Sönmüş Kireç Hakkında Bilgi

Sponsorlu BağlantılarBu yazı Sönmüş Kireç Nedir? hakkında özet bilgiler içerir. Sönmüş Kireç Hakkında Bilgi ve Sönmüş Kireç Nedir hakkında kısa özet bilgi olarak işinizi göreceğini düşünüyorum. Tam da not almalık…


Sönmüş Kireç Nedir?

Sönmüş Kireç Nedir?
Yurdumuzda kireç taşı çoğunlukla ilkel kireç ocaklarında yakılır. Yerde veya bir yamaçta kazılmış bir çukura kireçtaşı ve odun parçaları ile çalılar gevşek olarak yerleştirilir, üzeri örtülür ve çalılar tutuşturulur. Isı etkisiyle kireçtaşı 900°C nin üstünde bozunarak sönmemiş kirece dönüşür.
İsim:  sonmusdokme.jpg<br />
Görüntüleme: 3751<br />
Büyüklük:  49,3 KB (Kilobyte)
Bu yöntemle devamlı kireç elde edilemez. Her seferinde ocağı yıkıp yeniden kurmak gerekir. Sürekli ve ucuz kireç elde etmek için düşey kireç fırınları veya daha iyisi çimento fırınlarına benzeyen döner fırınlar kullanılır. Genellikle yakıt olarak jeneratör gazı kullanılır. Gaz yakıtlarla elde edilen kireç daha temizdir, içinde yabancı madde daha azdır. Bazı kireç fırınlarında gaz yakıt kullanılmaz. Üstten kireçtaşı ile kok kömürü karışık olarak konur. Böyle kirecin içine kömürün külü de karışır. Kirecin özellikleri içinde bulunan yabancı madde oranına, yakma süresi ve sıcaklık derecesine bağlıdır. Yakma sıcaklığı 900°-1000°C olmalıdır. Yabancı maddesi az olan iyi yanmış kireç YAĞLI KİREÇ adını alır.

Sönmemiş kireç su ile ısı meydana getirip, birleşerek kalsiyum hidroksit oluşturur. Buna sönmüş kireç denir.

Etiketler:Sönmüş Kireç Hakkında Bilgi Sönmüş Kireç Nedir
Kireç taşı: Kireçtaşı; kireç elde etmekte kullanılan, kalsiyum karbonat tuzundan oluşan tortul bir kayaçtır. Kireç taşının diğer adı kalkerdir.
Kireçtaşı: Kireçtaşı şu anlamı gelebilir:
Kireçburnu, Sarıyer: İstanbul'un Sarıyer ilçesine bağlı, İstanbul'un en eski semtlerinden birisidir. Hemen üstünde Cumhuriyet mahallesi bulunmaktadır.
Kireç, Dursunbey: Kireç, Balıkesir ilinin Dursunbey ilçesine bağlı bir bucak merkezi köyüdür.
Bilgisayar: Kendisine verdiğimiz bilgileri istediğimizde saklayabilen, istediğimizde geri verebilen cihaza bilgisayar denir.
Video oyunu: Video oyunu, bilgisayar veya oyun konsolu gibi görüntü sinyali gönderen bir video ile görsel bir kullanıcı arayüzü (televizyon, monitör vs.) kullanılarak oynanan oyun türü.
Bilgisayar bilimi: Bilgisayar bilimi, bilgi ve hesaplamanın kuramsal temellerini ve bunların bilgisayar sistemlerinde uygulanabilmeleri sağlayan pratik teknikleri araştıran bir bilim dalıdır.
İstanbul Bilgi Üniversitesi: İstanbul Bilgi Üniversitesi, 1996 yılında kurulmuş vakıf üniversitesi. 6 fakültesi, 4 enstitüsü, 5 yüksekokulu ve meslek yüksekokuluna bağlı 7 programı, lisans, lisansüstü, önlisans öğretimi verilen 100'e yakın programı vardır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir