Mitokondri Yapısı

Sponsorlu Bağlantılar
adet atp dna Mitokondri Yapısı Mitokondri Yapısı Ve Görevleri mitokondrinin yapısı mitokondri yapısı mitokondri ..> Mitokondrinin Yapısı

Mitokondriler, bir anlamda, hücrenin enerji fabrikalarıdır. “Oksidatif fosforilasyon” adı verilen bir tepkime sonucunda, hücrelere iletilmiş olan besin maddelerini, kan dolaşımı yoluyla yine hücrelere ulaştırılan oksijen ile birleştirerek, “ATP” olarak bilinen enerji molekülünü sentezlemede görevlidirler. ATP (Adenozin trifosfat), yapısında 3 adet fosfat grubu taşır ve bu fosfat grupları arasındaki bağlar kırıldığında açığa çıkan enerji, vücutta gerekli yerlerde kullanılır. Diğer bir görevi ise, Ca (kalsiyum) depolayarak, gerektiğinde hücreye geri vermektir.
Mitokondri, çift zarla çevrili olan ve kendi DNA’sını taşıyan bir organeldir. Bu sayede, enerji ihtiyacının daha fazla olduğu hücrelerde, hücre bölünmesinden bağımsız olarak sayılarını artırabilirler. Uzun ve silindirik yapıda olan mitokondriler, hücrenin tipine ve enerji ihtiyacına bağlı olarak, sitoplazma içerisine dağılmış durumda veya hücrenin belirli bir bölgesinde birikmiş halde bulunabilirler.mitokondrinin iç zarı, birçok bölgede içe doğru kıvrımlar yaparak “krista” adı verilen bölgeleri oluşturur. Kristalar, yukarıda değindiğimiz oksidatif fosforilasyon tepkimelerinin oluşması için gerekli yüzey alanını genişletirler. Bu nedenle, daha fazla enerjiye ihtiyaç duyan hücrelerde bulunan mitokondrilerde, krista kıvrımları daha fazladır ve şekilleri de farklı olabilir. Kristaların arasını dolduran yapışkan özellikteki yoğun sıvıya, matriks adı verilir.

Etiketler:mitokondrinin yapısı mitokondri yapısı mitokondri yapısı ve görevleri mitokondrinin yapısı ve görevleri mitokondrinin yapısı ve özellikleri mitokondri ve yapısı mitekondri yapısı mitakondrinin yapısı mitakondrinin tapısı mitokondri yapı ve görevleri mitokondri nin yapısı mitokondrinın yapısı MİTOKONDRİLERİN YAPISI mitokondri yapısında neler bulunur mitokondri nin zar yapısı mitokondri yapısı ve özellikleri mitokondrının ozellıgı mitokondrinin genel yapısı mitakondrinin yapısında neler bulunur MİTOKONDRİNİN YAPISI
Mitokondriyal DNA: Mitokondriyal DNA. Kromozomal DNA bir çift bulunabilirken, mitokondriyal DNA daha fazla sayıda olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir