Silindir Nedir Silindirin Özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar
bu cisme eden genel hacim hareket Silindir Nedir Silindirin Özellikleri Silindir Prizma Özellikleri silindirin özellikleri silindir nedir silindirin ö..Silindir Nedir – Silindirin Özellikleri


Tabanı daire olan prizmaya silindir denir
Silindir geometrik bir cisimdirDüzlemsel bir eğriyle bu eğrinin düzleminde bulunmayan bir doğru verildiğinde, daima bu doğruya paralel kalmak şartıyla eğriye dayanarak hareket eden bir doğrunun taradığı yüzeye silindirik yüzey denir Bu silindirik yüzeyle, bu yüzeyi kesen paralel iki düzlemin sınırladığı cisme silindir denir Silindir yüzeyini meydana getiren doğrulardan herbirine ana doğru denir

Silindire, taban eğrisine göre isim verilir Eğri daire ise dairevi silindir, elips ise eliptik silindir denir Silindirik yüzey için taban eğrisinin kapalı olması gerekmez Parabolik silindir, hiperbolik silindir, birer silindirik yüzeydir Dairevî silindirin ana doğrusu tabana dik değilse böyle silindire eğik silindir denir
Hacmi:

Yüzey alanı:

Geometrik bir cisim. Bir dikdörtgenin bir kenarı etrâfında döndürülmesiyle elde edilir. Bu silindire dik veya döner silindir denir. Alt ve üst tabanı dâiredir. Soba borusu dik silindire bir örnektir.
Matematikte silindirin genel tanımı şöyledir: Düzlemsel bir eğriyle bu eğrinin düzleminde bulunmayan bir doğru verildiğinde dâimâ bu doğruya paralel kalmak şartıyla eğriye dayanarak hareket eden bir doğrunun taradığı yüzeye silindirik yüzey denir. Bu silindirik yüzeyle bu yüzeyi kesen paralel iki düzlemin sınırladığı cisme silindir denir. Silindir yüzeyini meydana getiren doğrulardan herbirine ana doğru denir.

Silindire taban eğrisine göre isim verilir. Eğri dâire ise dâirevî silindir elips ise eliptik silindir denir. Silindirik yüzey için taban eğrisinin kapalı olması gerekmez. Parabolik silindir hiperbolik silindir birer silindirik yüzeydir. Dairevî silindirin ana doğrusu tabana dik değilse böyle silindire eğik silindir denir.

Taban yarıçapı “r” yüksekliği “h” olan bir dik silindirin alan ve hacim formülleri şöyledir:
Yan alan: Y=2prh
İki taban alanı: 2G=2pr2
Bütün alanı: S=Y+2G=2prh+2pr2=2pr (h+r)
Hacmi: V= p r2. h

Bayındırlıkta: Bir şasiye monte edilmiş tekerlek vazîfesi gören bir veya birkaç büyük mâdenî silindirden meydana gelen ve toprağı şoseleri kaplayan malzemeyi sıkıştırmak ve ezmek için kullanılan dökme demirden yapılmış büyük ağırlığa şeklinden dolayı silindir adı verilir.
Otomobilde tekstil ve kâğıt sanâyiinde çeşitli silindirler kullanılmaktadır.
alıntıdır

Silindir Ve Özellikleri

Silindir nedir ?

Tabanı daire olan prizmaya silindir denir.
silindir

=

Etiketler:silindirin özellikleri silindir nedir silindirin özellikleri silindir prizma özellikleri silindirin özellikleri nelerdir silindir nedir vikipedi silindir prizma nedir ve özellikleri silindirin tabanı nedir vikipedi silindir prizmasının özellikleri silindir ve özellikleri vikipedi silindir özellikleri silindirin özellikler silindir prizmanın özellikleri eğik silindirin tanımı silindirin özeligi alanı ve hacmi silindirler ve özellikleri prizma nedir vikipedi silindir özellikleri vikipedi silindir ve özellikleri VİKİPEDİ silindir ve özellikleri silindirin özellikleri vikipedi
Silindirik koordinat sistemi: Silindirik koordinat sistemi; referans olarak seçilmiş bir eksene göre uzaklığına, yönüne ve eksene dik bir referans düzlemine uzaklığına göre nokta konumunu gösteren üç boyutlu bir koordinat sistemidir.
Silindir kapağı: Silindir kapağı , Motor bloğu'nu arasına silindir kapak contası konularak üstten kapatacak şekilde imal edilen motor parçasıdır.
Silindir satranç: Silindir satranç sıradışı bir tahtada oynanan bir satranç türevidir. Oyun, satranç tahtasının sol tarafıyla sağ tarafının birleşerek bir silindir oluşturduğu varsayılarak oynanır.
Silindir ve Keman (film): Silindir ve Keman (Rusça: Каток и скрипка , Katok i skripka) Andrei Tarkovsky'nin 1960 yılında Sinema Enstitüsü'nü bitirmek için çektiği 45 dakikalık diploma filmi.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir