Misir Seferi

Sponsorlu Bağlantılar
almak baharat yolu bir bu devlet erdi filistin halifelik islam ismail mekke misir nin savunma tarih venedikliler yavuz sultan selim yeni zengin Misir Seferi Yavuz Sultan Selimin Mısır Seferinin Sonuçları mısır seferi misir seferi yavuz sultan selimin mıs..Yavuz’un Mısır Seferi

Nedenleri;
* Yavuz Sultan Selim’in İslam Dünyasının lideri olmal istemesi
* Baharat Yolu ve zengin bir tarım bölgesi olan Mısır’ı almak istemesi
* Dulkadiroğullarının osmanlı egemenliğine girmesi
* Memlüklerin Şah İsmail ile ittifak kurması

Mercidabık Savaşı(1516) Memlük sultanı Kansu Gavri yenildi,Suriye,Filistin Osmanlılara geçti. Ridaniye Savaşı(1517) Yeni sultan Tomanbay güçlü bir savunma hattı oluşturdu.Yavuz Sutan Selim müthiş bir taktikle ateşhattının arkasına geçti.Memlük devleti sona erdi,toprakları Osmanlının oldu. Sonuçları:

* Memlük toprakları alındı
* Memlük hazinesi alındı,hazine altın doldu
* Kutsal Emanetler İstanbula taşındı
* Halifelik Osmanlılara geçti
* Osmanlı devleti teokratik devlet yapısı kazandı
* Venedikliler Kıbrıs ödedikleri 10000 altını Osmanlıya ödemeye başladılar
* Baharat Yolu,Mısır alındı

Mısır Seferi

MISIR SEFERİ

1-MERCİDABIK SAVAŞI
Tarih:1516
Taraflar:Osmanlılar X Memlukler
Sebep: 1-İslam dünyasının liderliği için Yavuz Sultan Selim halifeliği Memlukler’den almalıydı. 2-Mısır alınırsa Baharat yolu Osmanlıların eline geçecek ve Avrupa ülkeleri ekonomik yönden Osmanlılara bağlanacaktı.
Sonuç: 1-Suriye Filistin ve Lübnan Osmanlıların eline geçti. 2-Mısır yolu Osmanlılara açıldı. 3- Ramazanoğulları Osmanlılara katıldı. 4- Kansu Gavri öldürüldü.

2-RİDANİYE SAVAŞI:
Tarih:1517
Taraflar: Osmanlı X Memlukler
Sebep: Yavuz Sultan Selim’in Memluklere son darbeyi vurmak istemesi
Sonuç: Kahire fethedildi ve Memluk Devleti sona erdi.

MISIR SEFERİ’NİN SONUÇLARI:

1-Mısır Suriye FilistinLübnan ve Hicaz bölgesi Osmanlı topraklarına katıldı. 2- Kutsal emanetler Mekke ve Medine’nin anahtarları Osmanlılara teslim edildi. Halifelik Osmanlılara geçti. (Osmanlı padişahları 1774 Küçük Kaynarca Antlaşması’na kadar bu unvanı kullanmadılar.) 3- Baharat ticaret yolu Osmanlılara geçti. (Ancak coğrafi keşiflerin yapılmasından dolayı Osmanlılar Baharat yolundan istedikleri gibi faydalanamamışlardır.) 4-Mısır seferi sonunda Osmanlı hazinesi tamamiyle doldu. 5-Venedikliler Kıbrıs için Memluklere verecekleri vergiyi bundan sonra Osmanlılara ödemeye başladılar. 6- Mısır’ın fethi ile Kuzey Afrika seferleri için önemli bir üs elde edildi. 7-Yavuz savaştan sonra halife ve akrabalarını idari tedbir olarak alim ve şeyhleri medreselerde yararlanmak üzere İstanbul’a getirdi.
Önemi: 1-Halifelik Osmanlılara geçti. 2- Mısır seferi ile Osmanlı ateşli silahları ile hiçbir devletin boy ölçüşemeyeceği anlaşıldı.

*Yavuz Sultan Selim şir-i pençe (aslan pençesi) adı verilen bir çıban sebebiyle ölmüştür.

Mercidabik Zaferi

MERCIDABIK ZAFERI

Fatih Sultan Mehmed devrinden kalan anlasmazlik ve Iran Seferi, Misirlilarin ve Safevilerin ittifak yapmalarina neden oldu. Yavuz Sultan Selim, bu ittifakin yapilacagini ögrenince Misir seferine karar verdi. Yavuz Sultan Selim, 5 Haziran 1516’da Misir seferine çikti. 27 Temmuz günü Osmanli Ordusu Misir sinirina dayanmisti. Misir Sultanligi’na bagli Antep (18 Agustos 1516) ve Besni (19 Agustos 1516) kaleleri birer gün arayla teslim oldular. Ancak asil savas 24 Agustos 1516’da Mercidabik’da oldu. Misir Ordusu Osmanlilarin ezici top atesi karsisinda fazla dayanamadi. Misir hükümdari Gansu Gavri ölü olarak bulundu. Kazanilan Mercidabik zaferi sonunda Suriye’nin kapilari Osmanlilara açilmis oldu.

Etiketler:mısır seferi misir seferi yavuz sultan selimin mısır seferinin sonuçları yavuz sultan selimin mısır seferi mısır seferi sonuçları mısır seferi nedenleri ve sonuçları yavuz sultan selim mısır seferi sonuçları yavuz sultan selim mısır seferi yavuzun mısır seferi yavuz sultan selimin mısır seferi ve sonuçları yavuz sultan selimin mısır seferi sonuçları mısır seferinin nedenleri osmanlı mısır seferi mısır seferinin sonuçları yavuzun mısır seferinin sonuçları yavuz sultan selimin mısır seferi nedenleri osmanlının mısır seferi yavuz sultan selim mısır seferinin nedenleri mısır seferleri yavuz sultan selim mısır seferi nedenleri
Seferihisar: Seferihisar, İzmir'in güneybatısında ve Ege Bölgesi'nde yer almaktadır. Seferihisar, Cumhuriyet öncesinde 1884 yılında ilçe olmuştur.
Seferîler: Seferîler veya Saffarîler (Farsça: سلسله صفاریان) İran'ın güneydoğusunda, Afganistan'ın güneybatısında yer alan Sistan'da kurulmuş, 861-1003 yılları arasında faaliyet göstermiş kısa ömürlü bir imparatorluktur.
Seferihisar Barajı: Seferihisar Barajı, İzmir'de, Yassıçay üzerinde, sulama amacıyla 1987-1993 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir