Sürekli İshal Olmak

Sponsorlu Bağlantılar
aspirin aydan bazen bebekler bir bu dedi etti hatta imtihan ishal iyi kabul kronik lenfoma osteoporoz uzun veya yada yumurta Sürekli İshal Olmak Uzun Süreli İshal sürekli ishal sürekli ishal olmak uzun süreli isha..Kanser İshal Yapar Mı?

İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde sürekli tıp eğimi kapsamında düzenlenen “Türkiye’de Sık Karşılaşılan Hastalıklar” konulu toplantıda konuşan aynı fakültenin iç hastalıkları anabilim dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hülya Uzunismail, bir aydan uzun süren ishalin kronik ishal olarak kabul edildiğini, ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.Uzunismail ” Nedeni kullanılan ilaçlar da olabilir tüberküloz yada lenfoma da ” dedi.

Aşırı tatlandırıcı kullananlarda veya süte karşı hassasiyeti olanlarda da ishal görülebildiğini anımsatan Prof. Dr. Hülya Uzunismail şöyle devam etti:

“İmtihan heyecanında olanlar tuvaletten çıkmazlar, sık sık tuvalete giderler. Bu psikolojik ishaldir.Anne sütü alan bebekler de karın ağrısı ile birlikte ishal ve hatta bazen bu ishal kanlı olabilir. Bu durumda annelerin yumurta, süt kullanmaması gerekiyor.

Ama asıl önemli olan kronik ishaldir. Ve kesinlikle nedenini bulmak için her türlü tetkik yapılmalıdır. Bu tür hastalarda karın ağrısı olduğunda kesinlikle aspirin verilememelidir, antibiyotik yazarken de çok iyi düşünmek gerekir.

Ama uzun süre örneğin 10-12 yıl süren bir kronik ishali olanlarda da kanser şüphesi göz önüne alınıp bu durum hasta ile paylaşılarak gerekli işlemler yapılmalıdır.

Kronik ishali; yağlı, inflamatuar ve sulu diye üç grupta inceliyoruz. Pasaj grafileri teşhiste çok önemli yer tutuyor. Akdeniz lenfoması da kronik ishalin nedeni olabilir. Bir yıl antibiyotik kullanılır mı deyip kesmemek gerekir, böyle bir hataya düşen doktor arkadaşın yaklaşımı o hastanın ölümü ile sonuçlandı.

Genç yaşta osteoporoz olan ve açıklanamayan anemisi bulunan kronik ishalli hastalarda çölyak hastalığı olabileceği de düşünülmelidir.”

Sağlığın Sesi

Etiketler:sürekli ishal sürekli ishal olmak uzun süreli ishal uzun süren ishal sürekli ishal hali sürekli ishalin nedenleri sürekli ishal olma kronik ishal nedenleri devamlı ishal olmak sürekli ishal nedenleri sürekli karın ağrısı ve ishal uzun süreli ishal nedenleri sürekli ishal ve karın ağrısı surekli ishal sürekli ishal sebepleri uzun süren ishal nedenleri kronik ishal devamlı ishalin sebepleri uzunsüreisal uzun süreli ishalin nedenleri
Süreklilik: İki topolojik uzay arasındaki bir f gönderiminin, bir anlamda, "atlamasız" olma durumudur. Tek değişkenli gerçel fonksiyonlar için, "grafiğini el kaldırmadan çizebilme" şartının soyutlanmasıyla ulaşılmış bir kavramdır.
Sürekli olasılık dağılımları: Olasılık kuramı içinde bir olasılık dağılımı, eğer yığmalı dağılım fonksiyonu bir sürekli fonksiyon ise dağılım da sürekli olarak anılır.
Sürekli Aydınlık İçin Bir Dakika Karanlık Eylemi: Sürekli Aydınlık İçin Bir Dakika Karanlık Eylemi, 1 Şubat 1997'de Avukat Ergin Cinmen ve Sürekli Aydınlık İçin Yurttaş Girişimi öncülüğünde başlatılan sivil itaatsizlik eylemidir.
Sürekli Dizi: Sürekli Dizi (Özgün adı: Regular Show), J. G. Quintel tarafından yapılmış ABD çizgi dizisi. İlk gösterimini ABD'de Cartoon Network'te 6 Eylül 2010 tarihinde yapmıştır.
Süreklilik hipotezi: Bütün sonsuzlar eşit değildir. 19. yüzyılın sonunda Alman matematikçi Georg Cantor'un ispatından beri gerçel sayılar'ın sayısının doğal sayılar'ınkinden fazla olduğu biliniyor.
Olmak ya da Olmamak (film, 1983): Olmak ya da Olmamak, 1983 ABD yapımı komedi filmidir. Özgün adı To Be or Not to Be olan film Türkiye'de 1980'lerdeki video furyası sırasında VHS formatında, daha sonra da VCD formatında seyirciye sunulmuştu.
Olmak ya da Olmamak (anlam ayrımı): * Olmak ya da olmamak (tiyatro), tiyatroya ait ünlü bir deyiş. William Shakespeare'in Hamlet adlı eserinde geçen ünlü monoloğun bir bölümü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir