Şeytan Kalesi Ardahan

Sponsorlu BağlantılarŞeytan Kalesi Ardahan Çıldır

Şeytan Kalesi

Konum ve mimari özellikleri bakımından bir Urartu kalesi olduğu tahmin edilen Şeytan Kalesi Tarih boyunca birçok Uygarlık tarafından ele geçirilmiştir. Şeytan Kalesinin adını Eski Türkçe’de Şeytan manasına gelen ALVIZ (Albız) kelimesinden aldığı bilinmektedir. Bünyesinde su sarnıcı, Erzak Deposu ve Şarapnel bulunduran Kale 3 yanından akan Karaçay’ın sınırladığı sarp bir yarımada üzerine kurulmuştur. Kale Çıldır ilçe merkezine yaklaşık 1 KM uzaklıktadır.

Çıldır Gölü, Şeytan Kalesi mutlaka görülmelidir.


___________

Etiketler:ardahan şeytan kalesi şeytan kalesi ardahan ardahan çıldır ardahan çıldır şeytan kalesi çıldır şeytan kalesi ardahan seytan kalesi ardahan şeytan kalesi hakkında bilgi şeytan kalesi ardahan şeytan kalesi tarihi çıldır şeytan kalesi çıldır şeytan kalesi hakkında bilgi seytan kalesi ardahan yıldırımtepe köyü rabat ŞEYTAN KALESİ gölebakan köyü sitesi ŞEYTAN KALESİ ÇILDIR ardahan çıldır rabat köyü şeytan kale ardahan urartular kalesi
Şeytan (film, 1973): Şeytan, (Özgün adı: The Exorcist) William Friedkin'in yönettiği 1973 tarihli bir ABD yapımı filmdir. Tüm dünyada eleştiriler alan bu filmin setinde de kadronun başına ilginç şeyler geldi. Filmin çekimleri sırasında iki kere set yanmış, ışıkçı ve görüntü asistanı ölmüş, üç tane figüran kalp krizi geçirmiş, başrol oyuncusu Regan'ı canlandıran Linda Blair yataktan düşerek kolunu kırmış ve kostümler çalınmıştır.
Şeytanın Kurbanları (film, 1968): Şeytanın Kurbanları 1968 Fransa, İtalya ortak yapımı korku filmidir. Özgün adı olağanüstü öyküler anlamına gelen Histoires Extraordinaires dir.
Şeytan Ayrıntıda Gizlidir: Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet Ümit'in 2002'de yayınlanan öykü kitabından 2004 yılında TRT için televizyona uyarlanmıştır.
Şeytan Marka Giyer (film): The Devil Wears Prada Lauren Weisberger'in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmış olan 2006 yapımı Oscar adayı film.
Ardahan (il): Ardahan ili, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuzeydoğu köşesinde Doğu Anadolu Bölgesi'nde ve kısmen Doğu Karadeniz'de bulunan, Gürcistan sınırında kurulmuş olan bir ildir. Batısında Artvin, güneybatısında Erzurum, güneyinde Kars illeri ve doğuda Gürcistan Cumhuriyeti ile sınır teşkil etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin Kafkaslar'a açılan kapısıdır.
Ardahan, Kıbrıs: Ardahan veya Ardana (, ), de facto olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin İskele ilçesine bağlı, de jure olarak ise Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Mağusa Bölgesi'ne bağlı bir köydür.
Ardahan (anlam ayrımı): * Ardahan (il)
Ardahan Harekâtı: Sarıkamış öncesi 3. Kolordunun yükünü azaltmak için Rusların kuvvetlerini ana saldırı yönünden uzaklaştırmak üzere 3. Piyade Alayı bulunduğu Trakya mevkinden Çoruh'a taşınmasına ve başına Alman binbaşı Colonel Strange'in getirilmesi karar verilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir