Ohm Kanunu Tanımı

Sponsorlu Bağlantılar
adi akim georg simon ohm isi ohm kanunu olsun orani rezistans ucu veya Ohm Kanunu Tanımı 1827 Yılında George Simon Ohm ohm kanunu nedir vikipedi ohm kanunu tanımı 1827 y..Ohm Kanunu

Bir elektrik devresinde; akim, voltaj ve direnç arasinda bir baglanti mevcuttur. Bu baglantiyi veren kanuna Ohm kanunu adi verilir. 1827 yilinda Georg Simon Ohm su tanimi yapmistir: “Bir iletkenin iki ucu arasindaki potansiyel farkinin,iletkenden geçen akim siddetine orani sabittir.”
R = V / I seklinde ifade edilir. Burada R dirençtir. Bu direnç rezistans veya empedans olabilir. V volttur. I de akim yani Amperdir.
Su dolu bir depo olsun, bunun dibine 5 mm çapinda bir delik açalim, bir de 10 mm çapinda bir delik açalim. Büyük delikten daha çok suyun aktigini yani bu deligin suyu daha az engelledigini görürüz. Burada deligin engellemesi dirence, akan suyun miktari akima, depodaki suyun yüksekligi voltaja karsilik gelir. Elektrik devrelerinde de, bir gerilimin karsisina bir direnç koyarsaniz, direncin müsaade ettigi kadar elektron geçebilir, yani akim akabilir, geçemeyen itisip duran bir kisim elektron ise, isi enerjisine dönüsür ve sicaklik olarak karsimiza çikar. Direnç birimi “Ohm”dur bu deger ne kadar büyük ise o kadar çok direnç var anlamina gelir.

Etiketler:ohm kanunu nedir vikipedi ohm kanunu tanımı 1827 yılında george simon ohm ohm kanunu viki ohm kanunu nedir kısaca
Kanunun Kuvveti: The French Connection William Friedkin'in yönettiği 1971 yapımı Hollywood filmi. Robin Moore'un aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmıştır.
Ocak: Sözcüğün, odcak >>> "ocak" olduğu savlanırken, öte yandan Eski Türkçedeki "oc-mak, uc-mak" "ateş tutuşturmak" kökünden de olabilir. Ocak, ateş yakılan yer, ev, yuva sözcükleriyle bağlantılı olup ocakların yakıldığı, günlerin dışarıda çalışarak, avlanarak değil de, ocaklarda (evlerde) geçirildiği soğuk ay, anlamını taşımaktadır. Ocak adı ayrıca üç uzun çubukla ateş üstünde pişirme kabının tutulmasına yarayan düzeneğin, üçok'un adının evrilmesi sonucunda da bugünkü formuna kavuşmuş olabilir.
Kanun-ı Esasî: Kânûn-i Esâsî (Osmanlı Türkçesi: قانون اساسى) Fransızca Loi constitutionelle çevirisi olarak kullanılan Osmanlıca terkiptir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir