Periyodik Cetvel

Sponsorlu BağlantılarPeriyodik Cetvel Elementleri ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Bu yazı Periyodik Cetvel ve Periyodik Cetvel Elementleri hakkında bilgiler içerir. Bu not umarım işinize yarar.


Periyodik Cetvel Elementleri

Periyodik Cetvel Elementleri
Periyodik cetvel kimyasal elementlerin sınıflandırılması için geliştirilmiş tablodur.Dilimizde periyodik tablo, periyodik cetvel, periyodik çizelge, elementler tablosu gibi birçok şekilde isimlendirilmiştir. Bu tablo bilinen bütün elementlerin artan atom numaralarına (buna proton sayısı da denir) göre bir sıralanışıdır. Periyodik cetvelden önce de bu yönde çalışmalar yapılmış olmakla birlikte, icadı genellikle Rus kimyager Dimitri Mendeleyev’e maledilir. 1869’da Mendeleyev, tabloyu, atomların artan atom ağırlıklarına göre sıralandıklarında belli özelliklerin tekrarlanıyor olmasından oluşturmuştur.

İsim:  periyodik-tablo.jpg<br />
Görüntüleme: 1037<br />
Büyüklük:  92,1 KB (Kilobyte)

Ayrıca Bakınız
http://www.delinetciler.net/forum/bi…-nelerdir.html

Etiketler:periyodik cetvel Periyodik Cetvel Elementleri Periyodik Cetvel Elementleri Nelerdir
Periyodik tablo: .
Periyodik cetvelin grupları: Periyodik tabloda yatay sütunlara grup denir. Aynı grupta olan elementlerin kimyasal özellikleri benzerdir.Aşagı dokru dikeyce indikçe özellik yoğunlaşır ve belirginleşir.Bir A grubuna ait elementin son katmanında kaç elektron varsa grup sıralamasıda odur.Örneğin Berilyum (Be) atomunun son katmanında 2 elektron vardır bu atom 2A grubunun elementi olur.
Periyodik fonksiyon: Periyodik fonksiyon, matematikte belli zaman aralığıyla kendini tekrar eden olguları ifade eden fonksiyonlara verilen isimdir.
Periyodik kuyrukluyıldızların listesi: {| class="wikitable"
Periyodik tablonun tarihsel gelişimi: Periyodik Tablonun Tarihsel Gelişimi
Norma (takımyıldız): Norma ya da Cetvel takımyıldızı, modern 88 takımyıldızdan biridir.
Cetvel kümesi: Cetvel Kümesi (ACO 3627 veya Abell 3627), Cetvel takımyıldızı yönünde Büyük Cazibe merkezi yakınlarında bulunan zengin bir gökada kümesi.
Cetvel kolu: Cetvel kolu (ayrıca Cetvel-Kuğu kolu olarak da bilinir), Samanyolu çubuğunun merkezinden çevresine doğru uzanan küçük bir sarmal koldur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir