Sirnak Beytussebap Taktik Jandarma Komando Alay Komutanligi

Sponsorlu Bağlantılar
emri genelkurmay hurriyet com tr irak jandarma komando piyade pkk saat silopi tabur uzun ya Sirnak Beytussebap Taktik Jandarma Komando Alay Komutanligi Şırnak Şenoba 6.sınır Tabur Komutanlığı Fotoğrafı çakırsöğüt jandarma komando tugayı şırnak merkeze ..Asker 24 Saat İçinde Hazır !

Kuzey Irak’a sınır ötesi operasyon için askere 24 saatin yeterli olduğu belirtildi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın, Kuzey Irak’a sınır ötesi operasyonun yararlı olacağı açıklamasından sonra, “hurriyet.com.tr”ye konuşan bazı askeri yetkililer, “Askere operasyon emri verildikten sonra, 24 saat içinde hazır oluruz. Çünkü Silahlı kuvvetlerimiz bu konuda eğitimli ve hazırlıklıdır” dediler.

Askeri kaynaklar, önemli olanın dış baskılara karşı siyasilerin set çekmesi olduğunu söylediler.

Kuzey Irak’a muhtemel bir operasyon halinde Şırnak’ta 23. Jandarma Tümen Sınır Komutanlığı ve buna bağlı Şırnak merkezde Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugayı, Gabar Dağı’nda bulunan Akçay bölgesinde Piyade Tugayı, Şırnak İl Jandarma Alay Komutanlığı, Şenoba Taktik Sınır Alay Komutanlığı, Gülyazı Taktik Sınır Alay Komutanlığı, Beytüşşebap Jandarma Komando Alay Komutanlığı, Silopi Jandarma Hudut Tabur Komutanlığı harekata katılacak. Burada yaklaşık 30 bin asker, 10 bin köy korucusu bulunuyor. Ayrıca Bolu Komando Tugayı da operasyonda görev alacak.

EN UZUN OPERASYON 51 GÜN SÜRDÜ

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak’ın kuzeyinde en uzun operasyonunun 18 Mart-5 Mayıs 1995 tarihleri arasında gerçekleştirdiğini, bu operasyonda 6 bin kişilik Bolu Komando Tugayı başta olmak üzere 35 bin askerin görev aldığını anımsatan yetkililer, 11 yıl önceki koşullarla bugünün çok farklı olduğunu belirttiler.

Defalarca sınır ötesi harekata katılan ve geçen yıl emekliye ayrılan bir general “hurriyet.com.tr”ye şu değerlendirmelerde bulundu:

ETKİLİ OLDU

“Genelkurmay Başkanımızın da belirttiği gibi Irak’ın Kuzeyinde PKK’ya yapılacak operasyon faydalı olur. Geçmişte irili-ufaklı olarak Kuzey Irak’a gerçekleştirdiğimiz her operasyon, terör örgütünün çözülmesine neden oldu. Son yıllarda bu harekat için çok gecikildi. Bizim için en büyük tehlikeyi maalesef politik nedenlerle görmezlikten geldik. Bu işin barışçı yollarla çözüleceğini, bu insanların rüyalarından, hülyalarından vazgeçeceği sanıldı. Örgütü ‘Pişmanlık Yasası’ kolaylıklarıyla insani çıkarlar ön plana getirilerek çökerteceğimizi zannettik. Ama örgütün kemiklikleşmiş Kürt milliyetçiliği tavrının başımıza açabileceği belaları bildiğimiz halde göz ardı ettik. Bunu devletin tüm yetkilileri tehlikenin boyutlarıyla birlikte biliyor. Ama silah atana gül atalım anlayışı değiştirilmedi, pişmanlık duyanların teslim olmasıyla örgütü çökerteceğiz anlayışından vazgeçilmemesi durumu bu noktalara getirdi.

KOZLARIMIZ

Nereye kadar girilmesine yetki verilirse oraya kadar en seri bir biçimde girilir. Ancak şunun da bilinmesi gerekir: Geçmişteki elimizde olan kozların önemli bir bölümünü bugün kaybetmiş durumdayız. Önceki harekatlarda Barzani ve Talabani güçlerinden yararlanılıyordu. En azından onların haber alma imkanları bile işimizi hayli kolaylaştırıyordu. Bugün, onları da karşımıza aldık. Ancak, bunlar bizim için önemli değil. Yeter ki emir verilsin, emir verenler bunun arkasında dursun, gerisi askerin işi.”

Etiketler:çakırsöğüt jandarma komando tugayı şırnak merkeze kaç kilometre sirnak beytussebap taktik jandarma komando alay komutanligi şırnak şenoba 6.sınır tabur komutanlığı fotoğrafı şenoba 6.nci jandarma sinir tabur komutanliği şirnak
ABD Hava Taktik Komutanlığı: Hava Taktik Komutanlığı (Tactical Air Command - TAC), 21 Mart 1946 tarihinde Hava Taktik Komutanlığı adı ile kuruldu ve faaliyete geçti.
Taktik bombardıman: Taktik bombardıman, hava unsurlarınca düşman tarafın askeri hedeflerine yönelik hava taarruzlarıdır.
Taktik hava seyrüsefer sistemi: TACAN Sistemleri
Taktiksel medya: Taktiksel medya, kitle iletişim araçlarının (kitlesel medyanın), belli bir iktidar konumunu eleştirmek için kullanıldığı modern bir aktivizm/eylemcilik biçimidir.
Jandarma (Türkiye): Jandarma (Jandarma Genel Komutanlığı), Türkiye'de il ve ilçe belediye sınırları dışında kalan yerler ile Polis teşkilatı bulunmayan yerlerde kendisine 2803 sayılı Jandarma Teşkilatı Görev ve Yetkileri Yasası ile 2559 sayılı Polis Vazife ve Selahiyet Kanununda ve diğer yasalarda verilen görevleri yerine getiren Askeri güvenlik ve kolluk kuvvetidir.
JİTEM: Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele ya da kısaca JİTEM, İçişleri Bakanlığı'nın onayı olmadan ve Genelkurmay Başkanlığı'ndan görüş alınmadan Jandarma Genel Komutanlığı'nın kendi inisiyatifiyle kurulan ve terörle mücadele kapsamında faaliyet yürüten bir oluşumdur.
Jandarma Okullar Komutanlığı: Jandarma Okullar Komutanlığı Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı komutanlıklardan birisidir. Jandarma Astsubay Okulu ile Jandarma Subay Tatbikat Okulu'nun birleştirilmesiyle kurulmuştur.
Jandarma At-Köpek Eğitimi ve Meslek Edindirme Kurs Merkez Komutanlığı: Jandarma At-Köpek Eğitimi ve Meslek Edindirme Kurs Merkez Komutanlığı kısa ismiyle JAKEM Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı komutanlıklardan birisidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir