Pamukkale Turizmi Onemi

Sponsorlu BağlantılarPamukkale Turizmi Onemi ve Pamukkalenin Tarihi ile ilgili bu yazıda Pamukkale Turizmi hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. Not denizinden…


Pamukkale Turizmi

UNESCO’nun “Dünya Kültür Mirası Listesi”nde bulunan Pamukkale, turizm açısından büyük önem teşkil ediyor. Çeşitli nedenlere ve ortamlara bağlı, kimyasal reaksiyon sonucu çökelme ile oluşan bir kaya olan travertenler, Pamukkale termal kaynağını meydana getirmiş. Pamukkale’de sıcaklıkları 35-100 C arasında değişen 17 sıcak su alanı mevcut. Turizm bakımından en önemli bölgelerimizden biri olan ve 160 metre yükseklikte, 2700 metre uzunlukta olan Pamukkale, Denizli’de bulunuyor. 5, ve 6, yüzyıllarda önemli bir Hristiyanlık merkezi haline gelen ve eski adıyla Hierapolis olan Pamukkale’nin 2. yüzyılda kurulduğu söylenir. Günümüzde hala daha görülme imkanı olan Roma ve Bizans dönemlerinin kalıntıları Pamukkale’ye gelen ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekiyor. Pamukkale’de eski çağlardan kalma pek çok kalıntı bulunuyor. 1.km uzunluğundaki kentin ana caddesi, şehri bir ucundan diğer ucuna ikiye bölüyor. Her iki ucunda birer anıtı andıran yapı bulunuyor. Ayrıca Pamukkale gezinizde göreceğiniz surlar tam tamına MS. 5. yüzyılda yapılmıştır. Yerli ve yabancı turistlerin Pamukkale’yi daha iyi tanımaları ve yaşamaları amacıyla Richmond hotel Pamukkale SPA, Richmond Pamukkale Hotel, Lycus River, PAM Termal Hotel, Pamuksu Boutique Hotel, SPA Hotel Colossae Thermal, Laruj Polat Thermal Hotel konaklayabileceğiniz yerler arasında bulunuyor. (DEVAMI EKTEDİR)

İndirmek İçin Tıklayın

Etiketler:turizmi pamukkale turizmi onemi pamukkale pamukkalenin tarihi pamukkalenin turizmi
Pamukkale Üniversitesi: Pamukkale Üniversitesi, 1992 yılında Denizli'de kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Sanayisi ve gelişmişliği bakımından Ege bölgesinde İzmir 'den sonra gelen ikinci ildir ,buna bağlı olarak 1992 de kurulan Pamukkale Üniversitesi hızla gelişme göstermektedir.
Pamukkale Turizm: Pamukkale Turizm, 1962 yılında Sadık Bababalım tarafından Denizli'de kurulan şehirlerarası otobüs şirketi.
Pamukkale Üniversitesi Basketbol Takımı: Gamateks Pamukkale Üniversitesi Basketbol Takımı, Denizli'de bulunan Pamukkale Üniversitesi'nin Türkiye Basketbol 2. Ligi'nde mücadele eden basketbol takımı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir