Modern Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Sponsorlu BağlantılarYenilenebilir Enerji Kaynakları ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Bu yazı Modern Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Yenilenebilir Enerji Nedir (kaynakları) hakkında bilgiler içerir. Bu not umarım işinize yarar.


Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Yenilenebilir Enerji Kaynakları

  1. Yenilenebilir Enerji Nedir?
  2. Modern Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Yenilenebilir enerji (kaynakları), sürekli devam eden doğal süreçlerdeki varolan enerji akışından elde edilen enerjidir. Bu kaynaklar güneş ışığı, rüzgar, akan su (hidrogüç), biyolojik süreçler ve jeotermal olarak sıralanabilir.

En genel olarak, yenilenebilir enerji kaynağı ; enerji kaynağından alınan enerjiye eşit oranda veya kaynağın tükenme hızından daha çabuk bir şekilde kendini yenileyebilmesi ile tanımlanır. Örneğin, güneşten elde edilen enerji ile çalışan bir teknoloji bu enerjiyi tüketir, fakat tüketilen enerji toplam güneş enerjisinin yanında çok küçük kalır. En genel yenilenebilir enerji şekli güneşten gelendir. Bazı formlar güneş enerjisini ve rüzgar gücünü depolar.

Yenilenebilir enerjinin tesisler, hayvanlar ve insanlar tarafından kalıcı olarak tüketilmesi mümkün değildir. Fosil yakıtlar, çok uzun bir zaman çizelgesi göz önüne alındığında teorik olarak yenilenebilir iken, istismar edilerek kullanılması sonucu yakın gelecekte tamamen tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Modern yenilenebilir enerji kaynakları

-Rüzgâr enerjisi

* Su gücü (Hidrogüç)
* Güneş enerjisi
o Jeotermal enerji
* Biyokütle
* Biyoyakıtlar
o Sıvı biyoyakıtlar
o Katı biyokütle
o Biyogaz

-Küçük ölçekli enerji kaynakları -Piezoelektrik -Termoelektrik -Gelgit ve Dalga enerjisi

Elektromanyetik radyasyonelektrik yenilenebilen enerji kaynaklarına örnek değildir. Bunlar, yenilenemeyen enerji kaynaklarındandır.

Naturel Enerji diye de adlandırabilceğimiz yenilebilir enerji doğaya karbon emisyonu vermeyen enerji üretim şekilleridir.

Etiketler:modern yenilenebilir enerji kaynakları yenilenebilir enerji nedir (kaynakları)
Modernizm: Kültürel bağlamda modernizm, 19. yüzyılda geleneksel anlamdaki edebi, sanatsal, sosyal organizasyon ve gündelik yaşamın geçerliliğini yitirdiği fikriyle ortaya çıkmıştır.
Yunanca: Yunanca (Yunanca: Ελληνικά veya Eλληνική γλώσσα ), Yunanistan'ın ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin resmî dilidir.
Yunanistan: Yunanistan veya resmî adı ile Helen Cumhuriyeti (Yunanca: Ελληνική Δημοκρατία, Eliniki Dimokratia) (Ελλάδα, Elada, UFA: ; tarihî olarak Ελλάς, Ellas UFA: [e̞ˈlas]) Balkanlar’ın güneyinde yer alan bir ülke. Avrupa Birliği ve Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü üyesi Yunanistan, Türkiye'nin batı komşusudur. Arnavutluk, Bulgaristan ve Makedonya Cumhuriyeti ile de sınır paylaşmaktadır.
Modern mimarlık: Modern mimarlık, 19. yüzyıl'ın Eklektisist mimarlığına karşı çıkan özgün yaratma yanlısı tüm mimari akımların genel adıdır.
Enerjinin korunumu yasası: Enerjinin korunumu fizikte, yalıtılmış bir sistemdeki enerjinin toplam miktarının sabit kalmasıdır. Buna göre enerji kaybolamaz ancak şeklini değiştirebilir.
Elektrik santrali: Elektrik santralı, elektrik üretecek bir fabrikayı meydana getiren tesislerin tümü.
Enerji seviyesi: Enerji seviyesi (veya Yörünge), atom çekirdeğinin etrafında katman katman biçiminde bulunan kısımların herbiridir.
Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı: Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti hükûmetine bağlı olarak çalışan ve enerji ve tabii kaynaklar ile alakalı işlerin yürütülmesinden sorumlu olan bakanlık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir