Öğretici Edebi Metin Türleri Nelerdir Kaça Ayrılır

Sponsorlu BağlantılarÖğretici Edebi Metin Türleri Nelerdir Kaça Ayrılır ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Bu yazı  öğretici Metinler Nelerdir Kaça Ayrılır ve  öğretici Metin Nedir Kaça Ayrılır hakkında bilgiler içerir. Bu not umarım işinize yarar. ile ilgilenenler için güzel bir not…


Öğretici Edebi Metin Türleri Nelerdir Kaça Ayrılır

Öğretici Edebi Metin Türleri Nelerdir Kaça Ayrılır  Hakkında Özet ve Kısa Bilgileri sizlere maddeler halinde sunmak istiyoruz.

Öğretici metin türleri aşağıdaki gibidir:

1. Tarihî metinler: Tarih olaylarının ele alındığı, anlatıldığı metinlerdir.

2. Felsefî metinler: Felsefî konuları ve felsefenin varlık, bilgi, değer gibi konularını ele alan metinlerdir.

3. Bilimsel metinler: Bilimsel araştırmaları açık ve kesin bir dille , delillere dayanarak anlatan metinlerdir.

….

4. Gazete çevresinde gelişen metin türleri: Makale, deneme, sohbet, fıkra, eleştiri, röportaj gibi gazete çevresinde oluşan metinlerdir.

5. Kişisel hayatı konu alan metin türleri: Hatıra (anı), gezi yazısı, biyografi, mektup, günlük gibi kişisel hayatla ilgili olan metinlerdir.

Vikipedi TR

Edebiyat: Edebiyat veya yazın; olay, düşünce, duygu ve hayalleri dil aracılığı ile estetik bir şekilde ifade etme sanatıdır.
Edebiyat-ı Cedide: Edebiyat-ı Cedide veya bilinen diğer ismiyle Servet-i Fünun Edebiyatı, II. Abdülhamid döneminde, Servet-i Fünun adlı derginin çevresinde toplanan sanatçıların Batı etkisinde geliştirdikleri bir edebiyat hareketidir.
Edebiyatçılar Derneği: Edebiyatçılar Derneği, düşünce ve yaratma özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılması; yazarlığı, şairliği ve edebi ürün vermeyi meslek edinmiş kişileri bir araya getirmeyi, mesleki dayanışmanın sağlanmasını amaçlayan, edebiyatla uğraşanların edebiyat yaşamında etkin bir biçimde yer alabilmeleri için çalışmalar yapan, 2 Mart 1992 tarihinde kurulmuş, merkezi Ankara'da olan bir dernektir.
Edebiyat akımı: Belli bir tarihsel süreçte edebiyatı, tür ve yazarın milliyeti bakımından herhangi bir ayrım olmadan şekilsel ve içeriksel olarak etkileyen belli üslup, duygu ve düşünce dizisine edebiyat akımı veya edebi akım denir.
Edebiyat teorisi: Edebiyat teorisi, edebiyatta bir eleştiri akımıdır. Sıkı bir anlamda edebiyat doğasının ve edebiyat analiz yöntemlerinin sistematik çalışmasıdır.
Metin Oktay: Metin Oktay (2 Şubat 1936; Karşıyaka, İzmir - 13 Eylül 1991, İstanbul), Türk futbolcu ve teknik direktör.
Metin Bükey: Metin Bükey, (d. 31 Mayıs 1933, İstanbul - ö. 29 Ocak 1997, İstanbul), besteci, müzisyen.
Metin Erksan: Metin Erksan (d. 1 Ocak 1929, Çanakkale - ö. 4 Ağustos 2012, İstanbul ), Türk yönetmen ve sinemacı.
Metin Akpınar: Metin Akpınar (2 Kasım 1941; Aksaray, İstanbul), Türk, oyuncu.
Türlerin Kökeni: Türlerin Kökeni, İngiliz doğa tarihçisi Charles Darwin'in 24 Kasım 1859'da yayınlanan kitabı. Orijinal adı, “Doğal Seçilim Yoluyla Türlerin Kökeni ya da Hayat Kavgasında Avantajlı Irkların Korunumu Üzerine" idi ve 1872'de "Türlerin Kökeni" olarak değiştirildi.
Türlerin Yaşam Planı: Türlerin Yaşam Planı (Species Survival Plan veya SSP), 1981'de Amerikan Hayvanatbahçeleri ve Akvaryumlar Derneği tarafından hayvanat bahçelerinde ve akvaryumlarda çoğunlukla doğal yaşam ortamlarında yaşamları tehlike altında veya soyu tükenmek üzere olan türlerden alınmış canlıların hayatlarını devam ettirmelerini kolaylaştırmaya yönelik olarak geliştirilen bir programdır.
Türlerin nakli: Türlerin nakli, doğal yaşamı korumada türlerin, habitatların veya diğer ekolojik materyelin (toprak gibi) bir yerden başka bir yere taşınması için kullanılan bir terimdir.
Türlerin transmutasyonu: Türlerin transmutasyonu, Jean-Baptiste Lamarck'ın 1809 yılında bir türün başka bir türe değişimini açıklayan teorisi için kullandığı bir terim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir