Şeker Yükselmesi

Sponsorlu Bağlantılar
bir bu denge dibi gelir indeks kafa kana kandan karbonhidrat kas tansiyon tipi Şeker Yükselmesi Seker Yukselmesi şekerin yükselmesi şeker yükselmesi seker yukselme..Kan Şekeri Yükselmesi

Kan şekeri yükselmesi

Kan şekerini belirleyen nedir ?
Bir öğünü takiben kana geçen glikoz miktarı ile bu şekerin kandan uzaklaştırılma hızı arasındaki denge kan şekeri düzeyini belirler. Glikozu kandan uzaklaştıran en etkili mekanizma pankreastan salgılanan insülin hormonunun özellikle kas ve yağ dokusuna fazla glikozu sokmasıdır. Diyette kan şekerini belirleyen en önemli komponent elbette karbonhidratlar (şekerler)ıdır. Ancak yağlar da glikoz emilimini yavaşlatarak etki ederler. Proteinler de insülin salgısını artırarak glikozun kandan uzaklaştırılmasına yardım ederler.

Diyetteki karbonhidratların hem miktarı hem de tipi kan şekerini etkiler. Böylece belirli gıdaların içerdikleri karbonhidrat miktarı ve tipine göre kan şekerine etkileri farklıdır. Son dönemlerde gıdaların kan şekerine etkilerine göre glisemik indekslerinden bahsedilmektedir.

Glisemik indeks tüketilen bir gıda ürününün içindeki karbonhidratlarının kan şekeri üzerine olan etkisinin bir ölçüsüdür. Bazı gıdalar kan şekerini hızla yükseltirken, diğerleri daha masum bir yükselmeye neden olurlar.

Başta Tansiyon Yükselmesi

Başta Tansiyon Yükselmesi
kafa tansiyonu – baş ağrıları ve tansiyon – ense ağrıları ve tansiyon

Başta tansiyon yükselmesiyle baş, ense ve boyun ağrıları özellikle yatar durumda iken ayağa kalkınca başgösteren şiddetli kusmalar ve ruhsal bozukluklar gibi belirtilerle ortaya çıkan bir durum meydana gelir.

Teşhis göz dibi incelemesi sonucu gerçekleşir. Daha sonra tansiyon yükselmesinin nedeni araştırılır. Beyin-omurilik sıvısının akış yollarında bir tıkanma, bir beyin uru, tansiyon yükselmesi sonucu bir beyin ödemi, tehlikeli böbrek yetersizlikleri, beyin yangısı, beyin zarı yangısı ve kafatası çarpmaları nedenler arasında yer alır.

Etiketler:şekerin yükselmesi şeker yükselmesi seker yukselmesi şeker yükselmesinde ne yapılır küçük tansiyon yükselirse şekerinyükselmesi şekerin çok yükselmesi seker yükselmesinde ne yapmali çocuklarda kan şekeri şeker yükselirse ne yapılır gece sekerin yukselmesi kanşekeri yükselmesi kan şekeri yükselirse şekerın yukselmesı şeker yükselirse kansekeri yukselmesi şekeryüksemesi çocuklarda kan şekerinin yükselmesi 470 seker yukselmesı
Şeker pancarı: Şekerpancarı (Beta vulgaris var. saccharifera), etli kökünden şeker elde edilen, ıspanakgiller familyasından 2 yıllık tarım bitkisi.
Çamlıdere Şekerspor: Çamlıdere Şekerspor, Türkiye Şeker Fabrikaları'nın yeşil-beyaz renklere sahip futbol takımıdır.
Diyabet: Diabetes mellitus (Diabetes: Yunanca: διαβήτης ← eski Yunanca διαβαίνειν, idrara geçen, ve Latince mellis = tatlı ya da bal), sıklıkla yalnızca diyabet olarak adlandırılan, genellikle kalıtımsal ve çevresel etkenlerin birleşimi ile oluşan ve kan glukoz seviyesinin aşırı derecede yükselmesiyle (hiperglisemi) sonuçlanan metabolik bir bozukluk.
Şeker kamışı: Şeker kamışı (Saccharum officinarum), buğdaygiller (Poaceae) familyasından şeker elde edilen bir bitkidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir