Sürekli Başım Dönüyor

Sponsorlu Bağlantılar
alfred hitchcock ama bazen bosphorus burun denge dert diet doktora ele fuat kulak risk stress vertigo ya Sürekli Başım Dönüyor Başım Neden Dönüyor başım dönüyor sürekli başım dönüyor başım neden dö..Neden Başım Dönüyor?

Neden Başım Dönüyor?

Vertigo birçoğumuza ünlü İngiliz yönetmen Alfred Hitchcock’un ünlü filmini çağrıştırır. Baş dönmesinin tıbbi adı olan bu kelime bazıları için film adı olmasının dışında anlam taşıyor.

Gündelik hayatta kimimiz sürekli hafif şekilde, kimimiz ise çok şiddetli olarak bir denge problemi yaşarız. Yaşayanların çok iyi bildiği ve günlük aktivitelerini kabusa çevirebilecek kadar şiddetli olabilen bir rahatsızlık. Bazılarımız içinse daha hafif ama süreklilik göstererek sıkıntı oluşturan bir dert baş dönmesi.

Baş dönmesini tıbbi açıdan ele alan Bosphorus International Kulak Burun Boğaz’dan Op.Dr. Fuat Güder baş dönmesinin kısaca bir denge problemi olduğunu söylüyor. “Çoğu zaman bu rahatsızlık iç kulağa bağlı bir problemden ortaya çıkar. Baş dönmesi şikayeti ile hekime başvuran hastalar genellikle çevrelerinin ve kendilerinin döndüğünü bazen bulantı olduğunu da ifade ederler”.

Araştırmalar baş dönmesinin doktora başvurmayı gerektiren şikayetler içinde ağrıdan sonra ikinci sırayı aldığını gösteriyor. Toplumun yüzde otuzunun baş dönmesine genetik olarak yatkın olduğu biliniyor. Baş dönmesi kadınlarda ve özellikle 30-50 yaşlarında daha sık görülüyor. Farklı tipleri bilinen baş dönmesi hastalardaki yaşam kalitesini ciddi olarak etkileyebiliyor.

Denge sistemimiz vücudumuzdaki farklı merkezler tarafından kontrol edildiği için, baş dönmesinin nedenini saptamak her zaman çok kolay olmayabilir. Damar sistemindeki bozukluklar, iç kulağın hastalıkları, kafatasındaki yaralanmalar, virüs enfeksiyonları ya da allerjiler baş dönmesi meydana getirebiliyorlar.

Baş dönmesini tetikleyen faktörler incelendiğinde hastaların yüzde yetmişinde stress hikayesine rastlanabiliyor. Uykusuzluk, ağır diet, yorgunluklar, gerilimler risk faktörleri arasında gösteriliyor. Op Dr Güder, baş dönmesi yaşayan hastaların nörologlara, KBB uzmanlarına ya da dahiliye uzmanlarına başvurabildiklerine, bir çok defa da bu dallara mensup hekimlerin işbirliğinin tanı ve tedavide şart olduğuna dikkat çekiyor. Güder “Biz KBB hekimleri olarak daha ziyade iç kulağı ilgilendiren baş dönmesiyle ilgileniyoruz. Merkezimizde hastalarımıza ayrıntılı testler yaparak nedeni ortaya çıkarıyor ve tedavisine başlıyoruz” diyor.

Tedavide ilaçlar ve dinlenme öncelikli olarak yer buluyor. Bazen doktorunuz tarafından yaptırılan baş egzersizleriyle iyileşecek kadar basit, bazen de cerrahi tedavi gerektirebilecek kadar ağır seyredebiliyor.

Uzmanlar baş dönmesi geçiren hastaların gıdalarına ve yaşam biçimlerine dikkat etmeleri gerektiğinin altını çiziyor. Stresin kontrol altında tutulması, uyku düzenine dikkat edilmesi öncelikli olanlar. Gıdalar söz konusu olduğunda ise, öğün atlamamaya, aşırı tuz kullanmamaya dikkat etmek, sigara, alkol ve biradan mümkün olduğunca uzak durmak gerekiyor. Çay, kafein, tatlandırıcılar, çikolata da şüpheli içecek-yiyecekler listesindeler.

Baş dönmesinin bazen hayatı tehdit edebilen hastalıkların da habercisi olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu nedenle bu konuda en doğru yorumun konunun uzmanı olan hekimlerce yapılabileceğini bilmekte yarar var

Kalkınca Gözümün Onü Kararıyor Ve Başım Dönüyor –sebeb–??

merhabalr doktorlarımıza bir şikayetim olucaktı bazen otururken uzanırken ayağı kalkıyor 1 veya 2. Adımda gözümün önü kararıyor we başım dönüyor sebebi ne neyim warr

Başım Dönüyor Bazen

Merhaba doğan ben

Genellikle bilgsayar başındayım ve ayağı kalkıp biraz yürümeye başlayınca arada oluyor 5 10 saniyelik bir baş dönmesi ve yere yığılcak gibi oluyorum nedenleri ne olabilir?

Ani Harekette Başım Dönüyor…

Merhaba Ben hakan..
Ben ani bi hareket yaptıgımda başım dönüyor…
meseLa,oturuyorum bi anda kaLknca dünyam dönüyor :deli:

He bide benim ayak parmakLarımın arasında yara var ne oLabiLir?
Hep kanıyor… :(

Çok acıyor.
Şimdiden saqoL…

Başım Dönüyor Siizndemi Dönsün O Zaman Linke Tıkla :d

Resmi anlamaya çalışın 😀

http://www.clublaugh.com/es-items/712.swf

oruçluyken denemeyin mideniz bulanır gider oruç uyarmadı demeyin

Etiketler:başım dönüyor sürekli başım dönüyor başım neden dönüyor başım çok dönüyor sık sık başım dönüyor basim donuyor basim dönüyor hafif başım dönüyor çok başım dönüyor neden basim dönüyor başım çok dönüyor ne yapmalıyım neden başım dönüyor basim cok donuyor başım dönüyor neden eğildiğimde başım dönüyor arada bir başım dönüyor başim donuyor sürekli başim dönüyor basim donuyo sebebi başım dönüyo
Süreklilik: İki topolojik uzay arasındaki bir f gönderiminin, bir anlamda, "atlamasız" olma durumudur. Tek değişkenli gerçel fonksiyonlar için, "grafiğini el kaldırmadan çizebilme" şartının soyutlanmasıyla ulaşılmış bir kavramdır.
Sürekli olasılık dağılımları: Olasılık kuramı içinde bir olasılık dağılımı, eğer yığmalı dağılım fonksiyonu bir sürekli fonksiyon ise dağılım da sürekli olarak anılır.
Sürekli Aydınlık İçin Bir Dakika Karanlık Eylemi: Sürekli Aydınlık İçin Bir Dakika Karanlık Eylemi, 1 Şubat 1997'de Avukat Ergin Cinmen ve Sürekli Aydınlık İçin Yurttaş Girişimi öncülüğünde başlatılan sivil itaatsizlik eylemidir.
Sürekli Dizi: Sürekli Dizi (Özgün adı: Regular Show), J. G. Quintel tarafından yapılmış ABD çizgi dizisi. İlk gösterimini ABD'de Cartoon Network'te 6 Eylül 2010 tarihinde yapmıştır.
Süreklilik hipotezi: Bütün sonsuzlar eşit değildir. 19. yüzyılın sonunda Alman matematikçi Georg Cantor'un ispatından beri gerçel sayılar'ın sayısının doğal sayılar'ınkinden fazla olduğu biliniyor.
Başım Belada: Başım Belada Ağustos 1991'de yayımlanan Ahmet Kaya albümüdür.
Matbaacılık: Matbaacılık, metin ve görüntülerin genellikle kâğıt gibi yüzeyler üzerine basılarak çoğaltılma işidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir