Sabit Oranlar Kanunu

Sponsorlu Bağlantılar

Sabit Oranlar Kanunu ve Sabit Oranlar Kanunu Nedir? ile ilgili bu yazıda Sabit Oranlar Kanunu Nedir ? hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. Not denizinden…


Sabit Oranlar Kanunu Nedir ?

Sabit Oranlar Kanunu Nedir?

Sabit Oranlar Kanunu

  • Maddeleri bir birleriyle birleşme oranlarını tam olarak hesaplama işini; Joseph Louıs Proust(1754-1826) Fransız Kimyacı; Claude Louis Berthollet (1748-1821)Fransız Kimyacı; Jeremias Benjaim Richter (1762-1807) başardılar. Bu bilginler stokiyometrinin ilk prensiplerini ortaya koyan kişi olarak bilinirler. Yaptıkları çalışmalarda bileşikleri oluşturan elementlerin hep belli bir oranda birleştiklerini tespit ettiler. Bu şekilde “sabit oranlar kanunu” olarak bildiğimiz kanun bulunmuş oldu.
  • Fakat henüz atom kavramı tam olarak bulunmadığı için ortaya atılan düşünceler biraz varsayım ve teoriden ibaretti. Ancak bizler bu gün biliyoruz ki; Bir bileşik hangi yolla elde edilirse edilsin, bileşiği oluşturan maddelerin( atomların) kütleleri arasında basit tam sayılarla ifade edilen sabit bir oran vardır. Bu orana SABİT ORANLAR KANUNU denir.

ÖRNEK:
CO2 = 12/32 =3/8
H2O = 2/16 = 1/8

Etiketler:Sabit Oranlar Kanunu Sabit Oranlar Kanunu Nedir?
Sabit disk: Sabit disk ya da Hard disk kısaca HDD, ya da Türkçesi ile sabit disk sürücüsü veri depolanması amacı ile kullanılan manyetik kayıt ortamlarıdır.
Sabit Osman Avcı: Sabit Osman Avcı, (d. 1921, Artvin, Türkiye - ö. 8 Şubat 2009, İstanbul, Türkiye), Türk siyasetçi.
Uçak: Uçak, hava akımının kanatların altında basınç oluşturması yardımıyla havada tutunarak yükselip ilerleyebilen motorlu bir hava taşıtıdır.
Sabit Noyan: Mehmet Sabit Noyan (d.30 Mart 1877, İstanbul) - (ö.1967), Türk asker.
Kanunun Kuvveti: The French Connection William Friedkin'in yönettiği 1971 yapımı Hollywood filmi. Robin Moore'un aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmıştır.
Ocak: Sözcüğün, odcak >>> "ocak" olduğu savlanırken, öte yandan Eski Türkçedeki "oc-mak, uc-mak" "ateş tutuşturmak" kökünden de olabilir.
Kanun-ı Esasî: Kânûn-i Esâsî (Osmanlı Türkçesi: قانون اساسى) Fransızca Loi constitutionelle çevirisi olarak kullanılan Osmanlıca terkiptir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir