Satranç Taş Puanları

Sponsorlu Bağlantılar
ama bu fil ismini iyi kale ordu rehberlik sonsuz varsa yeni Satranç Taş Puanları Satrançta Taşların Puanları satranç taşlarının puanları satranç taş puanları s..Satranç, Taşların Değerleri

Satrançta Taşların Değerleri

Bazen Er ismini de alan bu taş BİR PUAN değerindedir.

At genelde üç piyon değerindedir.Atın değeri ÜÇ PUANDIR.

Filin de değeri ÜÇ PUANDIR.

Kale epey kuvvetli bir taştır. Atdan daha kuvvetlidir çünkü daha uzağa gidebilir. Filden daha kuvvetlidir çünkü tahtadaki tüm karelere gidebilir. Kalenin değeri BEŞ PUANDIR.

6. Takımınızdaki en kuvvetli oyuncu Vezirdir. Vezir Kale ve Filin birleşimi gibidir ve biraz daha fazlasıdır. Değeri DOKUZ PUANDIR.

7. Son olarak Şah. Bildiğiniz en büyük rakam nedir? Milyon? Milyar? Sonsuz?. İşte Şahın değeri budur. Yani tüm oyun değerindedir.

8. Bu değerler yeni başlayanlara rehberlik edebilecek bilgilerdir.Fil ve Vezirin değeri çok az daha fazladır.Genelde Fil, Atdan biraz daha iyidir.Bir Fil ve At, Kale ve bir Piyondan genelde daha değerlidir.Güçlü oyuncular puanlardan çok tecrübelerine ve pozisyon değerlendirmesine göre hareket ederler.

9. Satrançta da normal hayatta olduğu gibi büyük ordu küçük orduyu genelde (her zaman değil) yener.

10. Öyleyse satranç oynarken rakibinizinkinden daha kuvvetli bir orduya sahip olmaya çalışın.

11. Ordular konusunda biraz daha fazla düşünelim. Varsayın ki 1000 kişilik bir ordu 999 kişilik bir orduyla savaşıyor. Çok büyük bir üstünlük yoktur değil mi? Ama varsayın ki iki taraftan da 998 adam öldü. Şimdi iki kişilik orduya karşı bir kişi var. Çok daha iyi değil mi?

12. Satrançta da aynı şey geçerlidir. Puan olarak öndeyseniz, oyunu kazanmanın en kolay yolu TAŞ DEĞİŞMEKTİR. Fakat bu gözüktüğü kadar kolay değildir. Bazen de oyunu kazanmak için Piyonu Vezir çıkmak zorundasınızdır. Ve ne kadar çok Piyonunuz varsa o kadar Vezir çıkmanız kolaylaşır.

13. Sonuç olarak size iki tavsiyemiz var

I. PUAN OLARAK ÖNDEYSENİZ TAŞLARI DEĞİŞMEYE ÇALIŞIN AMA PİYONLARI FAZLA DEĞİŞMEYİN
II. PUAN OLARAK ALTTAYSANIZ TAŞLARI DEĞİL PİYONLARI DEĞİŞMEYE ÇALIŞIN..

kaynak : Satranç Okulu

Etiketler:satranç taşlarının puanları satranç taş puanları satrançta taşların puanları satranç puanları satranç taşları puanları satrançtaki taşların puanları satrançta taş puanları satranç taşları ve puanları satranç taşları değerleri satranç taşların puanları satrançta puanlama satranç puanlar satranç taşlarının güç değerleri satrançta kalenin puanı satranç taşlarının puanı satranç taşlarının isimleri ve puanları satrancın puanları satrançta taşların gücü satranç puan satranç taşlarının değerleri
Satranç açılışları: Satranç açılışları, bir satranç oyununun ilk hamlelerine ‘açılış hamleleri’ denir. Tüm açılış dizilimleri beyazın hamlesiyle başlar ve siyahın bu hamleye yanıt vermesiyle biter.
Satranç türevi: Bir satranç türevi, satranç oyunundan türetilmiş, bu oyunla ilgili ya da bu oyuna benzer bir oyundur.
Satranç taşları: Satranç taşları, satranç oyununda kullanılan simgelerdir. İki oyuncunun taşlarını birbirinden ayırabilmek için taşlar koyu ve açık renk (genellikle siyah ve beyaz) olmak üzere iki renktedir.
Satranç tahtası: Satranç tahtası, üzerinde satranç oynanan, kenarları birbirine eşit dört köşe bir alandır. Bu alanda açık ve koyu renkli her birine "kare" denilen kutucuklar vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir