Sefiller Kitap Özeti – Sefiller

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazıda Sefiller Kitap Özeti – Sefiller hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. Not denizinden…

xyzdelinetcilerresmixyz

sefiller kitap özeti – Sefiller
Mösyö Miryel:Herkese iyilik yapan ve çok mütevazi bir piskopos.
Jan Valjan:Bir ekmek çaldığı için on dokuz yıl ceza almış bir mahkum.
Fantine:Çalışmak için Paris’e gelen genç, saf ve temiz bir kızcağız.
Kozete:Fantine’nin zavallı babasız kızı.
Tenardiyeler:Ölü soyarak kazandıkları parayla misafirhane açan üçkağıtçı bir aile.
Madlen Baba:Fakir bir işçiyken yaptığı buluşla zengin olup fakirlere yardım eden; sonrada Belediye Reisi olan bir ihtiyar.
Javer:Olağanüstü dürüst bir Polis Müfettişi.
Maryüs:İhtilalci bir genç.
YAZAR HAKKINDA BİLGİ:
Victor Hugo(1802-1885)
Besançon’da doğdu.Bir Fransız Generali olan Josef Leopol Hugo’nun oğludur.Küçük Hugo, şiddetli geçimsizliğin hüküm sürdüğü bir ailede, sıkıntılar içinde büyüdü.Babası, cepheden cepeye koşturmaktan onun eğitimi ile meşgul olamadı.Hugo ailesi, sanki küçük bir Fransa idi. Çalkantılar, sürgünler , maddi sıkıntılar, bir türlü bitmek bilmedi.
Hugo, hem tahsilni devam ettirmek, hem de geçimini temin etmek için gece gündüz çalıştı.

İndirmek İçin Tıklayın

Etiketler:sefiller sefiller kitap ozeti
Sefiller (müzikal): Sefiller (özgün adı: Les Misérables), 1987 yılında Broadway'de sahnelenen ve dünyada en çok gösterimi yapılan müzikallerden biridir.
Sefiller (film, 1995): Sefiller, 1995 Fransa yapımı epik savaş filmidir. Özgün adı Les Misérables olan film Türkiye'de 2 Şubat 1996'da gösterime girdi.
Sefiller (film, 1967): Sefiller, senaryo ve yapımcılığını Osman F. Seden'in üstlendiği, Zafer Davutoğlu'nun yönettiği 1967 yapımı Türk filmidir.
Sefiller (film, 2012): Sefiller'in yeni sinema uyarlaması fikri 1980lerin sonunda gelişmeye başlamıştır. Müzikalin 25. yıldönüm konseri sonrasında, yapımcı Cameron Mackintosh film yapımına başlandığını açıklamıştır.
Kitap-lık: Yapı Kredi Yayınları tarafından hazırlanan ve editörlüğünü Murat Yalçın'ın yaptığı aylık edebiyat dergisidir.
Kitap yakımı ve bilginlerin gömülmesi: Kitap yakımı ve bilginlerin gömülmesi (), Çin'de Qin Hânedanlığı döneminde M.Ö 213 - M.Ö 206 târihleri arasında yapılmış olan ve birkaç kitap tür hâriç bütün kitapların alenen yakılarak tahrîbiyle sonuçlanıp bugüne kadar unutulamayan, târihe çizgisini koymuş eski bir sansür uygulanmasıdır.
Kitap kulübü: Kitap kulubü, veya daha uzun olarak "kitap tartışma kulübü" veya "okuma kulübü" kişilerin düzenli aralıklarla buluşup, daha önce okudukları kitabıların hakkında düşüncelerini paylaştıkları, kitabın sevdikleri ve sevmedikleri bölümlerini, karakterleri tartıştıkları sosyal etkinliktir.
Kitap terimleri: abartma (padding)- İkincil kaynaklardan önemsiz bilgileri aynen alarak metni olduğundan önemli göstermeye çalışmak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir