Surtunme Kuvveti Hayatimizdaki Yeri

Sponsorlu Bağlantılar

Surtunme Kuvveti Hayatimizdaki Yeri ve Surtunme Kuvvetini Azaltma Yollari ile ilgili bu yazıda Sürtünmenin Günlük Yaşantımızdaki Yararları Zararları hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. Not denizinden…


Sürtünmenin Günlük Yaşantımızdaki Yararları Zararları

Sürtünmenin Günlük Yaşantımızdaki Yararları Zararları

Cismin hareketine karşı koyan harekete zıt yöndeki kuvvete sürtünme kuvveti denir.Sürtünme kuvveti birbirine sürtünen yüzeyler arasında oluşur.sürtünme kuvveti yüzeylerin cinsine ve cismin kütlesine bağlıdır.
Sürtünme kuvveti olmasaydı en azından yürüyemezdik. Arabalar frene basınca duramazdı. Cisimleri kolay hareket ettirmek için tekerlek takmazdık.

Sürtünme Kuvvetinin Olumlu Olumsuz Yönleri :
1. Yürümeyi kolaylaştırır. Hareketi zorlaştırır.
2. Sürtünme kuvveti nedeniyle yerine koyduğumuz koltuk ve masa gibi eşyalar yerinde kalır.
3. Metaller arasında oluşan sürtünme sonucu sert metal yumuşak metali aşındırır. Enerji kaybına neden olur. Arabaların motor gücünün yaklaşık %20 si sürtünme kuvvetini yenmeye harcanır.
4. Sporcular ayaklarına giydikleri çıkıntılı ayakkabılar ile daha rahat yere basarlar.
5. Sürtünme kuvveti cisimleri aşındırır .
6. Araba uçak gemi ve trenin hızını yavaşlatır.
7. Sürtünme kuvveti olmasaydı dağ yamaçlarındaki kaya ve topraklar kolaylıkla kayardı.
8. Kalemle yazamaz veya yazdıklarımızı silemezdik
9. Arabalar frene basılınca duramazdı.

Etiketler:surtunme kuvveti hayatimizdaki yeri surtunme kuvvetini azaltma yollari surtunme onemi surtunmenin hayatimiza etkileri surtunmenin hayatimizdaki etkisi surtunmenin hayatimizdaki onemi surtunmenin hayatimizdaki yeri surtunmenin onemi surtunmenin yasantimizdaki onemi surtunmeyi azaltmanin yollari sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararları ve zararları sürtünmenin olumlu ve olumsuz yönleri
Sürtünme kuvveti: Sürtünme kuvveti, temas halinde olan iki nesnenin arasında oluşan ve harekete karşı koyan kuvvete verilen isimdir.
Sürtünme kaynağı: Sürtünme kaynağı geleneksel kaynak yöntemlerinden farklı olarak, kaynak yapılacak parçaların birbirlerine belirli bir hız ile dönerek ve basınç altında temasları ile birleşmeleriyle yapılan bir kaynak yöntemidir.
Triboloji: Triboloji (İngilizce; tribology), sürtünme, aşınma ve yağlama konularını inceleyen bilim ve teknoloji dalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir