Musul Kerkük

Sponsorlu Bağlantılar
allah general mac arthur harita lozan musul sevgili vefa Musul Kerkük Musul Kerkük Haritası musul nerede musul kerkük musul kerkük haritası tr..Atatürk’ün Hayal Ettigi Harita

Atatürk’ün Lozan Antlaşmasından dokuz yıl sonra (1933)
General Mac Arthur’a söylediği “Allah nasip eder,
ömrüm vefa ederse Musul, Kerkük ve Adaları geri alacağım.
Selânik de dâhil Batı Trakya’yı TÜRKİYE hudutları içerisine katacağım”
sözlerini hatırlatıyor, biz ATATÜRK çocukları, sevgili müttefiklerimize
TÜRKLERLE uğraşmamasını tavsiye ediyoruz.

alıntı

Etiketler:musul nerede musul kerkük musul kerkük haritası trakya nerede atatürkün haritası musul kerkük nerede musul kerkük harita allah nasip eder ömrüm vefa ederse kerkük haritadaki yeri musul ve kerkük nerede kerkük nerede lozandan sonra türkiye haritası musul harita musul ve kerkük atatürk harita lozan antlaşmasından sonra türkiye haritası atatürk hari atatürk haritası musul ve kerkük harita musul haritada
Musul Sorunu: Musul Sorunu, Osmanlı Devleti'ne bağlı Musul Vilayeti'nin toprak sorunudur.
Musul Vilayeti: Musul Vilayeti Osmanlı Devleti vilayetidir.
Zengiler: Zengiler (Arapça: زنكيون Zangiūn), 12. ve 13. yüzyıllarda Kuzey Irak ve Suriye'de hüküm sürmüş bir devletttir.
Musul Eyaleti: Musul Eyaleti veya Musul Beylerbeyliği, 1517'de kurulan Osmanlı eyaleti. 19. yüzyılda alan kapladığı bilinmektedir.
Kerkük ili: Kerkük İli (Arapça: محافظة كركوك/ Muhāfaza Kirkuk, Kürtçe: Kerkûk) Irak'ın kuzeyinde yer alan, nüfusun çoğunluğunu Araplar, Türkmenler ve Kürtlerin oluşturduğu, yönetim merkezi Kerkük kenti olan ve dört kazaya ayrılan ildir.
Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı: Kerkük - (Ceyhan) Yumurtalık Petrol Boru Hattı (resmi adı: Irak-Türkiye Ham Petrol Boru Hattı), Irak'taki Kerkük ve çevresindeki petrol sahasından başlayıp Türkiye'nin güneyindeki Adana iline bağlı Yumurtalık ilçesinde Akdeniz'e ulaşan ham petrol boru hattı. I.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir