Sumatra Adası

Sponsorlu BağlantılarSumatra Adası – Sumarta Adası Hakkında Bilgi ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Bu yazı Sumatra Adası ve Sumatra Adası Hakkında Bilgi hakkında bilgiler içerir. Bu not umarım işinize yarar.


Sumatra Adası – Sumarta Adası Hakkında Bilgi

Sumatra Adası – Sumarta Adası Hakkında Bilgi
Sumatra (bazen Sumatera) Endonezya’nın batısında bir adadır. Sunda Adaları’nın en batıda olanıdır. Yüzölçümü açısından dünyanın en büyük altıncı adasıdır. Ayrıca tamamıyla Endonezya’ya ait en büyük ada unvanına da sahiptir (diğer iki ada, Borneo ve Yeni Gine, kısmen Endonezya’da yer almaktadırlar). En büyük şehri 2.400.000 nüfusuyla Medan’dır.

Name:	Sumatra Adasi 1.png <br />
Views:	128 <br />
Size:	97,3 KB (Kilobyte) <br />
ID:	26649

Etimoloji
Sumatra eski çağlarda adada bulunan bol miktarda altın kaynaklarından ötürü Sanskritçe Swarnadwīpa ("Altın Adası") ve Swarnabhūmi ("Altın Toprak") isimleriyle biliniyordu. Sumatra adını ilk olarak 1017 yılında Çin’e elçi gönderen Srivijaya kralı Sumatrabhumi ("Sumatra topraklarının kralı") kullandı. 10-13. yüzyıllarda Arap coğrafyacılar Açe’ye yakın bir krallık olan Lamri’ye ithafen Sumatra adası için Lamri (Lamuri, Lambri veya Ramni) adlarını kullandılar. 14. yüzyılın sonlarında Samudra krallığının yükselişiyle adanın da ismi Sumatra olarak yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı.

Sumatra’nın Vilayetleri:

 • Açe (başkent: Açe)
 • Bangka-Belitung (başkent: Pangkalpinang)
 • Bengkulu (başkent: Bengkulu)
 • Jambi (başkent: Jambi)
 • Lampung (başkent: Bandar Lampung)
 • Riau (başkent: Pekanbaru)
 • Riau Adaları (başkent: Tanjung Pinang)
 • Batı Sumatra (başkent: Padang)
 • Güney Sumatra (başkent: Palembang)
 • Kuzey Sumatra (başkent: Medan)

Büyük Şehirleri
Sumatra adasının en büyük yerleşim birimleri The World Gazetteer tarafından 2009 yılında yapılan araştırmaya göre

İsim: Sumatra Adasi.png<br />
Görüntüleme: 117<br />
Büyüklük: 12,4 KB (Kilobyte)
linkz_publisher_id = 12369;
linkz_scope = [‘linkzarea01′];

Etiketler:Sumatra Adası Sumatra Adası Hakkında Bilgi Sumatra Adası Nerede
Sumatra gergedanı: Sumatra gergedanı (Dicerorhinus sumatrensis), soyu tükenmemiş beş gergedan türü arasından en küçüğüdür.
Sumatra kaplanı: Sumatra kaplanı (Panthera tigris sumatrae), kedigiller (Felidae) familyasından yeryüzünde var olan en küçük kaplan alt türü.
Sumatra tavşanı: Sumatra tavşanı (Nesolagus netscheri), tavşangiller (Leporidae) familyasından 40 cm boyunda bir tavşan türü.
Açe Seferi: Açe Seferi ya da Sumatra Seferi, (1569) Portekizliler karşısında zor durumda kalan Sumatra adasındaki Müslüman Açe Sultanlığı'nin, Osmanlı Devleti'nden yardım istemesi üzerine, Osmanlı Donanması tarafından gerçekleştirilen deniz aşırı sefer.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir