Tanzimat Dönemi İle Serveti Fünun Arasındaki Farklar

Sponsorlu Bağlantılar
dil hikaye nda tanzimat tiyatro Tanzimat Dönemi İle Serveti Fünun Arasındaki Farklar Tanzimat Serveti Fünun Farkları serveti fünun ve tanzimat dönemi farklılıkları tan..

Servet-i Fünûn İle Tanzimat Edebiyatı Arasındaki Farklar

1. Tanzimat Edebiyatı’nda şiirin konusu güzel olan her şeydir, Servet-i Fünûn’da güzel kelimesi kaldırılmış ve şiirin konusu sınırsız bir şekilde genişletilmiştir.

2. Tanzimat’ta rağbet görmüş olan metafizik ve sosyal konular Servet-i Fünûn’da mühim bir yer tutmaz.

3. Tanzimat Edebiyatı’nda dil ve üslup, Servet-i Fünûn’a göre daha sade ve anlaşılırdır.

4. Tanzimat Edebiyatı’nda tiyatro ön plandayken, Servet-i Fünûn’da şiir, roman ve hikaye ön plandadır.

5. Tanzimatçılar “toplum için sanat” görüşünü benimserken, Servet-i Fünûncular “sanat için sanat” görüşünü benimsemişlerdir.

6. Servet-i Fünûn Edebiyatı Tanzimat’a göre halktan uzaklaşmıştır. Çünkü, Servet-i Fünûn aydın kesime hitap eder.

7. Tanzimatçılar realizm ve romantizme önem verirken, Servet-i Fünûncular parnasizm ve sembolizme önem vermişlerdir.

Etiketler:serveti fünun ve tanzimat dönemi farklılıkları tanzimat dönemi ile serveti fünun arasındaki farklar tanzimat serveti fünun farkları tanzimat şiiri ile serveti fünun şiiri arasındaki farklar serveti fünun ve tanzimat dönemi arasındaki farklar tanzimat edebiyatı ve serveti fünun edebiyatı arasındaki farklar tanzimat edebiyatı ile serveti fünun edebiyatı arasındaki farklar tanzimat ve serveti fünun farkları serveti fünun edebiyatı ile tanzimat edebiyatı arasındaki farklar serveti fünun ile tanzimat edebiyatı arasındaki farklar tanzimat edebiyatı ile serveti fünun edebiyatının karşılaştırılması serveti fünun ve tanzimat edebiyatı arasındaki farklar tanzimat ve serveti fünun karşılaştırması tanzimat edebiyatı ve serveti fünun edebiyatı karşılaştırması servet-i fünun ile tanzimat edebiyatının karşılaştırılması serveti fünun ve tanzimatın farkları serveti fünun ve tanzimat arasındaki farklar tanzimat edebiyatı ile serveti fünun edebiyatı arasındaki benzerlikler tanzimat edebiyatı ve serveti fünun edebiyatı arasındaki benzerlikler tanzimat şiiri serveti fünun şiiri
Tanzimat Fermanı: Tanzimât ( تنظيمات ) Fermânı, Gülhane Hatt-ı Şerif-î
Tanzimat Edebiyatı: Tanzimat edebiyatı, Tanzimat Dönemi kültürel ve siyasi hareketlerinin sonucu olarak ortaya çıkmış edebiyat akımı.
Tanzimat öncesi ıslahat hareketleri: 17.yüzyılda yapılan ıslahat hareketleri Tanzimat Fermanı kadar kalıcı olmamıştır.
Miguel Servet: Miguel Servet (29 Eylül 1511 – 27 Ekim 1553), (Michael Servetus veya, asıl hali olan İspanyolca Serveto) teolog, doktor ve hümanisttir.
Servetiyecami, İzmit: Servetiyecami, Kocaeli ilinin İzmit ilçesine bağlı bir köydür.
Servetiyekarşı, İzmit: Servetiyekarşı, Kocaeli ilinin İzmit ilçesine bağlı bir köydür.
Servetiye, Hendek: Servetiye, Sakarya ilinin Hendek ilçesine bağlı bir köydür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir