Suda Çözünme

Sponsorlu Bağlantılar
bir eden kolay ya Suda Çözünme Balıklar Suda Nasıl Yaşar suda çözünme nedir suda çözünme balıklar suda nası..

Suda Çözünme Nedir? – Suda Çözünme Nasıl Olur?

Suda Çözünme


Suyun moleküler yapısı onun bir çok madde için çok iyi bir çözücü olmasına neden olur. Özellikle polar yapılı olan su iyon yapılı maddelerin çözünmesine etki eder. Çözündüğünde iyon verebilen maddeler suda kolay çözünür. Bu tür maddelerin çözünmesinde etki eden en önemli faktör, elektrostatik çekim kuvvetidir. Bununla birlikte bazı molekül yapılı maddeler de suda çözünür. Bunun asıl nedeni suyun yapısında bulunan Hidrojen bağının varlığıdır.
Suda çözünmeyen veya az çözünen maddeler ya apolar yapılıdır ya da önemli ölçüde iyonlarına ayrılmıyordur. Maddelerin suda çözünme şekilleri oluşan çözeltinin elektriksel iletkenliğini belirler. Buna göre; çözeltiler elektrolit veya elektrolit olmayan çözeltiler olarak söylenir.
Elektrolit Çözelti; elektrik akımının iletilmesine yardım eden iyonları bulunduran çözeltilerdir. Bu tür çözeltiler elektrik devresinde bağlandığında akımın iletilmesine yardım eder.
Elektrolit olmayan çözeltiler ise, elektrik akımının iletilmesine yardımcı olacak iyonları içermezler ve akımın iletilmesine yardım edemezler.

Etiketler:suda çözünme nedir suda çözünme balıklar suda nasıl yaşar çözünme nedir suda çözünmeyen bileşikler suda çözünen maddeler nelerdir suda çözünme ne demek suda çözünmeyen maddeler nelerdir suda çözünme ne demektir çözünme suda çözülme SUDA ÇÖZÜNEN MADDELER suda çözünen ve çözünmeyen maddeler suda çözünme nedir çözelti nedir nasıl oluşur polar apolar suda çözünme suda çözünebilen ve çözünmeyen maddeler çözünme nasıl gerçekleşir her madde suda çözünür mü bir maddenin diğer madde içinde çözünmesine ne olur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir