Nörolojik Ağrılar

Sponsorlu Bağlantılar
batma benzer eden elektrik hande kolda sunum ya yanma Nörolojik Ağrılar El Ve Ayaklarda Ağrı kollarda yanma ve ağrı nörolojik ağrılar el ve aya..:en Çok Görülen Ağrı Gerilim Ağrısı ::.

:En Çok Görülen Ağrı Gerilim Ağrısı ::.
En Çok Görülen Ağrı Gerilim Ağrısı
Yrd. Doç. Dr. Hande Türker, gerilim baş ağrısının en sık rastlanan baş ağrısı tipi olduğunu söyledi.
En Çok Görülen Ağrı Gerilim Ağrısı Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hande Türker, gerilim baş ağrısının en sık rastlanan baş ağrısı tipi olduğunu söyledi.OMÜ Hemodiyaliz ve Onkoloji Merkezi’nde düzenlenen Hasta Eğitim Toplantısı’nda “Nörolojik Kökenli Ağrılar” konulu sunum yapan Yrd. Doç. Dr. Hande Türker, beyin omurilik ve çevresel sinir sisteminden kaynaklanan ağrıların nörolojik kökenli ağrılar olduğunu kaydetti. Bu gruptaki ağrı tiplerinin en önde gelenlerinin baş ağrısı ve nöropatik ağrılar olduğunu belirten Türker, “Gerilim baş ağrısı, en sık rastlanan baş ağrısı tipidir. Baş ağrısı nedeniyle başvuran hastalar, birinci basamak hizmetleri dahil birçok hekime başvurmaktadırlar. Ancak unutulmamalıdır ki, baş ağrısının tanı, ayırıcı tanı ve tedavisinden sorumlu birim nörolojidir. Baş ağrısı nedeniyle daha önce acil servise ya da sağlık ocaklarına başvuran hastaların baş ağrısının doğru bir ayırıcı tanı ile sınıflandırılması ve tedavi için mutlaka bir nöroloji uzmanına başvurulması gerekmektedir” diye konuştu.
Nöropatik ağrının merkezi ya da çevresel sinir sisteminin hasarlanması ile ortaya çıktığını ifade eden Türker, uyuşma, yanma, batma, karıncalanma, elektrik şokuna benzer ağrılar, gövdenin bir bölümünde, kolda ve bacaklarda en çok da el ve ayaklarda üşüme, ağrılı bir uyaran yokken ağrı algılama ya da olmayan bir uyarının ağrı olarak algılanması gibi belirtileri olduğuna dikkat çekti. Tüm dünyada yapılan araştırmalar sonucunda toplumda nöropatik ağrı görülme oranının binde 15 olduğunu vurgulayan Türker, “Ancak bu oran şeker hastalığının başlangıç çerçevesinde yüzde 8, ilerlemiş şeker hastalığında ise yüzde 64’e kadar çıkmaktadır. Buna karşın nöropatik ağrılı hastalarda yakın zamanlarda yapılan anket ve çalışmalar, bu sorunun gerek hasta, gerekse hekimler tarafından yeterince tanınmadığını, dolayısıyla yeterince, verimli olarak tedavi edilmediğini göstermektedir. Nöropatik ağrının tedavisinde günümüzde birçok yeni tedavi ajanları, ilaç tedavisi alternatifleri arasına alınmıştır. Üniversitemizde Nöroloji Anabilim Dalı bünyesinde nöropatik ağrı polikliniği kurulmuştur ve düzenli hizmet verilmektedir” şeklinde konuştu.

Etiketler:kollarda yanma ve ağrı nörolojik ağrılar el ve ayaklarda ağrı el ve ayak ağrısı doç. dr. hande türker resim el ve kollarda yanma kollarda yanma gerilim ağrısı kollarda batma bacaklarda ve kollarda yanma el ve ayak ağrıları ellerde ve ayaklarda ağrı kollarda ve ayaklarda yanma bas agrisi elde ve kollarda yanma hande turker ayaklarda ağrı elde agri ve yanma eller be kollarda yanma gerilim basagrisi batma hissi ayak ve kollarda ağrı
Nöroloji: Nöroloji, genel olarak beyin, beyin sapı, omurilik ve çevresel sinir sistemiyle kasların hastalıklarını inceleyen, teşhis ve cerrahi dışındaki tedavi uygulamalarını içeren tıp bilimi dalıdır.
Sinir sistemi: Sinir Sistemi veya Sinir Ağı, canlıların içsel ve dışsal çevresini algılamasına yol açan, bilgi elde eden ve elde edilen bilgiyi işleyen, vücut içerisinde hücreler ağı sayesinde sinyallerin farklı bölgelere iletimini sağlayan, organların, kasların aktivitelerini düzenleyen bir organ sistemidir.
Nörolojik bozukluklar listesi: Bu listede önemli ve sık görülen nörolojik hastalıklar (Alzheimer hastalığı gibi), semptomlar (sırt ağrısı gibi), bulgular (afazi gibi) ve sendromlar (Aicardi sendromu gibi) alfabetik olarak sıralanmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir