Normandiya

Sponsorlu Bağlantılar
alman amerika bile charles de gaulle fransa hava kuvvetleri hitler normandiya paris resim sahil Normandiya Normandiya Çıkarması Filmi normandiya çıkarması normandiya normandiya çıkarma..Dünya’nın En Büyük Çıkartması – Normandiya Çıkartması

Dünya’da şimdiye kadar gerçekleştirilmiş en büyük çıkartma Normandiya Çıkarması ‘dır 😉

Kısaca Normandiya : Hitler Almanyası’na karşı savaşta sonun başlangıcıdır. Müttefikler İngiltere’den deniz ve hava kuvvetleri ile Fransa kıyılarına çıkartma yapıyorlar.

Londra’da sürgündeki Fransız hükümetinin başı General Charles De Gaulle, kurtarıcı İngiliz ve Amerika Birleşik Devletleri ordularından önce Paris’e girmeyi başarıyor. Fransa da kazanan tarafta yer alıyor.

Normandiya Çıkartmasi Dünya’da şu ana kadar yapılmış en öldürücü ve en büyük çıkartma operasyonudur. Çıkartmanın yapılması ve başarıya ulaşılması için çok büyük kaynak ayrılmış ve harcanmıştır. Ekonomik yönden bile benzeri yoktur. Öldürücü olmasının nedeni ise Nazi birliklerinin batı cephesinde bundan sonra hep savunmada kalmak durumunda bırakılmasından gelmektedir.

Çıkarmadan Kısa Notlar :

Bütün sahil boyunca toplam Alman askeri sayısının 10.000 oldugu ve karşılarında 130.000 müttefik askerinin bulunuyordu.

Ayrıca4000 Gemi ve 2000 Uçak tarafından desteklenen bir harekattır .

Almanlar bu çıkarmada 400.000 kayıp vermiştir.
Bu dev kuvvetin karşısına ise almanların çıkartabildiği 6 uçak ve 12 torpidobottur.

İşte kısa yazımdan sonra birazda resim 😉

Etiketler:normandiya çıkarması normandiya normandiya çıkarması filmi normandiya çıkartması normandiya çıkarması film izle normandıya çıkarması normandiya çıkarması izle normandiya çıkarması filmi izle normandiya çıkarması filmini izle normandıya normandiya çıkarması filmini ful izle normandiya çıkarması filmleri normandiya filim izle normandi normandia çıkarması normandiya çıkarması film normandiya çıkarması kayıplar dunyanin en buyuk çikartmasi normandiya çıkarmasının nedeni tarihin en büyük kara çıkarmaları
Normandiya Çıkarması: Normandiya Çıkarması, General Dwight D. Eisenhower kumandasındaki müttefik kuvvetlerinin 1944 Haziran - Eylül ayları arasında giriştiği hücum harekâtıdır.
Normandiya Köprüsü: Normandiya Köprüsü, (Fr: Pont de Normandie) Seine Nehri üzerinde kurulu bir köprüdür. Toplam uzunluğu 2.143.21 metre, genişliği 23.60 metredir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir