Öğretmen Bir Mum Gibidir Kendisi Tükenirken Etrafını Aydınlatır Acıklaması

Sponsorlu Bağlantılar
atlas bile bu etti gitti hemen hindistan hint okyanusu ilk isim macellan malezya mustafa kemal okyanus tam turu ya yani zenci Öğretmen Bir Mum Gibidir Kendisi Tükenirken Etrafını Aydınlatır Acıklaması Öğretmen Mum Gibidir öğretmen bir mum gibidir kendisi tükenirken etrafı..Öğretmen Bir Mum Gibidir Kendisi Tükenirken Etrafını Aydınlatır Açıklaması

Öğretmen Bir Mum Gibidir Kendisi Tükenirken Etrafını Aydınlatır Sözünün Anlamı,
Öğretmen Bir Mum Gibidir Kendisi Tükenirken Etrafını Aydınlatır Açıklaması

Öğretmen Bir Mum Gibidir Kendisi Tükenirken Etrafını Aydınlatır
Cenab Şahabettin
“Öğretmen mum misâlidir. Etrafını aydınlatır ancak kendisi erir ve tükenir.” demiştir.

Başöğretmenimiz olan Atatürk’ümüz de milletini aydınlattı, sonunda eridi ve tükendi. Ancak unutmayalım ki tükenen sadece Ata’mızın naçiz vücuduydu. Etrafına saçtığı aydınlık, hâlâ önümüzdeki en kıymetli ve tek kılavuzumuzdur.

“Bir zamanlar gelir, beni unutmak veya unutturmak isteyen gayretler belirebilir. Fikirlerimi inkâr edenler ve bana karşı çıkanlar olabilir. Hatta bunlar benim yakın bildiğim ve inandıklarım arasından bile olabilir. Fakat ektiğimiz tohumlar o kadar özlü ve kuvvetlidir ki bu fikirler Hindistan’dan, Mısır’dan döner dolaşır, gene gelir, feyizli neticeleri kalplerimizi doldurur.”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Dünya’nın Etrafını Dolaşan İlk İnsan Kimdir?

Zenci Henry. Hemen herkese yabancı bir isim olan Enrique de Malaca, Macellan’ın kölesi ve çevirmeniydi.

Ferdinand Macellan dünyanın etrafındaki turunu asla tamamlayamadı. 1521’de Filipinlerde henüz turun yarısındayken öldürüldü.

Macellan 1511’de Portekiz’den çıkıp Hint Okyanusu’nu geçerek önce Uzakdoğu’yu ziyaret etti. Zenci Henry’yi 1511’de Malezya’daki bir köle pazarında buldu ve onu geldiği yoldan Lizbon’a götürdü.

1519’da çıkılan dünya turu girişimi de dahil olmak üzere bundan sonraki tüm yolculuklarında Zenci Henry, Macellan’ın yanında gitti. Bu yolculuk diğer yönden, yani Atlas Okyanusu’nu ve Büyük Okyanus’u geçerek gerçekleşti, bu yüzden 1521’de Uzakdoğu’ya vardıklarında Zenci Henry dünyanın etrafını tam olarak dolaşmış ilk insan oldu.

Kimse Zenci Henry’nin nerede doğduğunu bilmiyor -muhtemelen çocukken Sumatralı korsanlarca kaçırılıp köle olara satılmıştı- fakat Filipinlere vardığında oranın yerlilerinin kendi anadilini konuştuğunu gördü.

Macellan’ın ölümünden sonra zor yolculuk devam etti. Bask komutan yardımcısı Juan Sebastian Elcano önderliğinde dünya turu başarıyla tamamlandı.

Turun bu kısmında Zenci Henry onlarla birlikte değildi, Elcano, Macellan’ın vasiyeti olan Henry’yi kölelikten azat etme sözünü yerine getirmeyi reddedince Henry kaçtı ve bir daha da onu gören olmadı.

Juan Sebastian Elcano, tek bir yolculukla dünyanın çevresini dolaşan ilk insan olma şerefine erişti.

1522 Eylül’ünde Sevilla’ya döndü. Dört yıl önce beş gemi yola çıkmıştı, fakat geri dönebilen sadece Victoria oldu. Gemi baharat doluydu, ama yola çıkan 264 mürettebattan sadece 18’i hayatta kalabildi: Geri kalanların sonunu iskorbüt, yetersiz beslenme, yerlilerle çatışmalar hazırladı.

İspanya Kralı, Eicano’yu, kollarına “Benim çevremi ilk sen dolaştın” sözüyle birlikte bir dünya resminin işlendiği bir palto ile ödüllendirdi.

Zenci Henry birçok güneydoğu Asya ülkesinin milli kahramanıdır.

Sponsorlu Bağlantılar
  • öğretmen bir mum gibidir kendisi tükenirken etrafını aydınlatır anlamı
  • öğretmen bir mum gibidir kendisi tükenirken etrafını aydınlatır ne demek
  • ögretmen bir mum gibidir kendisi tükenirken etrafını aydınlatır
  • öğretmen bir mum gibidir kendisi tükenirken etrafını aydınlatır sözünün açıklaması
  • öğretmen bir mum gibidir kendisi tükenirken etrafı aydınlatır açıklaması

Diğer Notlar

Etiketler:öğretmen bir mum gibidir kendisi tükenirken etrafını aydınlatır öğretmen bir mum gibidir kendisi tükenirken etrafını aydınlatır acıklaması öğretmen mum gibidir öğretmen bir mum gibidir kendisi tükenirken etrafını aydınlatır kompozisyon öğretmen bir mum gibidir kendisi tükenirken etrafını aydınlatır açıklama öğretmen mum gibidir kendisi tükenirken etrafını aydınlatır ne anlama gelir öğretmen bir mum gibidir kendisi tükenirken etrafini aydinlatir sözünün açiklamasi nedir öğretmen bir mum gibidir öğretmen mum gibidir kendisi tükenirken etrafı aydınlatır öğretmen bir mum gibidir kendisi tükenirken etrafını aydınlatır ile ilgili kompozisyon öğretmen bir mum gibidir kendisi tükenirken etrafını aydınlatır sözünün açıklaması ogretmen bir mum gibidir kendisi tukenirken etrafini aydinlatir kompozisyon öğretmen bir mum gibidir kendisi tükenirken etrafını aydınlatır ne demektir öğretmen bir mum gibidir.kendisini tükenirken etrafı öretmen bir mum gibidir . kendisi tükenirken etrafı aydınlatır sözü ile ilgili yazılar öğretmen bir mumdur öğretmen mum gibidir kendisi tükenirken etrafı aydınlatır sözünün açıklaması öğretmen bir mum gibidir kendisi tükenirken etrafını aydınlatır ne demek ögretmen mum anlami öğretmen bir mum gibidir açıklaması
Öğretmenlik: Öğretmen ya da hoca bir bilim dalını, bir sanatı, bir tekniği veya belli bilgileri öğretmeyi kendisine meslek edinmiş kimsedir, bu mesleğe de öğretmenlik denir.
Öğretmenler Günü: Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kutlama gündür.
Öğretmen (film): Öğretmen,Başrollerini Kemal Sunal ve Selma Sonat' ın paylaştığı 1988 yapımı Türk filmidir.
Öğretmenimize Sevgilerimizle: Öğretmenimize Sevgilerimizle, siyahi Guyanalı yazar E. R. Braithwaite'in 1959 yılında yazdığı yarı otobiyografik romanının adıdır.
Türkiye Öğretmenler Bankası: Öğretmenler Bankası, 7118 Sayılı kanunla Milli Eğitim Bakanlığı'na verilen yetkiye dayanılarak kurulmuş, anonim şirket statüsünde özel banka (Kuruluşu: Mayıs 1958).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir