Osmanlı Bayrağı

Sponsorlu Bağlantılar
1914 atlas barbaros bile bunu colton hatta ilk istanbul kaptan mehmed merak ediyorum murat sancak sultan turgut reis vahdettin viyana yavuz yy Osmanlı Bayrağı Osmanlı Devletinin Bayrağı osmanlı devleti bayrağı osmanlı bayrağı osmanlı de..Osmanlı Devleti Bayrak Ve Sancakları


(1375) Katalan Atlası’na göre Osmanlı Bayrağı

(1453) İstanbul’un fethinde Osmanlı Bayrağı

1499 İnebahtı zaferinde Osmanlı Bayrağı

1538 Preveze zaferinde Turgut Reis’in Sancağı

1517 Mısır’ın fethinden sonra Osmanlı Bayrağı

Kadırga Filosu Komutanı Sancağı (1685)

Savaş gemisi bayrağı (1862 – Colton’s Atlas)

Akdenizde Türk Korsanları (1685)

Osmanlı Bahriyesi Sancağı (1862 – Colton’s Atlas)

Vezîr-i Âzam Sancağı (1862 – Colton’s Atlas)

Osmanlı Bahriyesi Sancağı (1798)

Osmanlı Hilâfet Sancağı (1798)

19. yy Hollanda Atlasına göre Türk Bahriyesi

Kaptan-ı Derya Paşa Sancağı (1857’ye kadar)

Kaptan-ı Derya Paşa Sancağı (1897)

İmparatorluk Bayrağı (1914)

Sultan 5. Mehmed Reşad Hân’ın Tuğrası (1909)

Sultan 2. Abdûlhamîd Hân’ın Tuğrası (1876)

19. yüzyıldan Padişah Tuğrası

15. yüzyıldan Hilâl ve Güneşli Ak Sancak

Barbaros Hayreddin Paşa’nın Sancağı (1533

19. yy başında sırma işli Yazmalı Sancak

1683 Viyana Kuşatmasında Şehâdetli Sancak

Yavuz Sultan Selîm Hân’ın Zülfikârlı Al Sancağı

1683 Viyana Kuşatmasında Zülfikârlı Sancak

17. yüzyıl al renkli sancaktan sırma işli “Zülfikâr” detayı

Vahdettin Dönemi İle İlgili İddalar Ve Yanıtlar

Hepinizin bildiği üzere özellikle de son dönemde Türk tarihiyle ilgili inanılmaz şeyler öğreniyoruz yakında daha neler çıkacak çok merak ediyorum. İdaalar Vahdettin’in kahraman oluşuna ve Atatürk’ün kötü biri olduğuna kadar dayandı. Hatta Atatürk’ün yazmış olduğu kitap olan ‘Nutuk’ tarihi belge değil diyenler bile var. Ben bunu ilk duyduğumda güldüm şaşırdınız mı inanın güldüm yani savaşa girmiş biri cumhuriyeti kurmuş birinin kitabı belge değil. Fazla uzatmadan başlıca sorunumuz olan Vahdettin idaasına Murat BARDAKÇIOĞLU, İlber ORTAYLI ve diğer tarih proflarıyla sizlere sunuyorum işte idaalar

1-) Vahdettin Atatürk’ü gizli göreve mi yolladı?
Bu idaayı ortaya atanların sözleri şöyle. Vahdettin Atatürk’ü geniş yetkilerle donatarak gideceği yerde ki sivil ve asker kişileride emrine vermiştir. Atatürk ile yaptığı konuşmada paşa paşa memleketi kurtarabilirsin demiş.

İşte bu soruya verilen cevap,
Atatürk yola çıkmadan bir kaç saat önce Vahdettinle konuşmuş ve Vahdettin ile aralarında böyle bir konuşma geçmiştir ama oraya gidip bölgede çıkan olayları kontrol alması için yolladı saltanatının devamı içindir. İngilizler o yıllarda karadenizide kontrol ediyordu ve Vahdettin karadenizde çıkan olayları biliyordu ve İngilizlerin 7. maddeyi kullanıp her yeri işgal etmesini istemiyordu. Oradaki karışık durumu en iyi idare edecek olan paşa M.Kemal di. Vahdettin ‘Saltanatınızı düşünün bu adam cumhuriyetçi sizi indirir sultanım’ diyen Avni paşayı bile dinlememiş ve M.Kemal’i Samsuna yollamıştır. Herkes şunu bilsin ki Vahdettin saltanatının devamını istiyordu M.Kemal’e Samsuna git cumhuriyeti kur ben arkandayım dememiştir böyle bir düşüncesi yoktur.

2-)Vahdettin M.Kemal’e 40.000 altın mı verdi?
Bu iddaa da rakam 10.000 altın ile 40.000 altın ile değişiyorr cevap ise Murat BARDAKÇIOĞLU’ndan,
M.Kemal’in yazdığı yazıda Harbiye Nazırından 1000 lira aldım. Vahdettin ise kendi cebimden 30 bin Lira verdim. Sunulan belgelerde M.Kemal Samsuna çıkmak için vize almıştır. Yani Osmanlı kendi toprağına gidebilmek için vize alıyordu. M.Kemal 4 otomobil (Mercedes Benz) 6 at
ve 48 kişilik bir kadro için vize istemiştir. İngilizler 2 otomobil fazla diyerek iki otomobili bırakmıştır. 6 at ve diğer şeyler için izin verilmiştir.
Murat BARDAKÇIOĞLU ‘Osmanlı hazinesinde o kadar altın yoktu üstelik Osmanlı çok para ve altın sıkıntısı çekmiştir üstelik at için bile vize isterken 40.000 altını oradan nasıl geçireceksiniz üstelik boğazda İngiliz sahil güvenliği giriş çıkış yapan herkesi kontrol ediyordu onları aşmanız imkansız kaçmaya çalışırsanızda sizi batırırlar. 1 Altın 8 gram yani 40.000 altın 328 kg ediyor böyle bir para Osmanlıda yok ayrıca İngilizleri aşarak bunca yükü götürmeniz imkansız hem ne Cumhuriyet dönemi belgelerinde ne saltanat döneminde kayıtlı değildir ispatı yoktur’.
3-)Vahdettin ülkenin kurtuluşunu istemiyormuydu o yıllarda yöneticiler ne düşünüyordu?
Cevap yine BARDAKÇIOĞLU’ndan
Osmanlıda bulunan sivil asker herkes ülkenin kurtuluşunu istiyordu Damat Ferit ve Vahdettin dahil ama herkesin görüşü farklı.
Damat Ferit tam bir hayalperestti İngilizler ile çok iyi bir yola gireceklerini ve devletin eski gücüne kavuşacağını inanıyordu. Sivildekilerin hepsi böyleydi. Kimi Amerikan mandası kimi İngiliz Fransızları isteyen bile vardı. Vahdettinde İngiliz yönetiminin iyi olacağından yanaydı tahtını ve saltanatını devam ettirmek istiyordu. Askerler ise manda yönetimine karşıydı hepsi orduların terhis edilmemesini silahın bırakılmamasını ve direnmek istiyordu. Kazım Karabekir ve M.Kemal’in planları buydu fakat yaşlı paşalar onu kıskanıyordu. Yüksek rütbeli paşalar iki paşanın hareketlerini dikkatle izliyor ve onları kıskanıyordu.

4-) Vahdettin kurtuluş savaşında Atatürk’ü destekledi mi? Hatt- hümayun yayını bunu bir kanıtı değil midir?
Cevap bu sefer ortak Ortaylı ve BARDAKÇIOĞLU diyor ki
‘Vahdettin kurtuluş savaşında Kuvvacıları ya da M.Kemal’i desteklemiyordu idam fermanı ve Şeyhülislamın verdiği fetvalar buna kanıttır ayrıca Hatt-ı Hümayun çarpıtılmış ve orada ki önemli bir kelimeyle oynanarak yanlış çevirilmiş ve aktarılmıştır. Hatt-ı hümayun Avni paşa tarafından hazırlanmış ve padişah bunu okuyarak onaylamıştır’.
Hatt-ı Hümayun diyor ki,
Millet baştan aşağı uyanık olup istiklal-i millet ve devleti ve hukuk-i âliye-i saltanat ve hilafeti teyid için kavi bir azim ve iman ile mücehhez bulunuyor.` Yani uyanmış olan millet, milletin ve devletin bağımsızlığı ile saltanat ve hilafetin yüce haklarını desteklemek için hazır ama orayı çizelim saltanat ve hilafet yani padişah isyan edin ama benim adıma demeye çalışıyor ve tahtını düşünüyor sonra da ‘kendi toprağımın kurtarılması için’ diyor ve devam ediyor M.Kemal’in amacını unutmayalım M.Kemal saltanat falan istemiyor ve bunu ‘Nutuk’ta belirtiyor ayrıca Nutuk tarihi bir belgedir. Ortaylı diyor ki, ‘Nutuk’a tarihi bir belge nasıl sayılmaz
savaşı yöneten cumhuriyeti kuran bu olayları yaşayan birinin yazdığı kitap tabi ki bir tarihi belgedir fakat 74 ten sonra ki basımlarda içinde geçen tarihi belgeler nedense kaldırılmış ama Nutuk Atatürk’ün kitabudur ve tarihi belgedir. Nutuk’a tarihi belge değildir demek Atatürk’e sen bu devleti kurtarmadın demektir’.

Evet işte size tarihçilerden tarihi cevaplar bunları onların yazılarında da bulabilirsin. Siyasi tarihçilerin ve bazı toplumbilimcilerin dediğine göre.
Devletlerde siyaset tarihi değiştirir. Bazen devletler izlediği siyasetlerin devletlerinin tarihleriyle uyuşmasını ister. Diyelim ki siz devlet yönetiyorsunuz politikanızda faşizm olsun. Ama önceden laiktiniz, eşitlikçiydiniz. Şimdi nasıl ırkçılık yapacaksınız ne yapmanız lazım önceden
izlediğiniz politikanın izlerini silmelisiniz. Yani bahaneniz şu olur bu içimizde ki azınlıklar şimardı biz onlara iyi baktık eşitlik verdik ama onlar bizi sömürmeye kalktı. Halkımız öldürülüyor korunmamız lazım yaşasın milletimiz dersiniz. Halk silahlanır gazeteler değişir ve toplumunuz ırkçı olur buna tarihte örnek çok örneğin Almanya. Onca Nazi halkı yenilince ne oldu şimdi içlerinde daha çok azınlık var ve bir şey yapamıyorlar Almanyada Hitler demek bile yasak oldu artık. Fransa da aynen öle krallık o kadar iyi giderken halk ne olduda Napolyoncu oldu. Aç kaldılar sömürüldüler burjuva baskıları ne yaptı halk cumhuriyetçi oldu. Lui onları beslese halk Napolyonu destekler miydi tabi ki hayır. Bizim toplumda şimdi böle bir durumda Cumhuriyetçi olduk laik olduk yeni kahramanlarımız var. Kurtuluş savaşı başarısız olsa şimdi ne olacaktı bugün mezarına çiçek bıraktığımız insanların mezarına tükürecektik. Vahdettin hain değildir aslında iyi adamdı denmesinin sebebi Atatürk’ün başarılarına gölge düşürmek ve Atatürk ve özgürlükçü halkın ona olan sevgisini bastırmak azaltmak. Devletler bunu hep yapar ve çatışırlar bazen sorun iç savaş ile çözlülür. Her zaman devletlerin tarihi değişecektir. İkinci dünya savaşında aynı cephede savaşan Sovyetler birliği aynı müttedikleriyle korede birbirini yedi. Böyle şeyler her zaman olacaktır bu yüzden devlete tavsiye arşivlerini iyi saklaması ve toplumu sürekli olarak bilinçlendirilmesi. Ayrıca bazılarına basit geliyor ama çocuklarınıza sağlam bir tarih dersi eğitimi sağlanması onlara tarihi yeri geçen yerde ve tüm ayrıntılarıyla anlatın yoksa onlarda sizi ilerde tarih yazarken bir cümleye sığdırırlar.

Etiketler:osmanlı devleti bayrağı osmanlı bayrağı osmanlı devletinin bayrağı osmanlı devleti bayrakları osmanlı imparatorluğu bayrağı barbaros hayrettin paşa bayrağı osmanlıdevleti bayrağı osmanlı imparatorluğu bayrak osmanlı sancak bayrağı osmanlı sancakları resimleri osmanli bayragi osmanlı devleti sancakları osmanlı bayrakları osmanlı bayrağı yeşil osmanlının resmi bayrağı osmanlı devletinin resmi bayrağı osmanlı imparatorluğu bayrağı resmi osmanlıda sancak bayraklari osmanlı devletinin bayrakları yeşil osmanlı bayrağı
Osmanlı İmparatorluğu: Osmanlı İmparatorluğu ya da Osmanlı Devleti (Osmanlı Türkçesi: دَوْلَتِ عَلِيّهٔ عُثمَانِیّه - Devlet-i ʿAliyye-i ʿOsmâniyye) 1299-1923 yılları arasında varlığını sürdürmüş Türk-İslam devleti.
Osmanlıca: Osmanlı Türkçesi ya da Osmanlıca veya halk ağzında yanlış olarak Eski Türkçe (Osmanlı Türkçesi: لسان عثمانى, Lisān-ı Osmānī; تركي Türkī; توركجه Türkçe), 13 ile 20. yüzyıllar arasında Anadolu'da ve Osmanlı Devleti'nin yayıldığı bütün ülkelerde kullanılmış olan, Arapça ve Farsça'dan etkilenmiş Türk dili.
Osmanlı Ordusu: Osmanlı Ordusu veya resmi adıyla Ordu-yi Hümâyûn (Osmanlıca: اردوي همايون) Osmanlı İmparatorluğu'nun ordusudur. Osmanlı Ordusu'nun tarihi iki ana döneme ayrılabilir. Klasik Dönem, Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşu olan 1299 yılı ile 19. yüzyılın başlarındaki askeri reformlar arasındaki dönemi kapsamaktadır. Modern Dönemde ordu; Kara Ordusu, Deniz Ordusu ve Hava Ordusu olmak üzere üçe ayrılmıştır.
Osmanlı sadrazamları listesi: Osmanlı Devleti'nde sadrazamlık yapmış kişilerin isimleri Osmanlı tarihi dönemlerine göre şu listelerde bulunmaktadir:
Osmanlı Donanması: Osmanlı Donanması ya da diğer adıyla Donanma-yı Hümâyûn, XIV. yüzyılda kurulmuş olan Osmanlı Devleti'ne bağlı deniz kuvvetleridir.
Bayrak: Bayrak, bir ülkeyi veya kurumu temsil eden renkli kumaş. Genellikle uzun bir sopa veya direğin ucunda salınırlar.
Ayyıldız: Ayyıldız, Hilâl halindeki ay ile güneş veya yıldız işareti, Türk bayrağı da dahil olmak üzere birçok Müslüman ülkenin bayrağında yer alan yaygın bir semboldür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir