Pisagor Bagintisi İspati

Sponsorlu BağlantılarBu yazı Pisagor Teoremi Nedir hakkında özet bilgiler içerir. Pisagor Bagintisi İspati ve Pisagor Bagintisi İspatlari hakkında kısa özet bilgi olarak işinizi göreceğini düşünüyorum. Tam da not almalık…


Pisagor Teoremi Nedir

Pisagor bağıntısı görsel açıklaması
Name:	250pxpythagoreansvg.png <br />
Views:	3481 <br />
Size:	8,0 KB (Kilobyte) <br />
ID:	20218Pisagor teoremine göre bir diküçgende dik kenarların karelerinin toplamları hipotenüsün karesine eşittir.
Bunun ispatı şuna dayanmaktadır:

İsim: pt1.png<br />
Görüntüleme: 2222<br />
Büyüklük: 354 Byte

‘c’ uzunluğu hipotenüstür. ‘a’ ve ‘b uzunlukları ise dik kenarlardır. Her kenardan birer kare oluşturulur. Bu karelerin alanları, kare alan formülüne dayalı olarak

İsim: pt2.png<br />
Görüntüleme: 2676<br />
Büyüklük: 335 Byteşeklinde sıralanır. Böylece üç karenin köşelerinin birleşiminden oluşan bir dik üçgen oluşturulur. Oluşan üçgenin dik köşesinden hipotenüsün oluşturduğu karenin, hipotenüse paralel olan kenara indirilen dikme ile üçgen içerisinde Öklid bağıntısı kurulur. (Öklid bağıntısı benzerlikten ispatlanabilmektedir.)
Öklid’e göre;

İsim: pt3.png<br />
Görüntüleme: 2206<br />
Büyüklük: 407 Byte

yani, dik kenarlardan birinin karesi, dik açıdan hipotenüse indirilen dikmenin ayırdığı parçalardan kendisine komşu olan tarafın uzunluğu ile hipotenüsün tamamının çarpımına eşittir. Bu durumda;

İsim: pt4.png<br />
Görüntüleme: 2199<br />
Büyüklük: 329 Byte

olacaktır. Yani a kenarına ait karenin alanı, hipotenüse ait alanın dik açıdan indirilen dikmeyle ikiye ayırdığı alanlardan kendisine komşu olan alana eşit olacaktır. Bu durumu diğer kenar için de düşünürüz.

İsim: pt5.png<br />
Görüntüleme: 2908<br />
Büyüklük: 2,7 KB (Kilobyte)olacaktır.
Matematikte, Pisagor Teoremi, Öklid Geometrisi’nde bir dik üçgenin 3 kenarı için bir bağıntıdır. Bilinen en eski matematiksel teoremlerden biridir. Teorem sonradan İÖ 6. yy’da Yunan filozof ve matematikçi Pisagor’a atfen isimlendirilmiş ise de, Hindu, Yunan, Çinli ve Babilli matematikçiler teoremin unsurlarını, o yaşamadan önce bilmekteydiler.
Pisagor teoreminin bilinen ilk ispatı Öklid’in Elementler eserinde bulunabilir.

Sayısal Örnek ve Tarihte Kullanılışı
En yaygin olarak karşılaşılan örneklerden biri "3-4-5" üçgenidir.

Benzer bilgiler

İsim: pic-pythagorasT.gif<br />
Görüntüleme: 3042<br />
Büyüklük: 3,5 KB (Kilobyte)

İsim: md9.jpg<br />
Görüntüleme: 2755<br />
Büyüklük: 16,2 KB (Kilobyte)

Etiketler:pisagor bagintisi ispati pisagor bagintisi ispatlari pisagor bagintisi olustur pisagor bagintisi vikipedi pisagor bagintisinin ispati pisagor bagintisinin ispatlari pisagor baglantisi olusturma pisagor teoremi pisagor teoreminin ispati pisagor teoremleri
Pisagor teoremi: Pisagor teoremine göre bir diküçgende dik kenarın yani hipotenüsün bir kenarını oluşturduğu karenin alanı diğer iki dik kenarın birer kenar olarak oluşturdukları karelerin alanları toplamına eşittir.:
Pisagorculuk: Pisagor ve takipçileri tarafından benimsenen ezoterik ve metafizik inançlar için kullanılan bir terimdir Pisagorculuk (Pythagoreanism).
Pisagorik ortalama: Klasik olarak üç değişik Pisagorik ortalama vardır: Bunlar aritmetik ortalama (A), geometrik ortalama (G) ve harmonik ortalama (H) olup şu formüller ile tanımlanılırlar.:
Pisagor inisiyasyonu: Pisagor inisiyasyonu, Pisagor’un Güney İtalya’daki bir Dor site-devlet’i olan Croton’da uyguladığı inisiyasyon biçimidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir