Sivil Savunma Nedir

Sivil Savunma Kulübü

Sivil Savunma Kulübü

BURADAN İNDİR

Etiketler:sivil savunma kulübü ödev araştırma konuları sivil savunma nedir sivil savunma kulübü konuları
Sivil toplum kuruluşu: Sivil toplum kuruluşu, resmi kurumlar dışında ve bunlardan bağımsız olarak çalışan, politik, sosyal, kültürel, hukuki ve çevresel amaçları doğrultusunda lobi çalışmaları, ikna ve eylemlerle çalışan, üyelerini ve çalışanlarını gönüllülük usulüyle alan, kâr amacı gütmeyen ve gelirlerini bağışlar ve/veya üyelik ödemeleri ile sağlayan kuruluşlardır.
Sivil toplum: Kavram ilk kez Platon ve Aristo'da ortaya çıktı. Devlet kavramıyla birlikte düşünüldü. Polis (şehir devleti) ortaya çıktı.
Sivil haklar: Sivil haklar, her ülkede yaşayan insanların yasalara dayanarak sahip olduğu haklar. Genellikle vatandaş olanlara tanınan siyasi haklardan daha kapsamlı olan sivil haklar, doğal hakların aksine hem felsefik, hem de yasal temellere dayanır.
Sivil savunma: Sivil savunma, savaş silahlarının cephe gerisine uzanan etkileri gözönüne alınarak, I. Dünya Savaşı'ndan sonra sivil halkın bu silahların etkisinden korunması bakımından bir örgütlenmeye gidilmesi fikri ortaya çıkmıştır.
Savunma Sanayii Müsteşarlığı (Türkiye): Savunma Sanayii Müsteşarlığı veya kısaca SSM, Türkiye Cumhuriyeti devletinin sivil yapılı askeri tedarik ve ulusal savunma endüstrisini güçlendirme kuruluşudur.
Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü: Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü kısa adıyla TÜBİTAK-SAGE, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'na (TÜBİTAK) bağlı bir enstitüdür.
Savunma Sanayii İcra Komitesi: Savunma Sanayii İcra Komitesi veya kısaca SSİK, 3238 sayılı kanun çerçevesinde oluşturulan, Genelkurmay Başkanı, Başbakan ve Milli Savunma Bakanı'ndan oluşan resmi bir idare ve karar organıdır.
SavunmaSanayi.NET: SavunmaSanayi.NET (Kısaca SSNet), 2007 yılında yayın hayatına resim portalı olarak başlamış, 2008 yılı Şubat ayında haftalık savunma sanayii haberleri çevrimiçi gazetesi olarak yayın hayatına devam etmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir