Şışmanlığın Zararlarıyla İlgili Gazete Haberi

Sponsorlu BağlantılarŞışmanlığın Zararlarıyla İlgili Gazete Haberi ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Bu not umarım işinize yarar.

Kalp, şeker ve tansiyon gibi birçok kronik hastalığa yol açan aşırı şişmanlığın kadınlarda bir zararı daha ortaya çıktı. Artan karın içi basıncı idrar kaçırma problemine de neden oluyor.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil, karın içi basıncın artmasının idrar kaçırma probleminde önemli bir etken olduğunu, aşırı şişmanlığın yanı sıra gebelik, kronik öksürük ve kabızlığın bu soruna yol açtığını bildirdi.

İsim:  obezwidec10e053e.jpg<br />
Görüntüleme: 7315<br />
Büyüklük:  14,7 KB (Kilobyte)

İdrar kaçırmanın pek çok kadının ortak sorunu olduğunu, yapılan çalışmaların, kadınların yüzde 15-17’sinde idrar kaçırma problemi bulunduğunu ortaya koyduğunu anlatan İtil, bu oranın gençlerde yüzde 20-30, orta yaşlılarda yüzde 30-40, yaşlılarda ise yüzde 40-50 civarında olduğunu söyledi.

Prof. Dr. İtil, az sayıda da olsa kadınlarda idrar kaçırmanın beyin veya omurilik tümörü, multiple skleroz (MS), bel fıtığı, şeker hastalığına bağlı sinir hasarı, idrar kesesi ve vajina arası delikler, parkinson hastalığı, beyin travması gibi ciddi hastalıkların da belirtisi olabileceğini kaydederek, hafife alınmaması gereken sorunla ilgili kadınların mutlaka bir uzmanla görüşmeleri gerektiğini söyledi.

TEDAVİDE KİŞİYE ÖZEL YAKLAŞIM
”Karın içi basıncın artması idrar kaçırma probleminde önemli bir etken” uyarısını dile getiren İtil, ”Aşırı şişmanlığın yanı sıra gebelik, kronik öksürük ve kronik kabızlık da idrar kaçırmaya neden oluyor” dedi.

Yaşın ilerlemesi, fazla sayıda ve zor doğumun da idrar kaçırmaya neden olduğunu ifade eden İtil, tedaviyle sonuç alabilmek için kişiye özel bir yol izlenmesi gerektiğine dikkat çekti. İtil, hastanın yaşam tarzıyla ilgili ayrıntılı bilgi alınmasının tedavide büyük önemi bulunduğunu vurgulayarak, ”İdrar kaçırmanın tipi, doğum sayısı, geçirilmiş ameliyatlar, hastalıklar, kullanılan ilaçlar gibi pek çok unsurun sorgulanması gerekir. Gerekli incelemelerin ardından gerek görülürse hasta nörolojik muayeneye de yönlendirilebilir” şeklinde konuştu.

KASLARA YÖNELİK EGZERSİZ İLE GİDERİLEBİLİR
Öksürük, gülme ve egzersiz sırasında idrar kaçırma problemi yaşanacağı gibi, tuvalete için sıkışma halinde de sorunun ortaya çıkabileceğini anlatan İtil, ”Sıkışma halinde ortaya çıkan idrar kaçırma problemi, genelde ilaç ve pelvik taban kaslarına yönelik egzersiz ile giderilebilir” diye konuştu.

Karın içi basıncın artmasına neden olan gülme, öksürme, ağır kaldırma, ıkınma ile ortaya çıkan idrar kaçırmaya pelvik sarkmalarının da neden olabileceğine işaret eden Prof. Dr. İtil, ”Bu tip idrar kaçırma sorunu pelvik taban kaslarının egzersizi veya cerrahi yöntemle tedavi edilebilir. Tüm dünyada yaklaşık 1 milyon kişide uygulanan ve birçok cerrah tarafından altın standart yöntem olarak kabul gören ‘Tension free vaginal tape’ denilen cerrahi yöntem, lokal anesteziyle yapılıyor ve yüzde 95 başarı elde ediliyor” bilgilerini aktardı.

Prof. Dr. İsmail Mete İtil, pelvik organ sarkması ve idrar tutamama şikâyeti olan hastaların sebep, semptomların şiddeti, pelvik taban kaslarının gücü, kişinin beklentileri, cinsel aktivite, genel sağlık durumu gibi hususlara bakılarak tedavi edildiğini söyledi.

Etiketler:
İlgili Taraflar: İlgili Taraflar (İng. Both Parties Concerned), ABD'li yazar J. D. Salinger'ın ilk kez 26 Şubat 1944'te Saturday Evening Postta yayınlanan öyküsü.
İlgili minör: İlgili minör, belli bir Majör gam ile aynı donanımı paylaşan natürel minör gama verilen isimdir. Herhangi bir Majör gamın ilgili minörünü bulmak için, o Majör gamın altıncı derecesini bulmak veya gama ismini veren notanın üç yarım ses gerisindeki notayı bulmak yeterlidir.
Gazeteci: Gazeteci, gazetecilik mesleğini icra eden; güncel olaylar, akımlar, konular ve kişiler hakkında bilgi toplayıp, olabildiğince tarafsız bir şekilde yayımlamaya gayret gösteren kişidir.
Gazetecilik: Gazetecilik, bir gazete veya derginin hazırlanmasında ve çıkarılmasında görev alan kişilerdir. Gazeteci, haber ve bilgi kaynağına çabuk ulaşmak ve bu kaynaklardan edindiği bilgi ve haberleri okurlara sunma işini üstlenmiştir.
Gazete Habertürk: Gazete Habertürk, Ciner Yayın Holding'in 1 Mart 2009'da yayın hayatına başlayan günlük gazetesi. Gazetenin genel yayın yönetmenliğini Fatih Altaylı yapmaktadır.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, 10 Haziran 1946'da Sedat Simavi, Sadun Galip Savcı, Cihat Baban, Hayri Alpar ve Sait Kesler tarafından kurulmuş olan bir cemiyettir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir