hıristiyanlık ve İslam dinlerinin yükselişinden önce, yaklaşık 3 bin yıldan uzun bir süre Mısır'daki insanların inançlarının ve dini uygulamalarının bütünüdür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir