Parmaklarda Kabarcıklar

Sponsorlu Bağlantılar
alerji bu cilt daha eden kez madde televizyon uzak ya yeni Parmaklarda Kabarcıklar Avuç İçinde Çıkan Kabarcıklar içi su dolu kabarcıklar parmaklarda kabarcıklar av..Ev Hanimlarinin Korkulu Rüyasi

Toplumda oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Genellikle güçlü alerjenlerle (metal, imitasyon takılar, parfümler, kokulu ve renkli kozmetikler, lastik, lateks, yapıştırıcılar, boyalar vb.) ya da tahriş edici kimyasal maddelerle (sabun, deterjan, şampuan vb. temizlik ürünleri) temas sonrası görülür.

Su, sabun, deterjan ve temizlik maddeleri deriyi en sık tahriş eden ajanlardır. Özellikle ev hanımları, aşçılar, temizlik işçilerinde mesleğe bağlı olarak özel maddelerin teması sonucu ortaya çıkar. İnşaat işçilerinde çimentoya, kuaförlerde saç boyalarına, sağlık personelinde eldivenlerde bulunan latekse karşı alerji gelişebilir.Tipik yerleşim yeri parmaklar, avuç içi ve parmak aralarıdır.

Alerji bardağı taşıran son damladır; kişide daha önce yıllarca böyle bir hassasiyet olmayıp, yeni gelişmiş olabilir. Başlangıçta, kaşıntılı içi su dolu kabarcıklar şeklindedir. Daha sonra cilt kızarır, şişer, kurur, çatlar ve pullanır. Sonraları parmak izlerinde silinme gelişir.

Tedavide temel prensip alerjen ve tahriş edici maddelerin bulunması ve o maddelerden uzak durulmasıdır. Alerjen madde yama testi ile tespit edilebilir; ya da kişi kendi kendine dedektiflik yaparak tepki yaratan ürünü keşfedebilir. Daha sonra bu maddeler ile temas kesilmelidir.

El ekzemasından korunabilmek için,

” Ellerinizi ılık suyla ve parfümsüz, renksiz, katkı maddesi içermeyen hafif sabunlarla yıkayın. Katı sabunlar, likit sabunlara göre daha az katkı maddesi içerir.
” Yıkama işleminden sonra, özellikle parmak aralarını, iyice kurulayın. Ardından 3 dakika içinde, yağlı kremlerle, nemlendirin. Gün içinde sık sık nemlendirme işlemini tekrar edin. (günde en az 15 kez)
” Nemlendiriciniz lavobo başında, yatak ve televizyon kenarında, işyerinizde, çantanızda vb. yaşam alanlarında bulundurun.
” Temizlik ve bulaşık vb. ev işlerinde yardımcı desteği almak veya bulaşık ve çamaşır makinesi kullanın.
” Kısa süreli koruyucu eldiven kullanın. Eldiveniniz lateks olmasın, “vinil” olanları tercih edin. Eldiveninizin altına pamuklu eldiven giyin.
” Çok sıcak su kullanmayın. Su ile temasınızı 15 dakikadan kısa tutun. Su içinde iş yapmaktansa akan suda yapmak daha iyidir.
” Islak ya da kuru iş yaparken yüzüklerinizi çıkarın. Alerjen madde yüzük altlarında birikebilir.
” Saçı şampuanlama ve boyama sırasında eldiven giyin.
” Sebzeleri ve meyveleri soyarken ellerinizin temasını önleyin. Özellikle domates ve portakal, limon gibi sitrik asit içeren meyveleri soyarken dikkatli olun.
” Bütün cila ve parlatıcılar; saç kremleri, şampuanlar ve boyalar; deterjanlar, kokulu kimyasallardan kaçının.
” Mesleki ekzemanız varsa mesleğinizi değiştirin, ya da korunma yollarını deneyin. Alerjen madde ile direkt teması sınırlayın.

Etiketler:içi su dolu kabarcıklar parmaklarda kabarcıklar avuç içinde çıkan kabarcıklar el parmaklarında küçük kabarcıklar avuç içinde kabarcıklar imitasyon takılar nasıl temizlenir avuç içi kabarcıkları imitasyon parlatma parmaklarda küçük su kabarcıkları parmaklarda küçük kabarcıklar el parmaklarında kabarcıklar ellerde çıkan su kabarcıkları avuc icinde kabarcik parmaklarda sulu kabarcıklar avuç içindeki kabarcıklar parmaklardaki küçük kabarcıklar elde çıkan su dolu kabarcıklar avuç içinde beyaz kabarcıklar parmaktaki su kabarcıkları parmaklarda kabarcık

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir