Özürlü Bakıcı Maaşı Sorgulama

Sponsorlu Bağlantılar
aile asgari bu elbise eve gelir siz ytl Özürlü Bakıcı Maaşı Sorgulama Engelli Bakım Maaşı Sorgulama bakıcı maaşı sorgulama özürlü bakıcı maaşı sorgula..Engelli Bakım Maaşı

Engelli bakım maaşı

Aile bireylerinizden birisi sizin nezaretinizde ve siz olmadan hayatınızı sürdüremiyorsa o zaman bu satırları okuyun. Gerekli evrakları hazırlamaya girişmeden önce bakım ücreti alıp alamayacağınızı test edin. İşte test için gerekli bilgiler.

Bakım ücreti alabilmek için gerekli evrakları hazırlamadan önce iki hususun bilinmesi son derece önemlidir. Çünkü bu iki durum gerçekleşmedikçe bakım ücreti alma hakkınız olamaz. Bürokratik girişimleriniz boşa gider ve boşa zaman harcamış olursunuz. Bu iki husus şunlardır.

Bakımını yaptığınız aile bireyi olan engellinin hayatını başkalarına muhtaç olarak sürdürmesi esastır. Yani tuvalete gitmek, yemek yemek, elbise giymek, ellerini yıkamak gibi işleri engelli bireyin sizin desteğinizle yapması gerekir. Bu durumda “ağır engelli” statüsü kazanmış olur.
Eve giren resmi gelirin hanenizde yaşayan bireylere bölümünde kişi başına düşen gelirin, asgari ücretin 3/2 (üçte iki) geçmemesi gerekir. Örneklemek gerekirse :
Asgari Ücret Net : 450.-YTL

Asgari Ücret (3/2) : 300.-YTL

Eve Giren Resmi Aylık Gelir : 1.400.-YTL

Hanede Yaşayan Kişi Sayısı : 5

Kişi Başına Düşen Gelir : 1400 / 5 = 280.- YTL

Hesaplamayı bu formüle göre yapınız. Çıkan sonuç asgari ücretin üçte ikisi miktarını geçmiyorsa ve aile bireyiniz olan engelliniz birinci maddede belirtilen şartlara uygunsa aşağıda yazılı olan evrakları hazırlamaya başlayınız.

Hazırlayacağınız evrakların adresleri illerde Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, ilçelerde ise kaymakamlıklardır.

İstenecek belgeler

Başvuruda, bakıma muhtaç özürlüden, ailesinden veya yasal temsilcisinden aşağıdaki belgeler istenir.

a) Sağlık kurulu raporu, (Raporun Ağır Engelli Bakım Ücreti İçin Olmasına Dikkat Ediniz)

b) Vukuatlı nüfus kayıt örneği, (İl veya İlçe Nüfus Müdürlüğü)

c) ikametgâh belgesi,(Çocuk ve bakan kişi) (İl veya İlçe Nüfus Müdürlüğü)

d) Çocuk için 2 resim

e) SSK-Emekli Sandığı-Bağkur kurumlarından alınacak gelir beyanı bilgileri (SSK ve Bağ-Kur

SİGORTALI HİZMET DÖKÜMÜ İÇİN SSK SİCİL NUMARASINDAN SORGULAMA

f) Eşler boşanmış ise boşanma belgesi

g) Bakım ücreti talebinde bulunan kişinin dilekçesi

h) Tapudan alınacak eşler adına ev kayıt bilgileri

ÖNEMLİ NOT : Ailenizde iki ağır engelli varsa bakan kişi her ikisi içinde bakım ücreti talebinde bulunabilir…

Etiketler:bakıcı maaşı sorgulama özürlü bakıcı maaşı sorgulama engelli bakım maaşı sorgulama bakım maaşı sorgulama özürlü bakım parası sorgulama bakıcı maaş sorgulama bakım parası sorgulama bakıcı aylığı sorgulama özürlü bakım maaşı sorgulama bakıcı parası sorgulama özürlü bakım aylığı sorgulama bakım aylığı sorgulama evde bakım parası sorgulama engelli bakıcı maaşı sorgulama özürlü bakıcı maaş sorgulama bakıcı maaşları sorgulama evde bakım parası sorgulama 2011 2012 özürlü bakım maaşı bakıcı aylıgı sorgulama bakım aylığı
Engellilik: Engelli, fiziksel veya zihinsel bir rahatsızlık nedeniyle bazı hareketleri, duyuları veya işlevleri kısıtlanan (kişi).
Özürlü Memur Seçme Sınavı: Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS), özürlü (engelli) statüsündeki lise ve üniversite mezunlarının atama amacıyla tabi tutulduğu sınav.
Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları: Halk arasındaki bilinen adıyla engelli raporu, sakatlık raporu olarak da adlandırılmaktadır.
Özürlüler Müdürlüğü: Özürlüler Müdürlüğü ya da İSÖM İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde 1994 yılında Özürlüler Koordinasyon Merkezi olarak kurulan hizmet birimi, çeşitlenen hizmetleri ve büyüyen yapısı ile zamanla şehirdeki bütün özürlü ve ailelerine yerinde hizmet ulaştırmayı amaç edindi.
Özürlü abdesti: Özürlü abdesti, Özür, en az bir namaz vakti süresince devam eden bedenî rahatsızlıklara verilen addır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir